avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate alexbejan

Activitate alexbejan

Răspuns la discuția Inregistrare punct de lucru
Si trebuie sa le demonstrez cumva? Sau in caz de control trebuie spatiul sa fie adaptat ptr 2 firme?
As vrea sa inregistrez un punct de lucru la o adresa dar acolo se afla sediul social al altei societati(care nu are activitate).
Este posibil? Ce dificultati as putea intampina?
Prima varianta suna foarte bine. Eu am vorbit cu el de "notary", dar nu prea pare sa inteleaga ce e cu "notary" pentru ca la ei nu prea se foloseste asa de intens ca la noi. Poate semna si in fata avocatului lui?

Eventual, contra cost, ma puteti ajuta cu procedura asta?
Salutare,

Firma are 5 asociati(4 din Romania si unul din UK). Asociatul din UK vrea sa cedeze(gratuit) unui asociat roman(unul din cei 4) toate partile sale sociale.

Care ar fi cea mai simpla metoda de a face acest lucru?

Idea este ca asociatul din UK nu poate veni in Romania in urmatoarea perioada.
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
Eu sunt din Galati. Ma speriasem putin ca au scos 6202 de la norma in prima faza, adica nu mai aparea pe lista aia cu norme insa azi am primit decizia de impunere si chiar mi-au dat si reducere ca am si carte de munca.

Am mai vazut ca sunt unele judete in care au scos *unele* coduri caen de informatica, posibil sa fie numai greseala in document si sa nu fi scos acele caen-uri(cum a fost si cazul meu).

Bafta tuturor!
Spre surprinderea mea am observat ca acum in Galati a disparut codul caen 6202 de la norma de venit insa sunt 5829,6201,6203, 6209,6311,6312

Ce s-a intamplat cu PFA-ul meu dupa 1 Ianuarie? A trecut la real? Cum ma pot schimba iar pe norma de venit? Adica... sunt foarte apropiate si 6201 si 6203. Ce se intampla daca eu am facturat in perioada asta?

Multumesc mult!
Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
Salut,

Ai idee ce se va intampla de luni? Am inteles ca se va retine la sursa totul.

O intrebare, eu sunt la norma de venit si am un singur client din afara Romaniei. Ce taxe trebuie sa platesc si mai ales cum?

Aveti idee ?
Răspuns la discuția TVA intracomunitar
Pai si eu ce scriu in 390 ?
Am prestat un serviciu intracomunitar, eu am cod valid de TVA intracomunitar(in Romania sunt neplatitor) dar beneficiarul (din UK) inca nu are cod valid TVA intracomunitar.

In acest caz am pus codul meu de TVA intracomunitar pe factura, la el nu am pus codul, iar pe factura am pus tva 24%. Adica el o sa imi plateasca serviciile + tva.

Este ok? O sa isi poata recupera tva-ul?

Precizez ca eu sunt PFA la norma de venit, neplatitor de TVA in Romania dar cu cod valid de TVA intracomunitar.
Si care mai e treaba atunci cu raspunderea solidara? Adica eu ii facturez firmei 1000lei. Din acest 1000lei practic firma va retine toate impozitele/taxele/kkt-urile posibile si eu cu pfa cu norma de venit nu ma mai intereseaza?