avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate SnowFlake

Activitate SnowFlake

Buna ziua,

Detin PFA cu norma de venit prin care colaborez cu 2 firme. Codul CAEN este 8559 - alte forme de invatamant (nu stiu daca e relevant). Platesc impozit si CASS in valoare de 583 lei / trimestru si nu am alte contracte de munca.

Intrebarea mea este: in cazul in care voi dori sa fac un bebe, am dreptul la indemnizatie de maternitate sau la concediu medical in cazul in care ma imbolnavesc?

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
De curand mi-am infiintat PFA pe norma de venit pentru o colaborare cu o singura firma pentru care emit o singura factura o data pe luna. De la Admin Financiara mi-au spus ca daca facturez online am nevoie de specimen de semnatura autorizat de o firma care se ocupa cu asa ceva (ca si stampila) si ca nu am nevoie nici de facturier nici de chitantier. Insa in urma unor cautari in alte surse, am aflat ca este o diferenta intre factura online si factura electronica si doar pentru cea de-a doua este nevoie de specimen. Va rog, cine ma poate lamuri cum trebuie sa procedez, daca e suficient sa imi fac abonament pe un site precum factureaza.ro fara niciun fel de specimen de semnatura sau stampila, trecute pe factura doar numarul de inregistrare la ORC si datele PFA-ului.
Va multumesc!
Buna ziua,
Problema mea este urmatoare: am aflat de curand ca in familie exista un petec de pamant la care avea dreptul si tatal meu care este decedat. Eu si sora mea dorim sa cedam partea care ni s-ar cuveni prin decesul tatalui, unei matusi pentru a putea vinde pamantul respectiv impreuna cu ceilalti proprietari. Care sunt procedurile legale pentru acest demers?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Situatia noastra este urmatoarea: tatal meu a luat un credit de la Cetelem in martie 2010 pentru care i-au facut si asigurare de viata. El era bolnav pe atunci iar in luna mai a aceluiasi an a decedat. Am facut dosarul pentru onorarea asigurarii dar a fost respins pe motiv ca el era deja bolnav la momentul semnarii contractului de credit. In continuare ne-au spus ca trebuie sa preluam noi rata (urmasii) si ne-au scos bineinteles asigurarea. Acum, dupa 2 ani si 9 luni de cand tatal meu a decedat, ei inca trimit adrese si notificari pe numele lui, il cer la telefon si il ameninta cu biroul de credit (este adevarat ca uneori mai intarziem cu rata dar nu mai mult de 26 de zile - in functie de pensia mamei). Este foarte deranjant si tulburator pentru noi sa raspundem la telefon si de fiecare data ei sa ceara sa vorbeasca cu tata. Oare este legal ca ei sa-i fi facut asigurarea si apoi sa nu o onoreze? Nu au transferat creditul pe numele nostru desi asa ar fi normal, nu? Am cerut reesalonarea creditului cu o rata mai mica dar au refuzat. Ma puteti oare ajuta cu un sfat?
Va multumesc anticipat!
Multumesc frumos
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea: suntem un grup de fosti angajati ai unui ONG care a impementat un proiect finantat prin fonduri europene. S-au semnat atat contracte de muncă individuale, pe perioada nedeterminata cat si contract colectiv. In urma finalizarii proiectului, toti angajatii au fost concediati colectiv iar in contractul colectiv de munca este stipulat faptul că in cazul concedierii de acest gen, angajatilor li se va plati 50% dintr-un salariu brut, bani pe care angajatorul refuza sa ii platească pe motivul ca ”nu avem bani” sau ca ” acel CCM nu trebuie respectat in mod obligatoriu”. Am dori sa aflam care sunt modalitatile prin care putem sa actionam angajatorul in instanta, unde trebuie sa ne adresam, care sunt costurile (am inteles ca litigiile de munca sunt gratuite) si care este sfatul dumneavoastra.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția 30% din somaj
Multumesc, atat vroiam sa stiu. Toate cele bune!
Răspuns la discuția 30% din somaj
Buna ziua,
As mai avea o intrebare referitoare la indemnizatia de somaj, la care doamnele de la ajofm nu mi-au putut raspunde adica dumnealor "nu stiu sigur..." Am depus actele de somaj in data de 15 decembrie 2010, iar luna aceasta am fost sa ridic carnetul si sa se aplice prima stampila. Nelamurirea mea este cand voi primi prima indemnizatie?In Ianuarie sau in februarie? Si la ce perioada se refera aceasta? Se calculeaza din 15 in 15 luna urmatoare sau se calculeaza pe luna calendaristica, adica din 15 in 31 decembrie? Va multumesc!
Răspuns la discuția 30% din somaj
Multumesc mult pentru raspuns. Dar daca ma angajez pe un proiect european cu program de 2 ore pe zi, 5 zile pe saptamana pe perioada determinata de 2 ani, pierd si indemnizatia de somaj si nu am dreptul nici la cei 30%? :-/
Discuție 30% din somaj
Buna ziua, am o intrebare si anume as vrea sa stiu daca sunt in somaj si imi gasesc loc de munca, mai am dreptul la 30% din somaj pe perioada in care as fi avut somaj daca nu mi-as fi gasit loc de munca? Va multumesc anticipat