avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate saly30

Activitate saly30

asta incerc si eu sa intreb
se anuleaza si amenda?
buna ziua
azi am vazut decizia instantei in legatura cu contestarea amenzii formularului LPF si nu inteleg foarte bine rezolutia
atasez rezolutia mai jos cu rugaminte de a mi preciza daca se anuleaza amenda sau trebuie sa fac apel

Tip solutie: Admite in parte plângerea

Solutia pe scurt: Admite excepţia inadmisibilităţii capătului de cerere având ca obiect anularea procesului-verbal de constatare nr. 3000 din data de 31.01.2022, invocată din oficiu. Respinge plângerea contravenţională formulată în contradictoriu cu intimata Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Respinge capătul de cerere având ca obiect anularea procesului-verbal de constatare nr. 3000 din data de 31.01.2022, ca inadmisibil. Admite în parte plângerea contravenţională. Dispune anularea procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor seria DSP IF nr. 6658 din data de 31.01.2022. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 1 Bucure?ti. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 06.07.2022.
Document: Hotarâre 06.07.2022
Buna ziua,
Ma aflu in situatia in cate am cumparat o zdacia Spring in 09.12.2021 iar din luna februarie afica dupa 3 luni,madona s a defectat.Din 15.03 masina se afla in service fara sa fou anuntata in scris despre defectiunile masinii.
Avand in vedere ca aceasta lipsa a conformiratii s a produs in primele 6 luni de la achizitie,doresc sa solicit inlocuirea masinii , mai ales ca am asteptat aproape 4 luni pt repararea masinii.
Intrebarea mea este : ce lege trebuie consultata 449 /2003 sau noua ordonanra care a intrat in vigoare in ianuarie (am cumparat masina in dec 2021)?
Buna ziua,
Intentionez sa depun o contestatie la amenda in valoare de 2000 ron pe care am primit o cum ca nu am completat formularul plf .
Intrebarea este daca pot depune documentele online la judecatoria sector 1?
Si a 2 intrebare este unde sa platesc taxa de trimbu.
Va multumesc f mult!


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sfatul meu este sa va adresati unui avocat.
Puteti dezbate succesiunea in instanta si cere atribuirea imobilului in natura cu obligarea platii unei sulte.
Nu va intelegeti la suma... se va face o evaluare a imobilului si celorlalte bunuri ce urmeaza a fi impartite.



multumesc mult de raspuns!
va rog sa mi comunicati daca cheltuilile legate de evaluarea imobilulul,cadastru,intabulare sau taxa initiala de la judecatorie se pot deduce din cota parte a fratelui(adica din despagubirea ce urmeaza sa ii revina)
buna ziua,
tatal meu locuieste in casa parinteasca de aproximativ 20 de ani,mutandu se cu parintii lui pentru a putea avea grija de ei.
Tatal meu si a ingrijit ambii parinti ,a renovat casa insa nu a facut succesiune cu fratele sau deoarece intelegerea cu bunicii mei era ca tatal meu sa ramana in casa.Acum avem urmatoarele 2 probleme:
1.fratele tatalui meu doreste o despagubirea prea mare(dupa parerea noastra) pt a fi de acotd cu succesiunea la notar.
2 tot fratele tatalui meu are un process pe rol unde va trebui sa plateasca daune foarte mari (de ordinal milionului de lei).

intrebarea mea este :
1.daca ne adresam in instanta pt succesiune (avand in vedere ca nu avem nici cadastri si nici intabulare pe casa) ce sanse are tatal meu la o cata partea mai mare ?
2. in cazul in care cotele din instanta vor fi 50% pt tatal meu si 50% pt unchiul meu si in cazul in care acesta din urma are de platit aceste daune cum vom putea obtine noi cei 50% ai unchiului(in cazul in care partea lui este scoasa la licitatie de un executor judecatoresc).Noi dorim sa ramanem cu casa .Avem posibilitatea de a plati partea unchiului prin sulta?
cheltuielile legate de process(avocat,executor,cadastru,intabulare)se pot recupera din partea pe care o avem de platit.


mai adaug ca tatal meu s a ocupat de ambele inmormantari ale bunicilor.

va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns deoarece este urgent sa luam o decizie si nu stim cui sa ne adresam.Va multumesc mult!
buna ziua,
tatal meu locuieste de aproximativ 20 de ani in casa parinteasca .A ingrijit ambii parinti a renovat casa insa nu a facut succesiune cu fratele sau deoarece intelegerea cu bunicii mei era ca tatal meu sa ramana in casa.Acum avem urmatoarele 2 problem:
1.fratele tatalui meu doreste o despagubirea prea mare(dupa parerea noastra) pt a fi de acotd cu succesiunea la notar.
2 tot fratele tatalui meu are un process pe rol unde va trebui sa plateasca daune foarte mari (de ordinal milionului de lei).

intrebarea mea este :
1.daca ne adresam in instanta pt succesiune (avand in vedere ca nu avem nici cadastri si nici intabulare pe casa) ce sanse avem ?
2. in cazul in care cotele din instanta vor fi 50% pt tatal meu si 50% pt unchiul meu si in cazul in care acesta din urma are de platit aceste daune cum vom putea obtine noi cei 50% ai unchiului(in cazul in care partea lui este scoasa la licitatie de un executor judecatoresc)


mai adaug ca tatal meu s a ocupat de ambele inmormantari ale bunicilor.
ce pot sa fac in privinta casei
in antecontractul care nu s-a mai perfectat vanzatoarea imi transmitea si drepturile si obligatiile din autorizatia de constructie
cum se poate face actul de adjudecare astfel incat sa putem cuprindce si autorizatia de constructie
noi daca vom adjudeca terenul cum putem face referire si la constructie ,care nu este finalizata si nu este inscrisa in cf,cum putem sa preluam prin actul de adjudecare si autorizatia de construire ,la care se facea referire in anterconstract?
va multumesc pt rabdare si amabilitate
antecontractul nu s-a finalizat in contract de v-c datorita problemelor cu casa
am castigat recuperarea sumei data prin antecontract prin hotarare definitiva si irevocabila insa debitoarea nu are de unde sa plateasca
deci suntem in faza cde a scoate terenul si casa la licitatie insa casa nu este inscrisa in cf si executorul nu stie sa imi faca actul de adjudecare si pe casa
intrebarea 2 este :daca eu pot sa particip de la prima licitatie in cond in care eu am suma de recupoerat dubla fata de valoarea terenului
buna ziua
suntem in faza de executare a unui teren si a unei constructii nefinalizate si neintabulate in CF .va rugam sa ne precizati urmatoarele:
1.cum se poate face actul de adjudecare daca casa(construita pana la placa) nu este intabulata .Cum se poate face referire si la constructie in actul de adjudecare.Precizez faptul ca in antecontractul de v-c care nu s-a finalizat ,din culpa vanzatoarei, ni se transmite si autorizatia de constructie a casei/
2datorita faptului ca evaluarea s-a facut doar pe teren ,valoarea casei si a constructiei este mai mica decat ceea ce avem noi de recuperat.In cazul licitatiei cine are intaietate :noi ca si creditori sau un eventual participant care putea oferi sub pretul creantei/Noi ne putem inscrie de la primna licitatie?
multumim si asteptam raspunsul cat mai urgent