avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate M. V.

Activitate M. V.

Discuție succesiunea
Buna seara! Dupa moartea unei matusi, bunica mea a deschis succesiunea la un notar public, dar sora ei nu s-a prezentat (sunt singurele mostenitoare). Ce are de facut in continuare? Mai are de ridicat 3 pensii ale matusii (desi bunica a fost curator, nu a putut ridica aceste pensii pe perioada cat matusa ei a fost bolnava), contravaloarea unor actiuni, iar acestea nu se pot ridica decat in urma succesiunii.
Daca nu se va prezenta nici in instanta sora ei?
Va multumesc!
Discuție citatie
Buna seara! Am primit o citatie la proces, eu fiind chemat in calitate de intervenient. In urma cu 2 ani am lovit o masina in parcare, am mers la politie si am anuntat, iar apoi am dat asigurarea mea persoanei a carei masina am lovit-o. Firma de asigurari la care eu aveam RCA-ul nu a platit despagubirile celeilalte firme, si ca urmare cea din urma a actionat in judecata. Eu trebuie sa ma prezint la proces? Trebuie sa fiu reprezentat de avocat sau am vreo implicare in acest proces?
Procesul se desfasoara in Bucuresti, iar eu sunt din provincie si nu crred ca as putea ajunge.
Va multumesc!
Buna seara! As dori sa stiu daca dupa varsta de 26 de ani mai pot fi inregistrat la CAS, tinand cont ca nu am un loc de munca.
Sunt in ultimul an de master la o facultate particulara si am 27 de ani. Din cauza varstei si a lipsei locului de munca nu mai sunt asigurat si nu mai beneficiez de serviciile medicale gratuite sau compensate.
Pana imi voi gasi un loc de munca, exista vreo posibilitate de a deveni din nou asigurat?
Va multumesc!
Buna seara! Sunt divortata de 5 ani, iar fostul sot nu trimite pensia de intretinere stabilita in instanta pentru fiica nostra minora. Dupa divort s-a stabilit o anumita suma pe care fie o trimite, fie nu. Apoi m-a dat in judecata pentru micsorare, desi mai avea bani de trimis din urma.Am actionat si la parchet si nu am rezolvat nimic. De 1 an nu am mai primit nici un ban, iar acum m-a actionat din nou in instanta pentru micsorare, pe motiv ca nu are serviciu. In urma acestei actiuni s-a micsorat pensia, dar tot nu trimite. Exista vreo modalitate prin care sa primesc banii din urma sau vreo modalitate prin care sa primesc pensia fiicei de acum incolo? Ce pot sa fac?Va rog sa-mi spunti. Chiar nu poate pati nimic in instanat daca nu plateste pensia? De ce doreste micsorare daca nici asa nu trimite banii fiicei?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Model de intampinare
Doresc sa chem in judecata. Cererea de chemare in judecata trebuie facuta de un avocat? Ce cuprinde aceasta cerere?
Va multumesc!
Buna ziua! Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu un model de intampinare pentru majorarea pensiei de intretinere?
Eu urmez un al doilea master la o facultate de stat....sunt sanse sa nu mai primesc pensia de intretinere?Am 24 de ani si stiu ca pensia se acorda pana la 26 de ani, daca iti continui studiile.
Răspuns la discuția Pensie de intertinere
Incerc sa gasesc ceva de lucru de mult timp,dar.......
Răspuns la discuția Ce facultate sa aleg
Va multumesc tuturor!
Si eu m-am gandit ca nu e asa folositoare o a doua facultate....as fi optat pentru un doctorat,dar in orasul meu nu este pe specializarea mea, asa ca o sa urmez un alt master, un master complementar. Am gasit in cadrul Facultatii ISE din Craiova urmatoarele specializari:Managementul resurselor umane; Dezvoltare regionala si proiecte europene; managementul organizatiilor publice.......as opta pentru una din primele doua specializari, deoarece au legatura cu facultatea pe care am terminat-o.
Ce parere aveti?
Răspuns la discuția Pensie de intertinere
M-am tot gandit si cred ca o sa optez pentru inca un master........se ia in considerare,nu?
Voi intampina probleme in instanta daca urmez inca un master?Exista posibilitatea sa nu mai primesc pensia de intretinere?
Va multumesc!
Buna seara! Am absolvit o facultate si un master, dar vreau sa ma inscriu la a doua facultate si nu sunt hotarata. Am terminat facultatea de geografia,iar masterul tot in cadrul acestei facultati...protectia mediului. Acum nu stiu pentru care facultate sa optez. Dintre Administratie publica (in cadrul Facultatii de drept si administratie publica) si Afaceri internationale (Facultatea de Management financiar contabil)...pe care ar trebui sa aleg? As vrea sa stiu care e mai de viitor si care mi-ar oferi mai multe oportunitati.
Astept opiniile dvs.