avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate anilabi

Activitate anilabi

Răspuns la discuția dreptul de vizita la copil
Stiu ca e nu e un site pt. discutii psihologice, dar tatal daca vrea sa petreaca timp cu cele doua fetite, viitoarea sotie si sa ii fie bine se gandeste la ce simte fetita lui?
De unde stiti ca cele 2 fetite se vor intelege? Cum va fi cand fetita lui o sa fie invidioasa pentru ca tatal ei sta cu alt copil? Dupa parerea mea acestea sunt traume, care pot influenta caracterul, personalitatea copilului in viitor. Datoria fiecarui parinte este sa-si protejeze copilul, sa-l pregateasca pentru viata, sa-l educe,..... acum fiecare intelege sa faca asta cum vrea.
Răspuns la discuția Vizite
Cred ca m-am exprimat gresit.
Sunt de acord si chiar insist sa-si viziteze copilul cat mai des.
Poate sa petreaca timpul ei doi.
Singura mea spaima este aceea ca va petrece timp el, copilul si amanta instabila psihic (tentative de suicid ).
Isi doreste lucrul asta, mi l-a spus, desi copilul este foarte mic( 1 an jumate).
Nu as putea sta linistita sa-l stiu cu ei.
Nu inteleg cum poate el sa se gandeasca la asa ceva.
Răspuns la discuția Mama poate sa piarda copilul?
Multumesc pentru raspunsuri.

O sa angajeze probabil un avocat, dar din pacate minorul o sa sufere cel mai mult in povestea asta.
Discuție Vizite
O mamica poate obtine in instanta vizita asistata?
Exista asa ceva?
Poate tatal sa petreaca timpul cu copilul doar in prezenta mamei?
Daca dovedesc in instanta ca persoana cu care locuieste tatal are probleme psihice, am sanse sa obtin asa ceva?
Avocata mea mi-a spus ca o sa ma ajute documentele de la spital pe care le am, dar nu am fost prea lamurita in ce sens si nici nu m-a preocupat la momentul respectiv.
In cererea de divort nu am pomenit nimic de vizite.




Bianca77 cred ca esti putzin cam dura in necunostiinta de cauza.
Nu cred ca sti cum e sa cresti un copil singura si el doar sa se mandreasca cu copilul.
Nu cred ca sti cum e sa-ti rogi sotul (pentru binele copilului) sa petreaca mai mult timp cu copilul.
Si la faza cu GPS-ul, eu sunt pentru.=D>
Al meu "fost" are o amanta cu tentative de suicid. Crezi ca mi-as lasa copilul cu ea ?
In nici un caz. Daca confunda bomboanele cu pastile?
Răspuns la discuția Mama poate sa piarda copilul?
Copilul are 5 ani.
Buna ziua,

Am un subiect mai delicat.

Sotul meu(in curs de a deveni fostul) si-a lasat copilul(1 an) si s-a mutat cu una mariata, care are si ea un copilas de 5 anisori.

Acum o sa va intreb despre situatia ei pentru ca la noi e mai simplu, adika eu stiu ce vreau si ce nu.

Ei au plecat amandoi de la domiciliu si s-au mutat impreuna in chirie.
Copilul amantei sta o saptamana la mama ei(care evident nu este de acord cu ce a facut ea si este de partea sotului) si o saptamana la sotul ei care nu vrea sa il dea sa locuiasca cu ea si cu sotul meu.
Pe langa asta, ea are tentative de suicid pe care sotul ei le poate dovedi cu acte eliberate de la Spitalul Judetean de Urgenta.
Are sotul ei sanse sa obtina copilul in urma divortului?
Daca pana atunci ea se duce sa reclame la Politie ca i-a luat copilul in conditiile in care ea a plecat de acasa iar el ii spune ca daca vrea sa stea cu copilul sa se stea la el, este posibil sa il poata lua sau intervine Protectia Copilului?

Pun aceste intrebari pentru ca sotul meu m-a rugat.

Multumesc
Răspuns la discuția Dreptul de vizita la copil
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am consultat un avocat si maine introducem actiunea de divort, in conditile in care m-ati sfatuit.

Multumesc
Inca nu am bagat divortul, dar el a parasit domiciliul.
S-a mutat cu amanta.
Avem un copil de 1 an jumate pe care planuieste deja sa-l ia la plimbari cu el si cu amanta care are si ea la randul ei un copil.
Pot oare sa obtin in instanta vizite asistate?
Am acte de la spital precum ca amanta a avut tentativa de suicid chiar cu o zi inainte sa se mute cu el.