avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate p_andrada

Activitate p_andrada

Buna ziua,

Ma intereseaza ce pot sa fac daca nu imi mai gasesc certificatul de nastere, avand in vedere ca nici duplicatul nu il mai gasesc. Se mai poate scoate un al doilea duplicat?

Va multumesc!
Răspuns la discuția plangere penala impotriva mea
Buna,

Am fost si eu intr-un caz relativ asemanator. In primul rand, politia nu te poate obliga sa dai acest test. Testul in sine, indiferent de rezultat nu inseamna proba in niciun dosar, doar daca este coroborat cu probe. In al doilea rand, poti sa dai testul chiar daca iei tratament, doar ca trebuie sa anunti ce fel de tratament iei si sa suci reteta, etc. Politistul te intreaba daca ai ceva probleme de sanatate, daca iei vreun tratament, etc. si se tine cont de toate aceste aspecte in interpretarea rezultatelor testului. Oricum, daca esti o persoana emotiva, iti recomand sa nu te supui singur/a (in sensul ca nu te poate obliga nimeni) unei presiuni emotionale cum este cea data de testul poligraf.
Răspuns la discuția Angajare cu contract de mandat
multumesc frumos pentru raspuns
Răspuns la discuția Angajare cu contract de mandat
Bun, am inteles asta, dar prin acest contract de mandat, nu pot sa mandatez o persoana sa incheie contracte de vanzare-cumparare (chiar daca este vorba de comert)??? Evident ca stiu ca nu este vorba despre un raport de munca, ci ca este un contract supus normelor de drept civil, dar intrebarea mea este daca poate functiona un astfel de contract in cazul targurilor. Ca varianta care sa ma ajute sa evit angajarea persoanei respective pentru o perioada de 5 zile (atat dureaza targul). Doresc doar sa simplific niste lucruri. Este posibil?
Buna ziua,

Ma intereseaza daca pot sa angajez cu contract de mandat o persoana care sa vanda la targuri/expozitii. Avand in vedere ca targurile nu presupun activitate continua si poermanenta, nu vad sensul in a angaja pe cineva pe perioada nedeterminata.
In ce conditii se inchieie in contract de mandat in acest sens si cum ar trebui sa arate, ce sa fie prevazut in el?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Finantare SRL-D
Sa inteleg ca nu este posibila finantarea din fonduri europene pentru ca nu a existat forma de SRL-D pana in anul 2011? Dar SRL-D nu functioneaza ca un SRL, singura diferenta fiind anumite avantaje oferite tinerilor? Scopul nu este sa incurajeze IMM-urile?
Discuție Finantare SRL-D
Buna ziua,

Poate sa ma informez cineva daca, prin SRL-D, pe langa programul acela cu finantare de la Guvern, se pot obtine, in paralel si finantari de la UE. Ma intereseaza pentru o activitate de turism.
Totodata, ma intereseaza daca achizitionarea imobilului in scopul transformarii lui in pensiune este cheltuiala eligibila pentru intr-un proiect cu finantare de la UE.

Va multumesc!
Multumesc frumos pentru informatii.

O zi buna!
Buna ziua,
Poate cineva sa ma lamureasca cum e treaba cu indemnizatia pentru cresterea copilului? Am tot studiat problema, dar sunt si mai tare in ceata in acest moment. Cat la suta este? Se calculeaza din salariul brut, sau net acel procent? Este diferita in functie de cati ani stai acasa (1 sau 2)?

Va multumesc
Răspuns la discuția Schimbare oras loc de munca
Ms mult Alex, dar nu este deloc ceea ce ma intereeseaza. Nu vreau sa fac proiect pe M112, ci este vorba despre un act normativ care prevede o prima de instalare pentru persoanele care isi schimba locul de munca mutandu-se in alt oras la o distanta mai mare de 50 km fata de locul initial.