avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate xela1

Activitate xela1

Buna ziua. As dorii sa va intreb mai multe aspecte:
1)Care este infractiunea prin care un presedinte al asociatiei de proprietari incaseaza bani pe chitante, reprezentand plata intretinerii, cu toate ca presupun ca nu are acest drept?
2)Ce fel de abuz se comite atunci cand acesta face controlul apometrelor la orice ora(dupa ora 20) si fara sa anunte in prealabil la avizier ca se fac verificari de apometre ?Sunt fata si locuiesc singura. M-am trezit cu seful de scara la ora 20:30 ca vine in control la apometre si am vrut sa-i spun sa revina in alta zi la alta ora ca nu imi convine sa imi intre un strain seara in casa. A urmat un scandal monstru si individul m-a amenintat ca asta inseamna ca am ceva de ascuns si ca ma va trece sa platesc pierderile de apa.
3)Mai nou acesta a depus plangere la politie, imi adreseaza injurii, iar in reclamatia pe care a depuso a afirmat ca" trebuie sa isi faca un control psihologic"?
Ce pot face in acest caz? Pot depune plangere sau denunt la parchet?ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am un proces penal pentru vatamare corporala din culpa in urma unui accident rutier, fiind parte vatamata, am incheiat partea civila pe cale amiabila cu firma de asigurari. Doresc sa stiu daca mai pot obtine si alte sume de bani (cheltuielile de judecata)... etc in urma procesului penal?
Partea inculpata ma roaga sa renunt la proces, ce ma sfatuiti sa fac.

Multumesc!
Alexandra Costin.
Multumesc pentru ajutor!
Alexandra Defta.
Buna seara,
Ma refer la contributiile pentru vechime sa le achit eu fara sa am un PFA, ca si persoana fizica neautorizata.

Multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu si eu ce trebuie sa fac ca sa achit retroactiv cotizatia pentru venitul minim pe economie ca si persoana fizica?

Multumesc!
Alexandra Defta.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de garantia oprita din salariu:
Am lucrat la o societate comerciala, au trecut 4 luni de cand eu am demisionat, nici pana in prezent nu am primit banii pe garantie, unde as putea sa reclam aceasta firma?
Mentionez ca exista un contract incheiat pentru garantia oprita in care stipuleaza ca dupa ce demisionezi banii opriti pentru garantie vor fi returnati.

Multumesc!
Alexandra Defta.
Buna seara,
Am si eu o intrebare referitoare la indemnizatie:
Am lucrat pana in luna a7a 2011, dupa ce mi-am dat demisia am aflat ca sunt gravida, daca platesc indemnizatia de venit pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Multumesc!
Alexandra Defta.
Buna seara,
Vreau sa stiu si eu cum as putea ataca paragrafu de mai jos, deoarece descrierea facuta nu coincide cu ce s-a intamplat in totalitate ( nu m-am lovit eu de masina ei, ci ea a intrat in mine, eu nu o puteam observa deoarece ma uitam in directia opusa si plus de asta nu s-a precizat legea care a incalcat-o)?
"Conducatorul auto, X, putea evita producerea accidentului daca ar fi acordat prioritate de trecerea pietonului angajat in traversarea regulamentara a carosabilului, prin loc marcat si semnalizat cu indicatoare "trecere pietoni", la culoarea verde a semaforului electric.
Chiar daca victima s-a lovit de aripa stanga fata a autoturismului, aceasta nu avea nicio obligatie legala de a se opri din traversare. De astfel, in timpul calculat de 0,60 secunde in care victima si conducatoarea auto s-au putut observa reciproc, oprirea victimei de la viteza vv=1,83m/s ar presupune ca aceasta sa se fi asteptat la un pericol, lucru care nu s-a intamplat datorita traversarii care s-a produs regulamentar.
Obligatia de a opri inainte de marcajul "trecere pietoni" revenea conducatoarei auto care trebuia sa opreasca autoturismul in cei 6,67m-8,334m pe care i-a parcurs din momentul observarii victimei si pana la impact, mai ales ca victima traversase deja 4 benzi ale sensului de deplasare a autoturismului.
Astfel, X, a incalcat prevederile art1 si ale art 135 lit. h) din Regulamentul pentru aplicare OUG 195/2002, incalcare care a condus la producerea accidentului."
Multumesc anticipat!
Alexandra Defta.
In urma unui accident rutier, in care eu am fost victima, partea inculpata a cerut expertiza si ast acest rezultat de 4 luni de zile, este normal sa dureze atat de mult?
Buna ziua,
Am si io o mare problema, ma confrunt adesea cu diversi clienti...
Facturile fiscale, emise pe firma pot fii achitate cu cardul personal? Si as vrea sa mai stiu daca exista o lege si care ar fii aceasta?
Va multumesc, Alexandra!