avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate relu30

Activitate relu30

IN URMA UNEI ORDONANTE PRESEDINTIALE AM OBTINUT DREPT DE VIZITA PENTRU FETITA MEA
DREPTUL DE VIZITA NU A FOST RESPECTAT SI NU ESTE RESPECTAT IN CONTINUARE DE CATRE MAMA
EXECUTORUL A PUS IN VEDERE MAMEI SA RESPECTE HOTARAREA JUDECATOREASCA IN FORMA SCRISA FARA A SE DEPLASA LA DOMICILIUL MAMEI IMPREUNA CU MINE
PROCURORUL TERGIVERSEAZA SI SPUNE CA NU POATE DA INCEPEREA URMARIRII PENALE DEOARECE EXECUTORUL NU A FACUT EXECUTAREA
LA ADRESA MEA CATRE EXECUTOR ACESTA RASPUNDE CA EXECUTAREA S-A FACUT CORECT, ACESTA A PUS SI PE HOTARARE STAMPILA CU MENTIUNEA EXECUTAT
PRIN URMARE:
AM O HOTARARE LA CARE POT DOAR SA PRIVESC
CE AS MAI PUTEA FACE EFECTIV ATAT TIMP CAT MI SE SPUNE CA ACEASTA HOTARARE A FOST EXECUTATA?
MAI MULT AVOCATII CU CARE M-AM CONSULTAT NU STIU CE SA SPUNA!!!!!
SA FAC O ALTA ACTIUNE DE ORDONANTA PRESEDINTIALA?
CU MULTUMIRI,
EXISTA VREUN AVOCAT CARE POATE DEZLEGA MISTERUL SI SOLUTIONA PROBLEMA?
se poate solicita , conf.Noului Cod, micsorarea pensiei de intretine ?
EX. platesc o pensie de intretinere de 1/4 din salariu + diferentele de la deschiderea actiunii.Salariul meu este de 2000 de lei din care mi se retin 1000
Din 1000 platesc roate contractate la banci anterior actiunii,prin urmare mie nemairamanandu-mi nimic. Imprumuturile le platesc personal neexistand o poprire, la serviciu mi se retine , chipurile corect, jumatate din venit, netinandu-se cont si de celelalte datorii. Mama a prezentat acte din care rezulta ca are un venit de 4000 de lei , insa banuiesc ca sunt insuficienti pentru cresterea copilului. Oare, eu nu mai am dreptul la viata?.
Răspuns la discuția depunere acte dosar
faptul ca se publica pe portal stim cu totii dar ca o alta persoana sa intre in posesia unei hotarari ( integrala ) si sa se foloseasca de ea chiar nu am mai intalnit. Instanta poate cere depunerea unei astfel de hotarari doar titularului ei si nicidecum cine se trezeste mai de dimineata si intervine unde trebuie poate intra in posesie si depune la dosar astfel de acte
Răspuns la discuția depunere acte dosar
draga domnule jurist,
nu am auzit de asa ceva, este ca si cum as solicita eu arhivei sa mi se dea o sentinta de divort care va apartine pe care sa o depun la un dosar pe aflat pe rolul judecatoriei.INADMISIBIL! sincer nu am auzit de asa ceva...
Cu multumiri,
depunerea unor acte la dosar , in speta depunerea unei sentinte judecatoresti apartinand paratului de catre reclamant,poate fi sanctionata?
cum este posibil ca paratul sa poata intra in posesia unor astfel de acte?
ce lege sanctioneaza acest lucru?
va multumesc!
Răspuns la discuția referitor abuz in serviciu
Solutie: Admite plângerea contravenţională. Dispune anularea procesului verbal seria AZ, nr. 0568908/08.06.2011, încheiat de către agentul constatator aparţinând intimatului şi exonerează petentul de la plata amenzii contravenţionale de la plata amenzii în cuantum de 200 lei, aplicată prin acest proces verbal. Irevocabilă.

aceasta este solutia instantei, cred ca agentul de politie ar trebui sa raspunda pentru atitudinea dumnealui. Care este parerea dumneavoastra?
Cu multumiri!
daca poate cineva sa comunice in ce termen se poate depune plangerea penala impotriva politistului? Nu mi se pare firesc ca aceste organe, care de fapt sunt in slujba cetateanului
si sunt platite din bani publici sa aiba astfel de atitudini. Nu este o patima , dar doresc ca astfel de lucruri sa nu se mai repete. Oricum nu se va rezolva nimic. Rezultatul il stim cu totii =
NUP
puteti fi icadrata ca invatator educator, pentru profesor va trebui sa sustineti examenul de definitivat, puteti obtine relatii la Inspectorat
Răspuns la discuția referitor abuz in serviciu
nu cred ca poate fi vorba de denunt calomnios!
ma degraba cred ca poate fi incadrata tot pe legea 61:))
Răspuns la discuția referitor abuz in serviciu
nu, vorbim de o contraventie pe legea 61
de ce anume sa depinda de caz odata ce procesul verbal al politistului a fost anulat in instanta ?:slap:
va rog frumos daca se poate sa ma ajutati in lamurirea a doua aspecte:
1. fapta unui politist de a aplica o sanctiune nejustificata, anulata de instanta, poate fi incadrata ca ABUZ IN SERVICIU?
2. fapta unei persoane de a solicita in mod nejustificat interventia politiei pentru a se aplica o sanctiune unei alte persoane, unde se incadreaza?
va multumesc!