avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate mar4905

Activitate mar4905

Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Am scris asa ceva. pentru ca asa ne a fost comunicat de catre compartimentul resurse umane al societatii....deci ce sa inteleg, exista sau nu exista in codul muncii ? sau cate societati , atatea legi si interpretari ale legilor si prevederilor ?sau fiecare face cum il duce capul?ca nu mai inteleg nimic
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Cel aflat in preaviz ,are obligatia sa presteze munca , minim 4 ore pe zi ? restul de ore fiind considerate necesare cautarii unul nou loc de munca......

in CM scrie clar 8 ore, dar, cel aflat in preaviz dupa cate stiu cel aflat in preaviz are obligatia sa presteze munca zilnic minim 4 ore.......

In perioada de preaviz de la 15 la 20 zile lucratoare , conform legii 53/2003 ...obligatia salariatului ce se afla in perioada de preaviz stiu ca este de a lucra 4 ore pe zi, restul de 4 ore fiind considerate ca timp pe care persoana aflata in preaviz sa se poata ocupa pentru cautarea unui nou loc de munca. Intrebare: angajatorul in aceasta perioada de preaviz a salariatului, cum ponteaza si cum plateste salariatul, 8 ore pe fiecare zi lucratoare sau 4 ore ? multumesc
Exista in legislatia romaneasca , privind conditiile de pensionare, vreo lege sau articol de lege , sau cel putin vreun proiect de lege propus de vreun parlamentar sau ..partid politic, referitor la dreptul de pensionare a persoanelor care indeplinesc suma 90, adunand numarul anilor varstei cu anii de munca conform cartii de munca si a tuturor actelor care justifica vechimea in munca ..???? astept un raspuns , multumesc aniticipat (este vorba desuma minim 90,.. anii varstei plus anii de vechime ):) deci daca o persoana indeplineste aceasta sa zicem ..cerinta prevazuta adica suma de 90..sa poata iesi la pensie ..normala limita de varsta echivalenta cu pensia limita de varsta actuala.
Discuție divort
Am primit citatie ptr actiune divort deschisa de sotie, actiunea este deschisa de anul trecut in august , si are ca prim termen 21 iunie 2011, ..1)ce se intampla daca sotia nu se mai prezinta la termen divort?2) ce se intampla daca eu nu ma prezint la nici un termen de judecata?3) in cazul neprezentarii mele se poate da alt termen ?chiar si dupa atata timp de la deschiderea actiunii? eu sper ca voi reusi sa conving sotia sa ne impacam in tot acest timp am comunicat ft bine si inca ma sper..ca va renunta la actiune...multumesc
Care sunt actele necesare pentru vanzare apartament? sunt unic mostenitor al unui apartament, am certificat mostenitor, actul de vanzare cumparare (e vorba de cumpararile de apartamente conform Legi 60/1990.) , pv de predare primire apartament, doar atat. Ce acte imi mai trebuie, as vrea sa stiu daca exista societati specializate care se ocupa cu intocmirea actelor necesare , vreau sa fiu in regula...cu toate actele necesare, in situatia vanzarii lui....va multumesc
Răspuns la discuția divort
Nu ati inteles...intrebarea mea...cum adika instanta nu tine cont de de ceea ce solicit/?nu se tine cont de faptul ca cele doua parti se pot impaca?...daka ne impacam , tot ne divorteaza?:))
Discuție divort
La primul termen de divort, pot solicita verbal sau scris,instantei, acordarea unui alt termen de judecata,?.. motivand prin faptul ca doresc impacarea cu sotia , adika un timp de gandire pentru ambele parti,in scopul impacarii
Răspuns la discuția dreptul de mostenire
nu inteleg...cati avocati atatea pareri?unii scriu ca pot vinde apt ...altii scriu ca nu pot vinde...ce sa mai cred?
Răspuns la discuția dreptul de mostenire
nu casa face obiect partaj...asa cred, face partaj doar suma achitata impreuna cu sotia intre 92-94 ...creanta ...asa am inteles din multe alte mesaje ...dci casa pot face ce doresc cu ea , nu o vand sau o vand....instanta va hotari doar acea creanta fata de sotie ......sper ca ati inteles ca sotia nu este proprietara si nici mostenitoare, a apartament....are drept doar de creanta atat