avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Activitate roxana.elena

Activitate roxana.elena

Pot fi administratorul unei firme daca sunt in plata indemnizatiei pentru crestere copil?


Va multumesc,
Se calculeaza din venitul net sau brut????
Se mai dau cei 200 lei pentru copii de pana la 2 ani, auzisem ca atunci cand au micsorat procentul de acordare a indemnizatiei cu 15% nu se mai acorda nici aceasta alocatie.???


Răspuns la discuția calcul concediu medical
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


NORME din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


Ma refer la faptul ca eu in ultimele 6 luni am un salariu brut de 9216 LEI , iar contabila firmei mi-a plafonat acest salariu brut la 7200 lei.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


NORME din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Este interpretata eronat legislatia cand mi s-a calculat, se plafoneaza la venitul lunar realizat in fiecare din cele 6 luni la nivelul a 12 salarii medii pe economie (7200lei) si in niciun caz venitul cumulat din cele 6 luni.
Conform datelor in perioada mai-octombrie nu am avut lunar un salariu mai mare de 7.200 lei, deci nu poate fi vorba de plafonare!!

Stie cineva altfel decat am scris eu mai sus???
Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 lei???????
Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 lei???????
Răspuns la discuția calcul concediu de maternitate
Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 lei???????
Răspuns la discuția calcul concediu de maternitate
Va multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca nu se plafoneaza suma la cele 12 salarii minime legale (7200 lei)daca suma este mai mare de 7200 lei pentru cele 6 luni lucrate anterior???
Care este baza legala??

Va multumesc mult pentru ajutor.
Sal brute pe ultimele 6 luni:
mai:1672 lei
iunie:1672 lei
iulie:1672 lei
august:1400 lei
septembrie:1400 lei
octombrie 1400 lei
Concediul de maternitate calculat de mine este de 1268.64 lei.
Concediul de maternitate se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie???calculul facut mai jos de contabila firmei la care lucrez este corect??deaoarece suma salariilor brute pe ultimele 6 luni este de 9216 lei.

mod de calcul : venitul brut pe ultimele 6 luni , dar nu mai mult de suma a 12 salarii minime brute pe economie ( 7.200 lei ) impartit la numarul total de zile lucratoare din cele 6 luni; suma obtinuta se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din luna pentru care angajatul are CM si rezulta venitul brut pentru calculul Concediului medical.Venitul brut se inmulteste cu procentul de 85% din care se scade CAS angajat ( 10.5%) aplicat la salariu minim brut pe tara.

ADICA: 7.200 / 129 zile = 55.81 lei X 22 zile = 1.228 lei X 85% = 1.044 lei -63 lei ( CAS )=981 lei.