avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate guzmania

Activitate guzmania

Discuție Decizie
Avem un angajat care a avut mai multe abateri in urma carora i s-a facut referat si acum din nou a lipsit nemotivat
Daca ma poate ajuta cineva cu un model de Decizie de imputare din salariu cu 10%
Răspuns la discuția Calculare somaj
Nu am mai lucrat.
Discuție Calculare somaj
Am 1 an si jumatate de cand lucrez la un SRL si am fost anuntata astazi de faptul ca postul meu va fi desfiintat.Beneficiam de un salariu de 1400 lei.
Cat ar fi ajutorul de somaj in acest caz?
Daca ma poate ajuta cineva.
Răspuns la discuția Comision
Sa speram ca va semna de primire. Am mai avut doua cazuri cand nu au semnat de primire.
Răspuns la discuția Comision
sI DACA NU VOR SA SEMNEZE SI SA STAMPILEZE FATURA?
Discuție Comision
Cum pot sa recuperez comisionul de la debitor?
Am doua societati debitoare de la care nu pot recupera comisionul.Prin ce cale pot sa recuperez comisionul?
In urma cesiunii am platit suma de 2000 RON. Dreptul de proprietate nu mi-a fost transferat. Deoarece nu mi-am insusit societatea doresc sa-mi recuperez banii.
Am un exemplar original al contractului de csiune.
Am un dosar la care mi s-a dat respingere ca nefiind intemeiata cererea deoarece societatea debitoare nu are contract cu societatea creditoere de vanzare-cumarere ( grresie),sau alt inscris care sa aiba ca obiect furnizarea produselor. Factura are semnatura de primire dar fara stampila.
O persoana fizica doreste sa cumpere gresie si o schizitioneaza pe societate si nu isi onoreaza factura.
Cum pot sa recuperez acest debit?
Am imcheiat un contract de cesiune avand ca obiect cedarea temporara pe perioada 05.05.2009 - 05.09.2009 Scoala de Soferi. Acest contract a fost intocmit la un notar.Scoala de soferi a fost cesionata si cu toate dotarile ( birouri, scaune, calculator etc) Cand a trebuit sa mergem la Registrul Comertului sa inregistram cesionarea nu s-a prezentat.Am mers la un executor si i s-a facut o notificare sa predea documentatia si nu a fost gasit, comunicarea fiind-ui afisata la usa locuintei.
Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Facturi neachitate
Comenzile le am si facturile, recunosc ca au de platit suma respectiva.Vreau sa evit actiunea in instanta deoarece trebuie sa platesc taxa de timbru si am conturile blocate de ANAF deoarece nu am platit impozitele.