avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2226 soluții astăzi
Forum Activitate elenaloredana

Activitate elenaloredana

Răspuns la discuția 4 dosare de executare
multumesc
Buna seara
am o colega care are 4 dosare de executare/poprire salariu pt. credite nerambursate, ea lucreaza 4 ore avand 2 copii cu probleme, nu i se retin aceste popriri pe salariu -fiind jumatate din venitul minim garantat, ce urmari pot avea aceste dosare de executare daca nu se achita ?
Buna ziua
Sunt interesata sa achizitionez un imobil+teren,(practic sunt vreo 4 cladiri+teren) partial sau total, de la un lichidator judiciar, oferta de vanzare a fost postata public, firma a caror bunuri se vand este in insolventa.Fiind un imobil mare in prima faza am inaintat o oferta de cumparare pt. jumatate din intreg, oferta refuzata verbal de lichidator, motivand ca principalul creditor, o banca, a respins oferta mea. Am avut discutii cu reprezentantul bancii, am inaintat o oferta si pt. intreg imobilul, oferta sub valoarea publicatiei de vanzare, dupa mai bine de 45 zile am reusit sa am de la banca un raspun scris, un refuz efectiv fara explicatii. Ma asteptam sa-mi spuna ...oferta e mica mai pune ceva..dar nu, un raspuns simplu in 2 randuri ca nu mi-a fost accceptata oferta. Oferta de vanzare e pt. toate imobilele+teren, administratorul judiciar are facut cadastru pe loturi, spunand ca se astepta sa vanda si pe loturi fiind o suprafata mare. Ce demersuri as mai putea face eu , legal, pt. a mi se accepta oferta. Mentionez ca detin o proprietate gard-in-gard cu imobilul din discutie. Am consultat un avocat, doar o discutie cu prezentarea situatiei si mi-a spus ca nu am ce face daca banca care e principalul creditor a firmei in insolventa-care detine acest teren+cladiri nu vrea sa vanda. Noi am cerut si o reevaluare a imobilului dar a fost respinsa si aceasta. Imobilul e scos la vanzare din 2014 si eu sunt primul ofertant si singurul pana in acest moment.Directorul firmei in insolventa vrea sa vanda ca sa scape de datorii, administratorul judiciar spune ca este interesul lui sa vanda, banca nu vrea. Apartine aceasta decizie bancii? Sau poate e cu dedicatie acest imobil??
Multumesc
Buna ziua
Am rugamintea sa ma ajutati in dilema care o am: firma mea produce obiecte de decor si am oferit o cantitate foarte mare unui colaborator, dar cu un discount de 50% fiind destinate acele obiecte showroom-ului clientului respectiv, pe factura precizandu-se ca acele obiecte sunt destinate showroom, ca au discount 50%, dar intelegerea noastra fiind ca dupa prezentarea in showroom a acelor obiecte sa vina cu comenzi cat mai multe, dar surpriza si-au luat discountul si ...pace, nimic de 1 an. Precizez ca exista un contract intre cele 2 firme, dar in care nu este precizat nimic despre acest subiect, e doar un contract de prestari servicii. La un control pe care l-am efectuat la showroom-ul firmei respective constatam ca marfa nu exista in showroom ci fusese vanduta. Acum eu legal ce pot face? pot sa-i facturez diferenta? fiin vorba de o suma foarte mare si eu precizand pe factura ca acele obiecte au discount de 50% si sunt destinate showroom?
Multumesc anticipat pt. raspunsurile dvs.
Va multumesc pt. raspuns.
Buna ziua
Am intentat proces unui client care nu mi-a achitat o factura din 2010, dar am solicitat si penalitati, in contractul de prestari servicii fiind prevazut penalitati 1% pe zi pt. intarziere. Am castigat procesul pt. plata facturii, dar cererea privind penalitatile s-a ratacit pe drum...probabil.Trebuie sa deschid alt proces sau pot cere o corectare sau o revizuire a dosarului? Daca valoarea penalitatilor depaseste valoarea facturii e o problema ? inseamna ca nu se pot recupera penalitati decat egale cu valoarea facturii?
Buna ziua
Problema mea este urmatoarea: eu si sotul meu am locuit, muncit, 7 ani in Italia, am revenit in tara in vara lui 2008, cu 2 masini proprietate personala (fiecare cite una), de curand a trebuit sa inmatriculam aceste masini, respectiv in luna martie a acestui an ( pina in momentul inmatricularii in Romania am preferat sa platim asigurarea in Italia). Pt. inmatricularea masinilor, un Audi A4 din 1996 si un Fiat Punto din 1996 a trebuit sa platim 2500 euro. Lucru care nu mi s-a parut corect, legal, pt. ce trebuie sa 'mai platesc' inca o data aceste masini?! M-am reintors in tara dupa 7 ani era normal sa ne aducem si unele 'bunuri'!
Vreau sa stiu daca exista vreo 'portita de iesire' pt. a putea recupera acesti bani? Daca apelez la un avocat pot recupera acesti bani?

Va multumesc
Loredana
Piatra Neamt