avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate adi.adriana@gmail.com

Activitate adi.adriana@gmail.com

am un srl si am prmit noificare de plata pt abonament radio periaoda ian2007-dec 2010! nu am radio si nici tv, la firma, trebuie sa platesc asa ceva? parca a ''picat'' legea asta!!!
pe de alta parte, ceea ce vine de plata din 2007 nu s-a prescris???
multumesc frumos, astept rasuns!
Răspuns la discuția obligatii administrator
incearca sa ma contactezi prin e-mail : almiadstar2005@gmail.com; te pot ajuta cu firma -lamuriri pe multe planuri.

Adriana
Tocmai asta am spus: ca pe card nu au fost vreodata bani, nu l-am utilizat niciodata, nici macar sa vad daca e activat pin-ul !!! mi l-au dat cand am fost sa imi achit o rata la un credit mai vechi, chipurile sub pretextul ca sunt de buna credinta, ca platesc la timp ratele!!!! creditul e din 2006 iar cardul din 2008!!!
Buna ziua,:oops:

am un card de debit bcr pe care nu l-am folosit absolut niciodata din 2008 -de cand l-am primit si nici in prezent; cand am primit cardul, mi s-a dat si un token (dispozitivul pt operatiuni on-line) - pe care, de asemenea, nu l-am folosit vreodata. Azi am vrut sa inchid cardul si sa predau dispozitivul la bcr, neutilizate vreodata si mi s-a cerut comision de administrare de 90 lei !!!! Ma intreb pt ce sa platesc 90 lei? ce administrare??? daca nu am facut nicio operatiune, aspect constat de banca azi?? ce au administrat?? timp de 2 ani nu am primit macar un extras de cont pt acest card - daca as fi primit, acum as fi zis ''hai ca au prestat un serviciu, au consumat o fila de hartie, au tiparit, au pus in plic, au scris adresa,etc...au muncit pt a-mi percepe comisionul de administrare''!!! Insa nici macar asta nu s-a intamplat!!! inteleg sa platesc comision in cazul unui serviciu facut, oricare ar fi! Este legal si justificat sa mi se ceara acest comision de administrare in situatia mea??? daca mi-ar fi motivat ca este un comision de deschidere, sau de inchidere de cont, inghiteam galusca... :confused:dar mi s-a spus clar ca am de plata comision de administrare pe perioada din 2008 de la eliberare card si pana azi, data la care cer sa fie inchis cardul neutilizat vreodata!!! |Ce ar trebui sa fac ?:help: Multumesc frumos celor ce imi vor raspunde!:vishenka:
Răspuns la discuția loc parcare de resedinta
Vorbim despre domeniul public - este vorba despre parcarea din fata blocului in care locuiesc! deci, cine sa imi elibereze locul? primaria? ar trebui sa fac nota scrisa catre primarie prin care sa cer eliberarea locului acordat - loc ce este ocupat de masina demna de reciclat a unui vecin care nu a mai fost vazut pe acasa de aprox 1 an? cui sa ma adresez? primariei? politiei circulatiei? politiei comunitare?
Buna ziua!

Am depus documentatia necesara si am achitat, la primarie, un loc de parcare de resedinta, in fata blocului. Locul mi-a fost atribuit - unul dintre cele ce nu erau achitate de altcineva, dar este ocupat de un autoturism al unui vecin, care este plecat de multa vreme din tara, iar autoturismul sau, aflat pe locul platit de mine, este intr-o stare de depreciere avansata, are toate cauciucurile sparte, este ruginit peste tot, etc - numai bun de dus la fier vechi. Ce trebuie sa fac, cum sa procedez, pt a-mi fi eliberat locul de parcare? care-s pasii legali de urmat, pt a nu avea probleme de niciun fel?
Multumesc frumos de pe acum, celor ce-mi vor raspunde!
Toate cele bune!:luck::D
Discuție cartea bonei
Hello, tuturor!:D
Impreuna cu un dr pediatru, un dr de familie , un psiholog si un pedagog, am adunat tot ce trebuie si am pus cap la cap, pentru a scoate pe piata o carte a bonei, care sa poata fi folosita si ca material didactic / manual pt studiu individual, fiind scris - totul- intr-un limbaj accesibil oricui, pe intelesul tuturor!
Stie cineva cum ar trebui sa procedez ca sa obtinem un ok de la Ministerul Sanatatii? Al Muncii? si al cui mai trebuie? ca sa fie , aceasta carte, baza unui curs de instruire pt bone? si inca ceva: avem un srl care, printre alte domenii de activitate, are si ''cursuri pentru adulti''. Ce demersuri ar trebui sa fac pt a obtine toate documentele, avizele, abilitarile -sau cum s-or numi, pt a putea organiza si desfasura legal aceasta activitate de instruire a bonelor? si cum ar trebui sa procedez pt a elibera diplome/certificate recunoscute in tara si international? Multumesc frumos tuturor celor ce imi vor raspunde si vor dori sa ma ajute pt un tel nobil....pt ca dorim sa oferim aceasta sansa la un pret simbolic, minimal, persoanelor care doresc cu adevarat sa se ocupe cum trebuie de copiii nostri, si care, inainte de toate, vor trebui sa treca de evaluarea psihologica care sa-i confere urmarea cursurilor si obtinerea diplomei/atestatului - evident, inm urma unui examen/test scris si practic.
Pe langa cele de mai sus, va rog sa imi indicati ceva legislatie privind ''drepturile copilului''.
Va rog, cine imi poate spune, unde trebuie sa ma adresez pt a verifica veridicitatea unui concediu medical, al unui angajat, pe care il banuiesc ca si-a luat concediu medical fara sa fie bolnav de ceva. As vrea sa uzez de noua lege care imi permite sa verific situatia si nu stiu cum trebuie sa procedez, ma puteti sfatui/ indruma?
Multumesc frumos, pt timpul acordat!
multumesc frumos pt raspuns, daca voi avea nevoie de avocat, la un moment dat, ma puteti reprezenta?
Pot depune o plangere penala, in calitate de administrator unic al unui srl, impotriva unui fost contabil al firmei, al carui contract de munca a fost inchis in urma cu 5 luni, insa ulterior am constatat f multe nereguli in activitatea sa, in perioada cat a fost angajat, nereguli care au ingropat firma in datorii catre stat? Pot formula plangerea penala in numele firmei daca i-am suspendat activitatea?

m-am gandit sa formulez o plangere penala, intrucat, am consultat un expert (neoficial - prieten cu mine), care a gasit multe nereguli in activitatea acestui contabil, in perioada cat a fost angajatul meu, ca de exemplu, desi erau de 10 ori mai multi bani in contul firmei, acesta a depus declaratii in sume pe care nu le-a achitat decat partial, ceea ce, in timp a dus la acumulare de datorii mari si penalitati pt sumele neachitate - desi erau bani in cont ; apoi , a evidentiat creditari de casa - fictiv, cand nu era nevoie de creditare firma, intrucat existau sume suficiente in conturi, insa , ulterior , a incasat bani din firma sub pretext ''rambursare credit'' fara chitante sau alte documente justificative, iar pe extrasele de cont am descoperit plati la magazine de lux, cu cardul firmei, pentru articole de imbracaminte si incaltaminte, etc (precizez ca firma se ocupa de import/montaj/intretinere piscine, activitate care nu necesita ''echipament'' de la case de moda sau incaltaminte ''Leonardo'', etc). Deci, intentionez sa formulez o plangere penala si sa solicit efectuarea expertizei si obligarea contabilului la plata tuturor penalitatilor si datoriilor catre bugetul statului, acumulate de firma, ca urmare activitatii defectuoase a acestuia. Adaug ca in acest moment, este suspendata activitatea firmei, iar conturile sunt blocate, pt o datorie de aprox 450 milioane lei vechi. Vroiam sa fiu sigur ca ma pot indrepta cu plangere penala impotriva acestui contabil, care nu mai este angajatul meu si in conditiile in care firma are activ suspendata. Multumesc