avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate subsemnatul2010

Activitate subsemnatul2010

In data de 2 iunie 2011 mi s-a facut conversia din bani in actiuni la Fondul Proprietatea, acest lucru aflandu-l dupa ce am scos un extras de cont de la un broker. Vreau sa stiu, care cunoaste...cam cat timp dureaza pana mi se trimite actul de conversie, daca mi se trimite prin posta sau trebuie sa ajung la ANRP. eu fiind din Braila iar la telefoanele ANRP nu raspunde nimeni.
Discuție durata de munca
As dori sa stiu si eu...daca in timp ce ma indrept spre locul de munca eu sant in timpul serviciului si unde este specificat in contractul colectiv de munca, ce articol.
Discuție retrocedare
Anul acesta am depus la sediul ANRP dosarul complet pentru retrocedare, cu tot cu ``foaia`` galbena din care rezulta suma pe care o am de primit. Mi s-a spus ca in termen de un an de la depunerea dosarului mi se varestitui trei sferturi din suma respectiva, dar stiu ca nu o sa primesc...in viitorul apropiat, ce ma sfatuiti sa fac? Sa dau in judecata statul si daca nu am sorti de izbanda urmeaza proces la CEDO? Astept sfaturi, merci anticipat.
Am castigat un proces care implica drepturi banesti, firma nu vrea sa mi le achite. Apelez la un executor judecatoresc, cheltuielile vor fi platite de mine si le decontez de la firma sau vor fi suportate in intregime de mine?
Am dat in judecata firma de retail SC Altex Romania pentru al doilea salariu compensatoriu si dobanda la fondul de gestiune. Am castigat procesul, au trecut cele 10 zile perioada de a face ei recurs si ie nu mi s-a virat nici un ban in cont. Ce ma sfatuiti sa fac?