avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate bogg

Activitate bogg

Si daca totusi o tai, ce risc?
Teava ce alimenteaza caloriferele de pe scara blocului trece prin ap meu. Eu m am debransat si am taiat toate caloriferele din apartament. Pot taia si aceasta teava fara sa am probleme?
Din cate am inteles de la dumneavoastra, o sa le tai degeaba, pt ca tot o sa platesc. Repartitoare nu am. Mai ramane doar ideea cu scandalul..
Dar daca nu o sa mai am posibilitatea sa platesc, ce o sa se intample?
Va multumesc.
Salut. In luna August am depus o cerere pentru dbransare la Regia de Termoficare Craiova, in schimbul careia am primit un nr. de inregistrare. Mai ziceau ei ca trebue sa aduc semnaturi de la vecini ca sunt de acord, o adeverinta de la asociatie ca nu am datorii, de la gaze ceva care sa demonstreze ca am contuar separat, si un certificat de punere in functiune a centralei. Pana acum am obtinut doar semnaturile si adeverinta de la asociatie. Restul s a blocat la Distrigaz, care nu a reusit sa mi trimita nici pana azi contractul de bransare la reteaua de gaze.
Intre timp, iarna a venit mai devreme, cei de la Termo au inceput furnizarea agentului termic, iar eu nu am apucat sa debransez caloriferele de la retea. Din spusele lor debransari se puteau face doar pana la aceasta data.
Intrebarea mea este ce mi se poate intampla daca maine debransez caloriferele? Este legal, este ilegal?
Buna ziua. As dori sa stiu si eu la ce data a fost publicat ultimul Cod de procedura penala in vigoare, sau unde as putea sa gasesc aceasta informatie.
Va multumesc.
Daca, spre exemplu, as cumpar un produs pentru uz propriu, si dupa o perioada as constata ca nu-mi este necesar, si as dori sa il revand. Cum ar trebui procedat pentru a nu se consudera bisnita?
Buna ziua. As dori sa stiu care este pedeapsa pentru bisnita (cumparare si revanzare diverse, fara acte, in vederea obtinerii unui oarecare profit), si cum se poate demonstra, daca totul se face fara acte.
Va multumesc.
Salut. Vara trecuta, varul meu care locuieste intr o comuna din oltenia, se deplasa impreuna cu tatal sau catre camp, intr-o caruta, pe una din ulitele satului. La un momentdat, calul s-a speriat, nu a mai putut fi oprit si a iesit in strada principala unde caruta a fost lovita din plin de un camion, apartinand unei firme, ce se deplasa aproximativ regulamentar, avand o viteza peste limita admisa (nu s a dovedit). Tatal lui a decedat pe loc. El a scapat cu ceva rani, fiind internat in spital. La cateva zile dupa externare a fost chemat la politie unde a declarat ca el conducea caruta in momentul accidentului. La finalizarea dosarului, dupa autopsie, a venit cu completarea ca el a pus mana doar in momentul in care a vazut ca nu mai poate fi controlat animalul, si nu a condus de la inceput.
Ieri i-a venit o instiintare de la o firma de asigurari ca este asteptat sa achite suma de 1.170.000.000 lei vechi pentru a acoperii pagubele provocate de el la data accidentului.
Ce este de facut? Cui trebue sa se adreseze? Suma este fabuloasa si cu siguranta nu o sa aiba bani so plateasca niciodata. Cum s-a ajuns la concluzia ca el este vinovat? Se mai poate schimba vinovatul? Daca ar fi iesit vinovat defunctul, ar mai fi platit cineva?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre cu mare interes.
Buna ziua,

De curand am cumparat un Tichet valoric pentru programul Rabla cu actele aferente in vederea achizitionarii unui autoturism nou. Cand am mers cu tichetul la dealer pentru verificare, acesta mi-a spus ca nu e bun intrucat pe cartea de identitate a masinii este specificat serie motor repoansonata de RAR, R0066755 / 18.07.2000, iar pe certificatul de radiere eliberat de politie si pe cel de distrugere eliberat de cei de la REMAT apare seria veche a motorului, existenta in campul 10 din cartea de identitate, ne taiata.

As dori sa mi spuneti daca are dreptate, si in cazul in care are, ce ar fi de facut

Va multumesc.