avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate Geagu Oana

Activitate Geagu Oana

Răspuns la discuția infintarea unei discoteci cu bar
cel mai bine ar fi sa intebati un jurist sau persoane care se ocupa cu infiintare fireme ,va vor zice exact ce va trebuie chiar poate va vor scoate toate autorizatiile necesare,in mare aveti nevoie de certificatul firmei cu domeniul caen,autorizatie sanipid -veterinara,taxa de compozitorii pt. discoteca si atorizatiile vecinilor iar la primarie o cerere de program (de functionare) aprobata de ei.
am un SRL din oct. anul trecut nu am stiut de facilitatile dete de stat pentru firmele micro mai pot beneficia acum de aceste facilitati daca nu am depus dosarul in primele 10 zile lucratoare sau noua lege din 8 iulie neda voie sa intram si noi in program specific ca indeplinesc toate condiitiile celelalte in afara dosaruli depus in primele 10 zile va multmesc anticipat
care este diferenta dintre microintreprindere si SRL ,exista una sau tine doar de nr. angajatiilor?:(
Am un SRL ,am angajat o persoana peste 58 ani si urmeaza sa angajez un somer de 9 luni(vechime somaj) ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de reducerea sau neplata contributiilor?
avem o intreprindere familiala cu activitate din 05.02.2009 pltile CASsunt obligatorii pana acum nu am facut platii si nici nu am fost instiinta-ti . daca este obliatoriu ce pot face acum? ca reprezentant legal am dreptul la semnare ctr. cu CAS?
Discuție plati CAS
se pot plati ani de pensie din urma ? De ex. as vrea sa platesc pe ultimii 3 ani .Se poate,astfel sa se cumuleze cu ani lucrati si sa se adune un total de 35 ani vechime ,minimul pentru a beneficia de pensie anticipata
Buna!In regulamentul firmei am specificat ca in urma a 3 absente nemotivate sepoate desface ctr.de munca fara comisie este legal si daca da va rog sa imi spuneti ce trebuie depus la dosarul ITM in care art. ma incadrez.:-/