avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters150057

Activitate ContSters150057

Buna seara,
Poate cineva sa-mi spuna daca pentru anumite marfuri de origine romaneasca, fabricate in Romania, apoi exportate in Austria, ambalate cu etichete si coduri de bara austriece, imi trebuie licenta? Mai verifica cineva originea marfurilor? Dar certificatul de producator? Mai este obligatoriu la export? Imi puteti indica o lege cu privire la acest lucru? Multumesc!

Discuție licenta export
Buna seara,
Poate cineva sa-mi spuna daca pentru anumite marfuri de origine romaneasca, fabricate in Romania, apoi exportate in Austria, ambalate cu etichete si coduri de bara austriece, imi trebuie licenta? Mai verifica cineva originea marfurilor? Dar certificatul de producator? Mai este obligatoriu la export? Imi puteti indica o lege cu privire la acest lucru? Multumesc!

Va multumesc foarte mult si ...Sarbatori linistite tuturor!
Buna seara!
Poate cineva sa-mi indice un articol, care sa explice normele igienico sanitare care trebuie sa existe intr-o intreprindere? (vestiare pentru barbati si femei, dusuri, wc-uri separate, chiuvete, etc)
Va multumesc!
Discuție licenta export
Buna seara,
Poate cineva sa-mi spuna daca pentru anumite marfuri de origine romaneasca, exportate in austria ambalate cu etichete si coduri de bara austriece, imi trebuie licenta? Mai verifica cineva originea marfurilor? Imi puteti indica o lege cu privire la acest lucru? Multumesc!
Răspuns la discuția imputernicire cumparare imobil
mirela741 a scris:

Este legal sa mandateze pe cineva, insa daca e vorba de teren pana la 1 ianuarie 2012 nu poate sa l achizitioneze in numele cetateanului strain. Daca e vorba de o cladire poate... Cu drept de superficie pe teren.


Multumesc frumos! Ar mai fi o intrebare (poate am sansa unui raspuns, fie si la modul general), si anume: Durata de timp dintre achitarea avansului pentru apartament, si achitarea restului este 30 de zile sau poate fi si un termen mai indelungat?
Răspuns la discuția imputernicire cumparare imobil
Alex_Munteanu a scris:

Se poate obtine o procura prin care cetateanul strain va poate imputernici sa cumparati in numele lui un imobil (casa, apartament, cladire) în Romania.

Cetateanul UE nu poate achizitiona terenuri in Romania până la expirararea derogarii din Tratatul de aderare, adica in 2012 daca derogarea nu se prelungeste.

Va multumesc fain!
Răspuns la discuția taxa notariat
Car3men a scris:

Fiind un forum de avocati, este greu sa primiti un raspuns cert.

Personal, din cate stiu, onorariul notarului este procentual din valoarea tranzactiei, la care se adauga si TVA.

Cel mai sigur ar fi sa intrebati acest lucru direct la un Birou notarial.


Va multumesc! Asa voi face!
Discuție taxa notariat
Buna ziua,
Poate sa-mi spuna cineva daca onorariul pentru notar, la cumpararea unei locuinte, este in functie de valoarea sumei contractuale sau exista o taxa fixa?
Va multumesc!
Răspuns la discuția model declaratie interdictie
r.gabi a scris:

Eu cred ca justitia trebuie sa isi urmeze cursul daca ati formulat plangere penala.
Pe de alta parte astfel de interdictii nu exista in dreptul romanesc in acest moment ,iar un"interlop",astfel cum va exprimati dvs,nu cred ca ar accepta niste conditii de acest fel,chiar daca ar exista prevederi legale in acest sens.

ACUM...NU MAI CONTEAZA.....
INDIVIDUL A MURIT SI S-A LASAT LINISTE.