avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra1234

Activitate alexandra1234

Buna ziua,
am si eu nevoie de un model de actiune in instanta pentru taxa de succesiune. va multumesc mult de tot!
Discuție succesiune 2012
Buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu o problema. Bunica mea a murit in nov 2011 si vrem sa deschidem taxa de succesiune. Sunt 3 frati iar unul dintre ei adica tatal meu a murit. asta inseamna ca mostenitorii bunicii vor fi cei 2 frati si eu si sora mea? sau din partea tatalui meu este inclusa si mama ca mostenitor al bunicii?
cum se calculeaza onorariul notarial?

va multumesc¬
Buna ziua,
as dori sa stiu care sunt actele necesare pt acordarea indemnizatiei de crestere a copilului.
multumesc!
Buna ziua,
am nevoie de un mare ajutor. sunt insarcinata in 16 saptamani si am auzit mai multe variante si nu stiu care este corecta.
1. daca intru in concediu de risc maternal si apoi in concediu de ingrijire copil voi primii o indemnizatie mai mare decat salariul net prezent?
2. daca intru cat mai aproape de data nasterii in concediu de ingrijire copil voi primii indemnizatie mai mare?
cum este cel mai avantajos de procedat?
multumesc mult pt ajutor
Buna ziua, am si eu o intrebare. daca tii locul unui alt angajat timp de 6 luni codul muncii prevede vreun avantaj financiar?
Răspuns la discuția cadastru anexa
terenul este intravilan, proprietar sunt eu prin mostenire de la parintii mei care au avut teren de aprox. 500 m2 si s-a impartit in 3 , pe anexa nu este autorizatie de constructie, exista doar cadastrul terenului. pot construi ceva pe acel teren?
Discuție cadastru anexa
buna ziua,
am un teren de 173 m2 pe care se afla o anexa de 27 m2. pot construi o casa in locul acelei anexe? cati metri deschidere imi sunt necesari? este nevoie de cadastru pe anexa pt obtinerea certificatului de urbanism?
Răspuns la discuția ipoteca de gradul I si II
multumesc pt raspuns.
buna ziua,
am o mare problema si va rog sa ma ajutati cu sfaturi. am un credit la banca pe care nu l-am mai putut plati iar banca a trimis scrisoare cu executare silita. in prezent nu am nici o proprietate pe numele meu, insa tatal meu imi va trece apartamentul pe numele meu. vreau sa stiu daca in acest caz banca imi va lua apartamentul sau nu. o varianta la care m-am gandit pt ca banca sa nu poata sa mi-l ia este sa pun apartamentul ipoteca de gradul I unui prieten de la care chpurile am imprumutat niste bani si am garantat cu apartamentul iar in acest caz banca va trece in ipoteca de gradul II cred. aici vreau sa ma lamuriti daca am gandit corect sau nu si ce trebuie sa fac ca sa nu pierd apartamentul daca il voi trece pe numele meu. va multumesc
va rog sa ma ajutati sa gasesc solutia problemei mele. lucrez la un magazin care va fi vandut unui turc, iar actualul patron ne va obliga sa ne dam demisia si din cate stiu nu voi putea primi somaj. asa ca m-am gandit sa fac o cerere ca si cum postul se va restructura in urma achizitiei magazinului de o alta persoana, si in care sa specific ca nu am nici o datorie materiala fata de angajator (specific ca eu am un laptop cumparat de firma dar pe care vreau sa il opresc pt ca nu mi-am primit salariul de 2 luni). cererea aceasta sau declaratia, nu stiu cum i se spune, va fi semnata de administratorul firmei. vreau sa stiu daca e ok ceea ce vreau sa fac si daca se vor respecta cele mentionate in cerere.va rog sa imi dati un sfat