avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate irinuka2005

Activitate irinuka2005

Refacturarea costurilor de transport extern pentru ruta china-ro catre o pj romana se face cu tva?
Mentionez ca factura pe care doresc sa o refacturez am primit o de la o pj romana si nu contine tva...

multumesc!
Refacturarea costurilor de transport extern pentru ruta china-ro catre o pj romana se face cu tva?
Mentionez ca factura pe care doresc sa o refacturez am primit o de la o pj romana si nu contine tva...

multumesc!
refacturarea costurilor de transport extern pe ruta china-ro se face cu tva?
mentionex ca factura pe casre doresc sa o refacturez mai departe nu contine tva...

multumesc!
Buna seara

M-ati putea ajuta cu o informatie va rog?
Am primit o factura de transport (eu fiind tot transportator inregistrat in scopuri tva in ro )pe ruta china-frankfurt-ro de la o persoana juridica romana.Factura este fara tva...Este corect?O baza legala se poate...?
Mai departe..Eu trebuie sa refacturez aceasta factura catre clientul final ...Facturez cu sau fara tva?Pot acorda si un discount acestei facturi in momentul refacturarii?

O alta intrebare..Mai am o factura primita de la aceeasi pj romanana dar pe ruta germania romania .Asta este cu tva..Este corect?Baza legala se poate?Multumesc
Buna seara

M-ati putea ajuta cu o informatie va rog?
Am primit o factura de transport (eu fiind tot transportator inregistrat in scopuri tva in ro )pe ruta china-frankfurt-ro de la o persoana juridica romana.Factura este fara tva...Este corect?O baza legala se poate...?
Mai departe..Eu trebuie sa refacturez aceasta factura catre clientul final ...Facturez cu sau fara tva?Pot acorda si un discount acestei facturi in momentul refacturarii?

O alta intrebare..Mai am o factura primita de la aceeasi pj romanana dar pe ruta germania romania .Asta este cu tva..Este corect?Baza legala se poate?Multumesc
Buna ziua

Ma puiteti ajuta cu o informatie va rog?
Am o achizitie marfa de la un platitor de TVA din UE .Eu sunt inregistrat in Romania in scopuri de TVA.
Conditia de transport este DAP.
Va rog sa-mi spuneti ce document in afara de factura de achizitie imi mai trebuie ca sa fac justificarea achizitiei?
Factura de transport nu am.....CMR?Sau spuneti-mi in acest acz ce alte doc imi mai trebuie pentru a justifica achizitia intracomunitara in afara de factura de marfa....

Multumesc!
Răspuns la discuția PLAFON CASA
In cazul in care factura este mai mare de 5000 ron ,a ramas acea reglementare de plata de maxim 5000ron prin casa restul pin banca da?
Discuție PLAFON CASA
Intrebare:

1.Exista un plafon la incasari in numerar?
In afara de cel care spune ca nu ai voie sa incasezi de la un client mai mult de 5000ron intr-o zi...Eu am inteles ca doar la plati nu ai avea voie sa faci p[lati mai mari de 10.000ron pe zi dar la incasari nu....

2.In cazul in care am facturi mai mici de 5000ron pot incasa partial din ele cu mai multe chitante.Exemplu:Am factura de 2000 ron .O pot incasa azi cu o chitanta 1000 ron si maine cu o alta chitanta de 1000ron?


Multumesc!:(

Buna seara

As avea o intrebare

In cazul in care cumpar ceva in calitate de pj romana platitoare tva de la la o firma platitoare tva din spania...cu conditie transport EXW(transport in sarcina celui ce livreaza marfa adica furnizorului spaniol) ce document imi trebuie ca sa fac dovada achizitiei intracomunitare si de la cin il primesc?

Multumesc!
Buna ziua

Ma puteti ajuta cu o informatie va rog?
O SC platitoare tva din Romania livreaza in Germania (la fel platitoare de tva)marfa.
Transportul este EXWORKS.
Intrebare:Cum justifica si ce acte ii trebuie vanzatorului pentru a justifica livrarea intracomunitara?
CMR banuiesc dar nu stiu cine il face...

Multumesc!