avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate raulroca

Activitate raulroca

Jocandi Causa a scris:


Se inscrie somatie in cartea Funciara si din acel moment orice act de dispozitie pe care il face proprietarul cu privire la acel imobil nu mai este opozabil creditorului care si-a inscris somatia .



Nu prea inteleg acesti termeni juridici. Daca in termenul de 15 zile nu se achita suma integrala, pierd pe loc apartamentul? E mult prea evident ca asta urmaresc cei de la banca, pentru ca in data de 4 ianuarie am primit noul extras CF, iar in data de 5 ianuarie au inaintat procedura de executare silita, urmand ca pe 18 ianuarie sa primeasca incuviintarea acesteia. As dori sa aflu care sunt etapele urmatoare incuviintarii.
In data de 05.01.2012 s-a inceput procedura de executare silita iar in data de 18 Solutie: admite cererea, incuviinteaza executarea silita, fara cheltuieli de judecata.

Ce inseamna aceasta solutie?
ce inseamna "pronuntarea unei hotarari prin care sa se dispuna iesirea din indiviziune"?
pai eu si prietena mea suntem in calitate de debitori in acest contract, este posibil sa executi silit imobil obtinut astfel?
Buna ziua,

Am un credit restant (13,000 lei) de mai bine de 8 luni (nevoi personale, fara giranti, garantii, etc.), iar recent, am intocmit impreuna cu prietena mea (actualmente sotia) un contract de renta viagera prin care ne angajam sa platim o anumita suma de bani in schimbul proprietatii apartamentului bunicului sau. In curand am aflat ca banca a inaintat procedura de executare silita. Este posibil ca acest imobil sa fie executat silit?
Am primit o fila cec cu girul gresit, mai exact emitentul s-a trecut si la girant pe motivul ca "asa e mai sigura plata si el personal gireaza fila cec catre mine". Cec-ul a fost rejectat tocmai din acest motiv iar emitentul mi-a spus pe fata ca e teapa, am salvata o conversatie pe internet din care reiese acest lucru. Doresc sa investesc fila cec cu formula executorie, si sa-i fac in paralel o plangere penala dar nu stiu ce incadrare juridica sa invoc...art 84 din legea 59/1934??? se incadreaza??? va rog ajutati-ma
Buna ziua,
Am primit de la o societate X in schimbul unor produse (cu factura stampilata de X) doua file cec amblele completate gresit una scadenta azi 02.08.2011, refuzata de banca tocmai din acest motiv, si una scadenta pe 16.08.2011 nefiind scadenta n-am depus-o inca la banca. Administratorul societatii nu poate fi contactat. Precizez ca societatea X este radiata (am aflat ulterior).
Va rog sa ma ajutati cu un model de plangere penala pentru aceasta situatie!
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu care sunt actele necesare infiintarii unei firme de intermedieri acte auto.
Nu am comis nici una din faptele relatate in procesul verbal, agentul care a constat fapta era singur, eu am un martor, cum pot contesta procesul verbal?
Intr-una din seri, in drum spre casa m-am oprit cu un prieten la povesti, ce e drept aveam 2 beri langa noi, cand se prezinta un agent de la politia comunitaram, singur, si imi cere buletinul fara sa se legitimeze. In momentul in care l-am rugat frumos sa se legitimeze i-a sarit tandara, intre timp eu ii dadusem buletinul, si plecam catre postul lor din apropiere sa-mi scrie procesul verbal. Dupa o cearta lunga, si insulte repetate din partea agentului si colegilor sai, ma trezesc cu o amenda de 1500 lei, pentru consum de alcool si semne obscene(tin sa mentionez ca nu adus nici un fel de injuriu, amenintare, injuratura agentului sau colegilor lui dinpotriva tot timpul ma adresam la pers a II-a plural). Cand mi s-a impus practic sa semnez (de catre cei 5 agenti din care 1 a fost prezent la locul faptei) am refuzat cu vehementa, fiind singurul care sunt pasibil de amenda(dat fiindca prietenul meu in acceasi situatie cu mine nu patea nimic iar eu risca o amenda de 1500 lei) si dat fiind faptul ca nu am recunoscut ca am consumat bauturi deoarece berile respective puteau sa fie acolo din pura intamplare, fara ca noi sa bem din ele. Intrebare: Care e cea mai plauzibila forma de a contesta o astfel de sanctiunea?