avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate adriana#

Activitate adriana#

Buna ziua
Va cer sfatul in urmatoarea speta
Eu si prietenul meu am achizitionat un apartament in constructie in baza unei primisiuni bilaterale de vanzare cumparare.
bani au fost platiti in 3 transe iar in decembrie urmeaza sa achitam ultima rata cand vom deveni proprietarii apartamentului
Dezvoltatorul va prelua apartamentul pe perioada de 1 an, pe care il va mobila si il va inchiria dupa bunul plac. Costul mobilarii si utilarii apartamentului ne revine noua .
Conditia a fost urmatoarea-pana la data de 20 august noi, ca si cumparatori sa achitam apartamentul plus suma aferenta mobilarii, iar dezvoltatorul ne va achita chiria. pe 1 an 2024/2025

Cand trebuie sa inregistrez contractul de locatiune la Anaf? Data incheierii este 20.08.2024.
Cand apartamentul intra in posesia noastra, adica in decembrie sau de la data intrarii in vigoare a contractului de locatiune?
Stiu ca dupa noile reglemantari fiscale dezvoltatorul ar trebui sa retina impozitul pe care il datoram noi pentru venituri din chirii. Corect?


Mulțumesc frumos pentru informatii

ContabilGB a scris:

In termen de 30 de zile de la data incheierii contractului de inchiriere.

Prima luna de chirie este 20.08.2024-20.09.2024,da? Incercati sa depuneti declaratiile si nu depasiti data de 20.09.2024.

Atentie! Fiind doi proprietari, ambii vor declara contractul mentionand cota parte detinuta de fiecare.

Pana la 25 mai 2025 ambii proprietari vor achita CASS daca este cazul(impozitul este retinut si platit de chirias).

Buna ziua
Va cer sfatul in urmatoarea speta
Eu si prietenul meu am achizitionat un apartament in constructie in baza unei primisiuni bilaterale de vanzare cumparare.
bani au fost platiti in 3 transe ultima urmand a fi platita pe 20 august. Dezvoltatorul va prelua apartamentul pe perioada de 1 an, pe care il va mobila si il va inchiria dupa bunul plac. Costul mobilarii si utilarii apartamentului ne revine noua .
Conditia a fost urmatoarea-pana la data de 20 august noi, ca si cumparatori sa achitam apartamentul plus suma aferenta mobilarii, iar dezvoltatorul ne va achita chiria. pe 1 an 2024/2025
articolul din contract este urmatorul:
Noi părțile, declarăm că, la data încheierii prezentei promisiuni de vânzare cumpărare în formă autemtică, a fost semnat contractul de locațiune pentru bunul imobil ce face obiectul prezentei promisiuni de vânzare cumpărare, prin care promitenta vânzătoare se obligă să achite către promitenții cumpărători o chirie anuală de ...... euro. În baza contractului de locațiune menționat, la data de 20.08.2024, promitenta vânzătoate va achita către promitenții cumpărători suma de .........euro reprezentând prețul locațiunii pentru perioada 20.08.2024- 20.08.2025, sub condiția achitării de către promitenții cumpărători a tuturor tranșelor de plată scadente până la data de 20.08.2024 și sub condiția achitării costului de mobilare și utilare a unității locative în cuantum de;;;;;;;;;;;euro
Inca o chestiune . Am achizitionat aparatamentul impreuna cu parcarea pe care trebuie sa o achitam integral pana pe 10.12.2024/
Intrebarea mea este
Cand trebuie sa inregistrez contractul de inchiriere la Anaf in baza caruia noi primim cei .........de euro. Cand se devenim proprietari cu acte in regula adica in decembrie sau dupa ce incasam chiria
Stiu ca dupa noile reglemantari fiscale dezvoltatorul ar trebui sa retina impozitul pe care il datoram noi pentru venituri din chirii. Corect?
Va multumesc


Buna ziua
Ma lovesc de următoarea problema. Am o.cunostinta, electrician de meserie, care are un PFA iar contul SPV este făcut pe CNP.
SPV este deschis pe telefon și pana acum.s-a descurcat singurel cu facturi plăti declarația unica etc
Întrebarea mea este ce trebuie sa facă acum?
Sa achiziționeze un certificat digital, sa se înroleze în SPV pe CUI și sa autorizeze un soft care sa ii permită emiterea și primirea de facturi. Este corect? Mi e teama ca osa apara eroare când o sa bag CNP reprezentantului legal.
Declarația 150 trebuie depusa în cazul lui? El își depune declaratia unica pe SPV deschis pe CNP
Mulțumesc pentru lămuriri.
Bună seara
Vreau sa achiziționez o garsoniera în vederea închirierii.
Spuneți-mi va rog cum este mai avantajos?
Achitionarea pe firma (plătitoare de Tva) sau achiziționarea pe persoana fizica. Vorbesc de taxele către stat.
Ce mă sfatuiti?
Multumesc
Buna ziua
Ma puteti lamuri intr-o chestiune?
Sunt proprietara unui apartament pe care urmeaza sa il inchiriez unei prietene. Aceasta doreste, ca in baza contractului de inchiriere inregistrat la taxe locale, sa ii fac carte de identitate la adresa apartamentului. Este posibil sau se merge pe varianta flotant pe 1 an de zile?
va multumesc
Buna ziua
Va cer lamuriri la urmatoarea speta
In anul 2019 am platit un avans de 68 de mii de euro unui dezvoltator pentru un apartament, urmand sa achit diferenta de 40 de mii la finalizare. Din motive obiective nu l am mai putut achita si am decis cesiunea apartamentului urmand ca cel care cumpara sa vireze dezvoltatorului diferenta de 40 de mii plus suma de bani cuvenita mie. Aceasta tranzactie s-a face prin contract cesiune la antecontractul de vanzare cumparare.
urmeaza sa vand apartamentul in care locuiesc (construit in 2018)
Intrebare mea este
Sunt obligata sa platesc Tva tinand cont ca in ianuarie am vandut o locuinta cu 18 mii de euro precum si apartamentul nefinalizat?
Se poate considera actiune cu caracter repetitiv?
ce obligatii financiare am catre statul roman in cazul celor 3 livrari: o casa, un apartament nefinalizat si un apartament?
Va multumesc frumos pentru ajutor
Va multumesc mult

Buna ziua
Va cer lamuriri la urmatoarea speta
In anul 2019 am platit un avans de 68 de mii de euro unui dezvoltator pentru un apartament, urmand sa achit diferenta de 40 de mii la finalizare. Din motive obictive nu il mai pot achita si am decis cesiunea apartamentului urmand ca cel care cumpara sa vireze dezvoltatorului diferenta de 40 de mii plus suma de bani cuvenita mie. Aceasta tranzactie se face prin contract cesiune la antecontractul de vanzare cumparare.
Intrebare mea este
Sunt obligata sa platesc Tva tinand cont ca in ianuarie am vandut o locuinta cu 18 mii de euro?
Se poate considera actiune cu caracter repetitiv?
Va multumesc frumos pentru ajutor
Buna ziua
Intampin urmatoare problema
Sunt actionar la SRL cu 10 % din anul 2011.
in 2014 societatea a inceput sa functioneze la sfarsitul anului avand si profit
Problema este ca actionarul majoritar care este si administratorul refuza orice dialog, refuza accesul la documentele contabile, bilantul la decembrie 2014 a fost depus fara consultarea mea iar de plata dividendelor nu se mai pune problema.
Ce pot face in acest caz? Pe cale amiabila nu se poate discuta. Legea ma ajuta in acest caz?
Va multumesc