avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate codruta_coco

Activitate codruta_coco

Buna ziua. Urmeaza sa intru in concediu de maternitate. Salariul brut nu mi-a fost marit insa netul mi-a ramas acelasi, deoarece am primit bonus din partea angajatorului. La calculul concediului de maternitate se iau in calcul si bonusurile primite?
Buna. De peste un an am o problema cu o firma de service de internet si televiziune, acestia au montat prin curtea mea,pe toata lungimea gardului, mai multe cabluri de internet si TV, fara aprobarea mea, si fara macar sa ma intrebe daca sunt de acord sau nu cu montarea lor prin curtea mea. Le-am facut o serie de sesizari si plangeri, i-am amenintat ca le tai cablurile de pe proprietate, insa nimic. Acum o saptamana au intrat iarasi in curte si au mai montat inca un cablu, asa ca m-am enervat si le-am taiat pe toate si le-am aruncat peste gard, vecinii au sunat si au facut sesizari ca nu le merg serviciile, asa ca au venit si le-au montat aerian, fara nici un proiect si fara nici o autorizatie, chiar reprezentantul firmei respective mi-a spus ca voi fii acuzata de distrugerea cablurilor. Care sunt consecintele faptei mele, desi cabluri au fost montat abuziv, mi s-a incalcat proprietatea si nu au avut acordul meu ptr a le monta? va rog sa ma ajutati in aceasta privinta. In plus din partea vecinilor as putea primii ceva plangeri penale?va multumesc
Buna ziua. Am achizitionat in octombrie un autoturism inmatriculat in Romania(prima inmatriculare fiind in 1990) si inca nu l-am transcris pe numele meu.Noua taxa auto se refera doar la masinile aduse si inmatriculate in tara inainte de 2007 sau si la restul masinilor( cele care nu au fost aduse din afara ci inmatriculate in Romania )?Va multumesc.Astep raspuns
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
Inca o intrebare. S-a facut actul de vanzare-cumparare dandu-se si un avans. Imobilul este in constructie cu data de predare de 15 octombrie.Ca si acte avem doar contractul de vanzare cumparare si un extras de CF informativ plus autorizatia de constructie. Care sunt demersurile necesare dupa ce se finalizeaza constructia?
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
Poate sa insemne oare parte integranta a constructiei?daca ar fi asa atunci ce drept ar avea cumparatorul asupra terenului?
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
In contract scrie doar ca acel teren de 3 m pe toata lungimea si latimea partii din constructie este al cumparatorului.nu se precizeaza faptul daca ii revine ca si proprietate sau pentru folosinta.Ce nu am inteles este precizarea de dupa si anume faptul acel teren nu se inscrie in CF ca si act separat ci este definit ca si PIC conform intelegrilor dintre parti.
In cazul unui contract de vanzare-cumparare a unei parti dintr-un triplex in acel contract este scris faptul ca, cumparatului ii revine si un teren aferent de 3 m pe toata lungimea si latimea portiunii de triplex achizionat.Se mai precizeaza faptul ca nu se face la cadastru o inregistrare separata a terenului respectiv din jurul casei, acesta fiind definit ca si PIC. Ce inseamna acest lucru si ce drept are dupa aceea cumparatorul asupra terenului?Si cum se va face intabularea?Va multumesc
Răspuns la discuția dosar dauna rca euroins cluj
In citatie de la tribunalul Oradea cei de le service sustin ca din moment ce eu(adica tata) suntem proprietarii masinii sa platim noi si la urma sa ne rezolvam problemele cu asiguratorul,dar acest lucru nu mi se pare corect din moment ce asigurarea trebuie sa plateasca.Daca tata care este proprietarul masinii in acte,el trebuie sa faca actele necesare sau pot si eu ?Va multumesc
Răspuns la discuția dosar dauna rca euroins cluj
In legatura cu aceeasi problema cu cei de la Euroins.A trecut mai bine de un an si inca nu au efectuat plata(desi au dat o confirmare de plata in data de 22.09.2010).Am primit in data de 15.11.2010 o citatie la tribunal din partea service-ului din Oradea in care in calitate de parati aparem eu si societatea Euroins care nici pana acum nu a dat o justificare de ce nu platesc (au fost chemati la conciliere dar nu s-au prezentat si nu au dat nici un raspuns),
Ce ar trebui sa fac in acest caz? Procesul are loc in aprilie 2011.Trebuie sa ma prezint in Oradea la proces ?Si se poate sa fiu obligata sa platesc eu despagubirile sau cum se procedeaza in acest caz?Precizez faptul ca masina este inmatriculata pe numele tatalui meu.Trebuie sa fie prezent si el la proces? (eu am condus masina in momentul accidentului). Astept va rog un raspuns.Va multumesc
Răspuns la discuția dosar dauna rca euroins cluj
Va multumesc.Mai astept sa vad ce se mai intampla.Sper sa se rezolve fara sa se mai iveasca si alte probleme