avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate iriss01

Activitate iriss01

Buna ziua. Am depus o cerere la secretariatul scolii unde sunt cadru didactic pentru acordarea primei de instalare din luna septembrie. Nu mi s-a dat bon de ordine spunandu-mi ca mi se da aceasta prima in luna octombrie.Am aflat din alte surse ca inafara de acea cerere trebuia sa mai depun si alte documente pentru aprobarea acestei prime.Acum mi-a spus ca trebuie sa se discute in sedinta acordarea acestei prime...si tot asa ma amana la nesfarsit.Va rog sa ma informati daca se aplica acea lege de solutionare a petitiilor si in aceasta situatie.Sau daca nu va rog sa ma informati ce lege reglementeaza aceasta situatie, ca am mare nevoie de acesti bani. Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Va rog sa ma informati daca insulta si calomnia sunt sanctionate de noul cod penal si in ce fel. Va multumesc.
Buna seara. Va rog sa ma informati daca judecatorii si avocatii sunt persoane juridice. Va multumesc.
Răspuns la discuția deducere salariu
Daca fostul sot nu locuieste in tara , nu lucreaza cu contract de munca si nu trimite bani copilului nu mai beneficiez de deducere?Multumesc.
Buna seara. Sunt salariata din luna septembrie a.c. , sunt divortata si am un copil in intretinere care nu primeste pensie de la tatal sau. Am facut o cerere pentru deducere la salariu si am depus o declaratie pe proprie raspundere despre faptul ca nu primesc nici un venit de la fostul sot pentru copil. Cand am primit fluturasul de salariu am observat ca m-a trecut cu 0 persoane la deducere, motivand ca nu stie daca primesc sau nu pensie de la fostul sot si a spus sa merg la notar sa-mi dea un act in acest sens? Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac si cum sa procedez, avand in vedere ca aceasta angajata (la stat) a avut si un comportament isteric cand i-am cerut explicatii in acst sens.Va multumesc.
Buna seara,
Lucrez ca profesor suplinitor calificat si va rog sa ma informati ce salariu ar trebui sa iau in conditiile in care am un salariu tarifar de 1135, venit brut nediminuat 1135, diminuare 25% = 248, venit brut 851, CAS 890, somaj 4, asigurare sanatate 47, venit net 711, sindicat 4,deducere (0 pers) 250, venit baza de calcul 457 (care nu stiu ce reprezinta),impozit 73, salar net 638, alimentare card 634. Ceea ce nu inteleg eu este ca am depus o cerere cu declaratie pe proprie raspundere pentru deducere, ca nu primesc pensie alimentara de la sot, iar secretara de la scoala a spus ca oricum aceasta deducere nu-mi afecteaza salariul in nici un fel ca suma de 250 lei nu mi se adauga la salariu si ca nu e sigura ca eu primesc sau nu bani de la fostul sot, spunandu-mi sa aduc un act de la notar in acest sens. Deci avand in vedere ca am depus acea cerere pentru deducere plus declaratia necesara, nu trebuia sa ma treaca cu o persoana la deducere si sa iau acea suma in plus la salariu? Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti unde pot reclama un notar public pentru nenumaratele servicii defectuase care le-a facut .Mi-a gresit toate actele pe care le-am facut , a trebuit sa parcurg pentru asta sute de kilometri pe cheltuiala mea si in final a semnat un contract de vanzare cumparare fara sa verifice veridicitatea continutului. Va multumesc.
Discuție Acte notariat
Cine trebuie sa plateasca actele la notariat cumparatorul sau vanzatorul imobilului (locuintei) ?Care este perioada maxim legala in care mai poate folosi locuinta vanzatorul dupa primirea banilor pe locuinta?