avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate Camelya38

Activitate Camelya38

In urma cu 12 ani, am facut contract de v-c tatalui copiilor mei pe jumatate de apartament,in urma unui santaj.Ma pot adresa instantei,pentru anularea contractului v-c,de atunci deoarece pretul(platit)este fictiv si pot aduce martori ca nu mi-au fost platiti niciodata acesti bani(2000000lei vechi) ?Multumesc 0
Buna ziua!Imi puteti spune cat ma poate costa un contract v-c la notar,pentru un apartament de48metri patrati?
Discuție uzufruct
Buna ziua I Poate un uzufruct sa anuleze un contract de vanzare-cumparare?
sunt divortata de multi ani si am copiii cu mine.In urma cu 10 ani copiilor li s-a stabilit pensie alimentara,care este depozitata in sucursala C.E.C.De patru ani nu am verificat,dar acum am fost pentru ascoate ceva bani si mi sa spus ca de un an nu a mai intrat nimic in cont.Tatal spune ca lui i-au fost opriti banii incontinuare,ca nu stie nimic.Este posibil ca C.E.C-ul sa fi returnat banii,nemaifiind efectuate operatiuni.Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns,nu ma aflu in tara si nu am alta cale de-a afla.MULTUMESC
Răspuns la discuția Titlul de propietate cu semnul ?
In cazul in care ea nu va fi de acord,ce pot face?
Răspuns la discuția Titlul de propietate cu semnul ?
sa il dau in judecata pe vanzator ori pe notar?este incheiat la notariat.Dar se poate aduce ca dovada ca atat apartamentul care a fost bun comun cat si banii primiti din vanzarea lui din tot bun comun ,ei continuand sa fie casatoriti.Sau daca ea are ceva obiectii,sa le aive in cel priveste pe sot.El se poate face vinovat in instanta ?
Imi pare rau ca exista astfel de ´´persoane-tata´´Eu am 3 copiii si tatal lor nu ia vizitat de11ani.D-ta ai avut un tata alaturi cu un sfat,o incurajare,s-au ai mostenit ceva(material)de la el?s-au daca nu ....atunci ai inteles ca a fost groaznic.Faptul ca ai conribuit la aducerea pe lume a unui copil nu se termina cu o pensie.Nu cauta sa indepartezi copilul pt.neintelegerea parintilor.Viata este o roata care se intoarce.
Buna ziua¡sunt 4 ani de cand am cumparat un apartament de la un barbat,care in contractul de vanzare- cumparare el aparea propietar de drept casatorit cu..x.La semnarea actelor s-a prezentat decat el si a primit banii.Acum ma ameninta ca va anula contractul de vanzare-cumparare,deoarece sotia lui nu a fost prezenta si nu si-a dat acordul.Va rog sa-mi spuneti ce posibilitati am.multumesc
Răspuns la discuția copilul plecat in afara tarii
Dar ma poate reclama referitor la faptul ca el a fost de acord cu calatoria copilului,nu si cu stabilirea acestuia in Spania?multumesc
sunt divortata 10ani,am copiii cu mine in Spania de 4ani .cea mai mica are 11ani.Nu a fost pusa niciodata problema incredintarii copiilor,deoarece ei au ramas mereu cu mine,iar tatal lor nu a vrut aceasta responsabilitate.Cand am adus, copiii am avut nevoie de acordul tatalui,sa calatoreasca in strainatate.Acum 2 sunt majori,iar cealalta minora este la scoala de aici de 4ani.Ar putea tatal ei sa ceara sa o viziteze,si daca da,sunt obligata de a merge cu ea in Romania?el ii plateste pensie dar ea isi are domiciliul in Spania.