avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate nika7221

Activitate nika7221

Bună ziua.Am o întrebare vis a vis de succesiune.Matusa tatălui meu a decedat fără a lasă scris cuiva ceva.Este vorba de un teren cu casa în București. Noi nu am păstrat legătură cu ei decât foarte rar..
O familie de vecini s au ocupat de înmormântare fără ca noi rudele sa știm ceva.
Am aflat la ceva timp după deces.Ei spun ca s au ocupat și au ajutat o și în timpul ultimilor ani...dar eu ma îndoiesc de unele aspecte..ca sa pomenesc doar faptul ca apa,salubritatea,impozitul nu erau plătite.,în condițiile în care ea avea cu ce le plății..
Acum acesta familie a dat în judecata moștenitorii, au trimis adrese false la citații pentru ca moștenitorii sa nu poată participa la proces.
Au înstrăinat din bunuri fără a avea acest drept..
Ce se poate face?
Multumesc frumos.Seara buna.
Buna seara.Am pierdut CI si urmeaza sa am divortul pe 13 decembrie.Sunt in Germania si urmeaza sa vin in tara pe 1 decembrie
Se poate divorta la notar cu pasaportul?Daca merg sa mi scot CI cat dureaza la urgente?
Discuție Divort
Buna seara.Locuiesc intr o locuinta sociala data de la primarie care este pr numele sotului.Urmeaza sa divortam .El este plecat in strainatate si toate cheltuielile au fost platite de mine in ultimii 3 ani.El este de acord ca eu sa raman dupa divort titularul locuintei.Cum voi proceda?
Răspuns la discuția Divort
De comun acord vom divorta la notar.Eu v a trebui sa mi fac un nou buletin in 15 zile,insa apartamentul este pe numele lui.El este de acord sa mi cedeze mie contractul de inchiriere cu primaria insa pentru un nou contract imi trebuie buletin.Poate fostul sot,care este titular ,sa mi faca domiciliul la aceeasi adresa ,unde de altfel si locuiesc?Apoi sa trec contractul de inchiriere pe numele meu?Sau cum sa procedez?
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc frumos.Seara buna va doresc.
Discuție Divort
Buna ziua.In urma cu 3 ani m-am separatde sot care traieste si munceste in Germania.Avem 2 copii majori pe care ii ajutam impreuna.Locuim intr-o locuinta sociala care este pe numele sotului,dar el nu mai contribuie financiar la cheltuielile familiale.As dori sa divortez,dar el nu e dispus sa mi acorde divortul.As dori sa trec locuinta pe numele meu ,pentru ca eu platesc absolut totul.Mentionez ca locuinta este cu chirie din fondul locativ al primariei.Ce ma sfatuiti sa fac in privinta divortului si a locuintei?Multumesc
Răspuns la discuția Alocatii europene
multumesc pentru indrumari .In cazul meu autoritatile in drept au completat partea B a formularului E401 ,partea A,TREBUIE SA O COMPLETEZ EU?
Buna ziua.ma intereseaza ce puncte din formularul E401 trebuie completate de mine .Aceleasi formulare sunt valabile si in germenia sau trebuie luate altele de acolo?
Discuție demisie
Astazi mi-am dat demisia din postul de vanzatoare pe care l-am ocupat timp de 1 an si 1 luna.Vreau sa stiu daca in acest timp nu am beneficiat de concediu de odihna ,daca pot cere banii pe el, si cum se procedeaza cu incheierea cartii de munca ,se face de angajator sau de mine?VA MULTUMESC .