avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate raluca.raluca20

Activitate raluca.raluca20

Buna ziua,

As dori sa stiu daca profesia de pilot este una liberala. In Legea 223/2007 se face referire doar la incheierea unor contracte individuale de munca a personalului aeronautic civil navigant profesionist cu angajatorii.
In ciuda acestei reglementari, ar fi posibil ca un pilot de avion cetatean italian, sa se inregistreze in Romania ca persoana ce obtine venituri din activitati independente (de genul avocati, experti contabili etc?).
Buna ziua! Am o intrebare la care as dori sa gasesc si un cadru legal daca se poate...
Un angajat al unei societati ataseaza la decont un bon fiscal de 115 EUR reprezentand masa servita + bauturi.
Conducerea firmei ii aproba angajatului plata contravalorii partiale a bonului adica ii aproba doar 50 lei, respectiv doar plata bauturilor. Cum putem proceda in acest caz? Putem inregistra in contabilitate doar sume partiale de pe un bon fiscal?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca un medic stomatolog ar putea fi asociat intr-un SRL care are ca obiect de activitate distributia de produse stomatologice?
Buna ziua,
Am formulat o cerere catre Parchet pt a-mi oferi oportunitatea de a studia un dosar de urmarire penala. Precizez ca nu s-a pus in miscare actiunea penala. Astazi am primit ordonanta de la Parchet prin care mi s-a restrictionat acest drept motivat ca in aceasta faza a anchetei se desfasoara activitati pentru lamurirea aspectelor esentiale ale cauzei si ca o astfel de consultare ar putea aduce atingere bunei desfasurari a urmaririi penale.
Intrebarea mea este daca as putea sa formulez o plangere impotriva unei astfel de ordonante? Daca da, cui o adresez, in ce temei si care este termenul legal? Multumesc
Dupa 3 ani? Nu dupa 5? Este vorba te plata unei taxe fiscale sau despre un raport de drept comercial?
In cazul unui magazin cu articole vestimentare, daca angajatorul acorda salariatilor o reducere de 50% pt marfa achizitionata din magazin, aceasta reducere este considerata avantaj salarial si se impoziteaza sau nu? Care este baza legala?
Se ajusteaza sau nu tva-ul pt produsele acordate cu reducere salariatilor?
Este posibila reducerea capitalului social al unui SA sau SRL si transformarea sumei cu care s-a diminuat acest capital in imprumut pentru societatea respectiva? Ce act ar putea fi incheiat din punct de vedere juridic in ipoteza in care asociatii nu doresc sa ridice suma cu care se diminueaza capitalul ci vor sa o lase in firma sub forma imprumutului.
Buna ziua,

In cazul unui cetatean strain, salariat in Germania dar care are si un PFA in Romania (pentru care plateste impozit si contributie la sanatate in Ro), in ce stat se plateste contributia pentru pensii?
Potrivit art. 13 alin 3 al Regulamentului CE 883/2004 deduc ca ar fi aplicabile dispozitiile statului in care este salariat - in acest caz, Germania. Este corect astfel sau exista alte exceptii sau prevederi?
Buna ziua,

Daca o persoana fizica detine mai mult de 6 contracte de inchiriere am inteles ca in anul urmator obtinerii acestor venituri trebuie depusa la finante D 220 privind venitul estimat/norma de venit. Intrebarea mea este:
Inainte de depunerea D 220 mai trebuie indeplinita vreo formalitate?
Ce se intampla in cazul in care, spre exemplu, 3 dintre contractele incheiate inceteaza mai devreme de un an? Se va depune D 220 doar pentru perioada in care cele 6 contracte coexistau si din momentul in care numarul lor a scazut sub 5 nu se mai declara?
Răspuns la discuția Obligatii angajat
Un angajat a fost incadrat pe postul de inginer software fara a avea insa diploma in acest domeniu ci doar o experienta acumulata prin participarea in mai multe proiecte in domeniu.
In primele 3 luni a avut contract pe perioada determinata iar dupa aceea a fost incadrat pe perioada nedeterminata. Dupa alte 3 luni angajatorul il trece la scutire de impozit. Si de aici incepe problema. In cazul unui control angajatorul va putea sa isi recupereze banii de la angajat? Si daca da, care este temeiul legal?