avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate usurelumariana

Activitate usurelumariana

Este dosar de neurmarire penală.
Buna ziua.In data de 5 august am produs un accident rutier în urma neacordarii de prioritate într-o intersecție.Accidentul s-a soldat doar cu avarierea autovehiculelor,fără victime.M-i s-a eliberat prima dovadă pe termen de 15 zile după care nu am mai prelungit dovada.In data de 21 noiembrie s-au împlinit 3 luni de la ultima dovada,dar dosarul meu inca nu a ajuns de la poliție la judecatorie cu recomandarea de neurmarire penală. Neavând hotărâre judecătorească nu pot sa imi recuperez carnetul de conducere.Intrebarea mea este daca pot sa imi iau de la judecatorie dovada ptr a conduce fara să mai stau din nou 90 de zile după primirea hotărârii judecătorești.Multumesc ptr ajutor!
Discuție Facturi abuzive
Cunosc faptul ca exista o lege in sensul ca nu pot fi penalizarile mai mari decat factura in sine,dar nu stiu daca asta se aplica de exemplu si la facturile de apa.Concret: am consum de apa de 4 metri cubi si platesc pierderi de 5-6 metri cubi.In plus platim 2 lei la o doamna care vine lunar sa citeasca apometrele,bani pe care nu primesc chitanta.La ape vreau sa imi dau singura citirea contorului si nu m-i se accepta doar daca imi fac bransament separat.Toate astea m-i se par abuzive dar nu stiu cum sa procedez sa imi reduc costurile,fiindca bransamentul separat costa 700-800 ron,si sunt persoane care dupa un an in care au platit strict cat au consumat au fost obligati sa plateasca si pieederile de pe bloc ....deci au ajuns de unde au plecat,investitia nefiind recuperata de catre consumator,tot cei de la ape fiind in avantaj.
Răspuns la discuția Pensie de urmas
multumesc mult ptr sfat!
Discuție Pensie de urmas
Dupa decesul unui pensionar a ramas in urma o sotie si 10 copii,dintre care 3 inca minori.Sotia lucreaza dar in prezent este in foaie de boala din cauza unei operatii la creier (anevrism cerebral).Intrebarea mea este,ce recomandati acestei familii,sa renunte sotia la locul de munca si sa incaseze jumatate din pensia sotului,sau sa continue contractul ei de munca desi va fi nevoie de o pensionare de boala la diagnosticul pe care il are?Precizez ca doamna nu are decat 49 de ani,neputand beneficia decat 6 luni de pensia sotului,din putinele cunostinte ale mele.Este o situatie grava si asi vrea sa-i ajut cat pot !Va multumesc ptr raspunsuri!
As-i dori sa pun si eu o intrebare:socrul meu a decedat in urma cu un an,iar soacra mea nemuncind niciodata a primit pensie de urmas timp de 6 luni.Ea va implini varsta de 59 de ani in luna iulie.Este foarte bolnava si nu are cum sa se mai angajeze la varsta aceasta.Si-a facut dosar pentru pensie de boala,dar dupa noile legi vad ca nu se incadreaza sa primeasca pensie.Din cate inteleg doar dupa implinirea varstei de 60 de ani v-a putea primi pensia de urmas.Intrebarea mea este ce putem face cu ea,fiindca nici unul dintre copii nu are posibilitatea sa o intretina si in plus la momentul acesta nu are nici asigurare medicala,iar medicamentele necesare ingrijirii ei sunt foarte scumpe.Va multumesc pentru intelegere!
Discuție pensia de urmas
BUNA!
Ma numesc Usurelu Mariana si am 58ani(iulie ).Sotul meu a murit in mai si vroiam sa va intreb daca am dreptul la pensie de urmas.Mentionez ca am fost casatorita timp de 35 de ani iar eu nu am lucrat niciodata.Sotul meu a avut pensie de batranete.De la Casa de pensii m-i s-a spus ca am dreptul doar 6 luni de pensie de urmas.
1:Dupa aceea ce posibilitati am?
2:La ce varsta asi putea sa intru in drepturi definitiv?