avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate Yna121

Activitate Yna121


[ link extern ] /
adriandimitriu a scris:


Mentionez ca am studiile in domeniile specificate in anunț.

ceea ce nu ne spuneti este domeniul cerut al studiilor: probabil in aria culturii: filologie, muzicologie, etnografie, ... banuiesc. ceea ce n-are nici o legatura cu viata militara.
nu cunosc ultimele echivalari militar civil, dar acum ceva vreme doar ofiterii superiori de comanda erau echivalati cu absolventii de invatamant superior, impreuna cu cei tehnici: ingineri, logistica, etc. ceilalti..., dar verificati

Bună ziua!
M-am înscris la concurs pentru funcție contractuala, director adjunct II, la Centrul de Cultură Ilfov, aflat in subordinea CJ Ilfov. Menționez ca am vechime in munca 12 ani cu studii superioare toată perioada, dintre care 8 ani ca si cadru militar.

Cerințele concursului: 5 ani vechime in administratie publica.
10 ani vechime in domeniul studiilor.

La selecția dosarelor, am fost respinsa pentru următoarele motive: nu îndeplinește condițiile de 5 ani vechime in administratie publica, respectiv nu îndeplinește condițiile de 10 ani vechime in domeniul studiilor.
condițiile de 10 ani vechime in domeniul studiilor.
[ link extern ] /

Am depus contestatie, iar rezultatul a fost: îndeplinește condițiile de vechime de 5ani in administratie publica.
Nu îndeplinește condițiile de 10 ani vechime in domeniul studiilor.
[ link extern ] /

Va rog sa imi spuneti cum este analizata funcția de ofițer (cadru militar) pentru participarea la astfel de concursuri.

Mentionez că selecția dosarelor s-a afișat vineri, 29 martie 2021, la ora 12.00, în condițiile in care programul instituției se incheia la ora 14.00, iar proba scrisa era programata pentru luni, 29 martie 2021, ora 11.00. Rezultatul contestatiei a fost afișat in ziua concursului, la ora 15.00.

Mulțumesc frumos!
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu o informatie?
Care este pedeapsa, in Italia, in cazul acuzatiei
de talharie (furt telefon), ultraj si violenta fata de politisti
si daune aduse masinii politiei?
Mentionez faptul ca persoana nu are antecedente penale,
se afla pentru prima data plecata din tara si nu vorbea limba
italiana. A cazut pe strada si s-a lovit f rau la cap,
a ramas inconstienta 30 min, a fost internata in spital, apoi
a fost externata si s-a pierdut in Roma, a hoinarit 2 zile pe strazi,
fara bani, fara haine groase, probabil bandajata si aratand dubios,
vorbea incoerent la telefon, apoi a fost arestata si acuzata de cele mentionate mai sus.

Mentionez faptul ca avocatul din oficiu a ales procedura simplificata.

Va multumesc!
Am avut discutii. Copilul a aparut dupa despartire. Insista sa reluam relatia si eu nu imi mai doresc.
Vă mul?umesc pentru răspunsul documentat.
Vă rog să îmi spune?i cum pot solicita despagubirile respective.
Înseamnă că trebuie să am facturi de la fiecare serviciu/obiect cumpărat?
,,Aten?iile" pt medici cum se cuantifică?
Nu poate fi decăzut din drepturile părinte?ti din start, pentru că nu s-a implicat în timpul sarcinii?
Buna seara.

Mentionez ca nu suntem casatoriti si nu locuim impreuna.
Avem un copil. Pentru moment tatal nu doreste sa se implice dpdv financiar,
mentionand ca va avea grija de copil dupa ce se va naste.
Va rog sa imi spuneti ce drepturi are dupa nastere si cum pot
demonstra ca nu a contribuit financiar pentru a nu-l recunoaste drept tatal
copilului?

Va multumesc.
Răspuns la discuția MINCIUNI POSTATE PE INTERNET
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția MINCIUNI POSTATE PE INTERNET
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Nu se poate identifica operatorul de retea de internet si prin IP sa se ajunga la adresa de unde s-a trimis mailul?

Daca se afla, care sunt sanctiunile? Se poate intenta proces? Care sunt urmarile?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce masuri se pot lua in cazul in care sunt anumite minciuni, defaimari scrise pe forumuri despre o anumita persoana?

Va multumesc.
freeelis a scris:

Hotararea primei instante este executorie de drept ... prin urmare, dupa trecerea celor 15 zile de la data primirii notificarii daca nu vi s-au platit sumele de bani, atunci se poate formula palnegere penala.

De asemenea, este dreptul oricarei parti din proces de a ataca hotararea primei instante prin intermediul cailor de atac ordinare sau extraordinare si de a solicita suspendarea executarii unei hotarari pana la solutionarea caii de atac respective.


Multumesc frumos!