avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate prodan katalin

Activitate prodan katalin

buna,intrebarea mea este ca ce se poate face in privinta faptului ca firma la care a lucrat sotul meu nu vrea sa mai plateasca ultimul salar.el si-a dat demisia ca a fost constrans ,la data de 1 martie si pe data de 15 martie ar fi trebuit sa primeasca salarul.nici pana in ziua de azi au bagat bani.daca am fost la birou eu ,in locul sotului ca el nu este in tara ,pe langa faptul ca sa vorbit urat cu mine si mi-a trantit relefonul de birou mi-a spus ca nu baga bani pana cand sotul nu-si plateste ceva datorie si mi-a dat o hartie sa semnez ca eu restitui bani respectivi dar pe cand am cerut sa mi se arete ceva document sa justifice faptul ca sotul meu are datorii fata de firma, ma repezit ca nu are vreme.ce as putea face?mai poate sa-si recupereze salarul?si cum?inca ceva ma tot ameninta ca avocatii pt bani respectivi dar ei nu au vrut sa-mi arate nici un document cum este posibil?nu ar trebui sa aiba cu ce sa se justifice?
Discuție litigi
buna ziua
As dori sa ma lamuriti ce se poate face in urmatoarea situatie.este vorba despre o persoana care lucreaza la o firma de transport de 6 ani pe postul de sofer,avand urmatorul program 4 sau 5 saptamani este plecat in cursa dupa care 1 saptamana vine si sta acasa.problema este ca de o vreme incoace au inceput sa puna pe liber angajatii mai vechi procedand astfel,in saptamana care o stau acasa sant anuntati telefonic ca nu vor mai fi trimisi in cursa si cand isi gasesc de lucru in alta parte sa isi depuna demisia,practic asta insemnand ca sant constransi sa-si dea demisia pentru ca nu isi poate permite nimeni sa traiasca din 700 de roni cu rate la banca de peste 1000 ron.adica sant tinuti acasa pe salarul de pe cartea de munca nemaiprimind diurna.si in acest timp se angajeaza alti soferi.Deci nici nu li se da o explicatie din ce cauza sant constransi sa-si dea demisia.Ce se poate face?am fost la juristul de la fortele de munca unde ni s-a spus sa facem o sesizare si sa asteptam.Dar ce sa sateptam se poate rezolva ceva?
as dori sa stiu daca salarul brut este 450 ron cat se primeste in concediul de risc maternal.
buna ziua.as avea o intrebare,imi spuneti va rog ca daca sant angajata cu contract de munca pe doua ore pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?
va mu7ltumesc.
as dori sa va intreb ca dac mi-as plati contributiile fata de stat ne fiind angajata as putea beneficia de idemnizatia pt cresterea copilului?si unde anume sa ma adresez?si dupa cat timp as putea beneficia de acest lucru?si cat as avea de pata pe luna?va multumesc.
buna,as avea o intrebare,am o nepoata care este angajata la un patron si acela refuza sa mai plateasca salarul de cand ea a ramas insarcinata si a intrat in concediu medical cam o luna ca pe urma i sa aprobat concediul cu risc maternal.cum poate sa-l determine pe patron sa-i plateasca salarul in continuare.
si as mai avea o intrebare tot in legatura cu acest patron,nepoata cand sa angajat acesta avea o firma dupa cinci luni si-a inchis firma respectiva si si-a facut alta,contractul fiind incheiat la 30 aprilie si cel nou facut numai prin 6 mai.poate afecta lucrul acesta ca sa nu i se mai acorde indemnizatia de crestere pt copil.
daca chiriasi deranjeaza ceilalti vecini si proprietarul nu ia masuri,unde am putea sa ne adresam?ma refer ca au caini care latra noaptea si ziua de fapt cand ei nu sant acasa,fac stricaciuni pe casa scarilor.
se poate plati retroactiv la casa de pensi si somaj?