avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate canto

Activitate canto

Buna seara- doresc sa stiu ce se poate intampla in urmatoarea situatie- o firma SRL care in acest moment are activitatea suspendata in regim derogatoriu din anul 2009 (fiind prelungita in 2012) asupra careia s-a declansat executarea silita pt recuperarea unui debit catre cez ? Firma nu are bunuri care sa poata fi executate silit ........Cum se face executarea in aceasta situatie ?
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Buna ziua-pentru neplata la timp (vorbesc de anul 2012-an in care nici nu s-a solicitat CO) -conform legii actuale pot fi amendata de ITM pt neplata , daca acum persoana nu mai lucreaza la noi ? sau pot fi doar data in judecata pt a-i plati ? Care este articolul din lege ?
Multumesc,
Buna ziua- ma intereseaza daca , conform legislatiei actuale, o persoana care in anul 2012 nu si-a efectuat concediul de odihna si nici nu a primit bani pentru concediu si care in 2014 si-a incetat activitatea cu "acordul partilor", are dreptul sa solicite si sa primeasca acum, bani pentru concediul de odihna neefectuat in anul 2012 ? Multumesc,
Multumesc; exact asta facem si noi, numai ca el (adica "constructorul') nu isi continua lucrarea si vine in bloc si incepe sa bata pe la usi ca sa ii dam banii ....e clar ca are probleme undeva la cap ........si desi el este cel care nu isi respecta contractul ameninta ca ne da in judecata , ameninta cu forta seful de scara si face multe altele de genul asta . De aceea vreau sa stiu unde ne putem adresa noi , pentru inceput sa ii facem o reclamatie si daca nu isi vede de treaba asa cum scrie in contract , in final sa-l dam noi in judecata......
multumesc,

Buna seara,
Daca ma poate indruma cineva unde trebuie sa ne adresam ca locatori ai unui bloc care au incheiat un contract pt reabilitarea termica a blocului cu o firma de constructii care nu isi respecta contractul ? Mai precis, patronul firmei isi vrea ultima transa din bani, inainte de a termina lucrarea; in contract scrie ca ultima transa de bani se va incasa la "receptia blocului ". Desi receptia blocului nu poate fi facuta din motive intemeiate , adica nu a terminat lucrarea, el isi vrea banii. Mai mult de atat ameninta locatarii si indeosebi pe seful scarii ca daca nu ii da banii acum cand el ii vrea , va veni si ne va distruge ceea ce a facut pana acum, ca pune 'mafia" pe noi, ca e prieten cu persoane cu "putere' si lui nu ii face nimeni nimic si tot asa.....suntem terorizati dar nu stim cum si caror organe in drept trebuie sa ne adresam ca sa se rezolve situatia/ ? Si in afara de banii pt reabilitarea peretilor exteriori, bani care s-au strans direct de catre seful scarii (deci nu prin asociatie), a mai luat pe baza de deviz si alti bani de la asociatie pt alte lucrari si pe care nu vrea sa le mai faca din motive diverse si doar de el stiute. Va rog daca cineva ma poate indruma cum trebuie procedat d.p.d.v legal ?
Multumesc,
Buna seara,
Daca ma poate indruma cineva unde trebuie sa ne adresam ca locatori ai unui bloc care au incheiat un contract pt reabilitarea termica a blocului cu o firma de constructii care nu isi respecta contractul ? Mai precis, patronul firmei isi vrea ultima transa din bani, inainte de a termina lucrarea; in contract scrie ca ultima transa de bani se va incasa la "receptia blocului ". Desi receptia blocului nu poate fi facuta din motive intemeiate , adica nu a terminat lucrarea, el isi vrea banii. Mai mult de atat ameninta locatarii si indeosebi pe seful scarii ca daca nu ii da banii acum cand el ii vrea :((, va veni si ne va distruge ceea ce a facut pana acum, ca pune 'mafia" pe noi, ca e prieten cu persoane cu "putere' si lui nu ii face nimeni nimic si tot asa.....suntem terorizati dar nu stim cum si caror organe in drept trebuie sa ne adresam ca sa se rezolve situatia/ ? Si in afara de banii pt reabilitarea peretilor exteriori, bani care s-au strans direct de catre seful scarii (deci nu prin asociatie), a mai luat pe baza de deviz si alti bani de la asociatie pt alte lucrari si pe care nu vrea sa le mai faca din motive diverse si doar de el stiute. Va rog daca cineva ma poate indruma cum trebuie procedat d.p.d.v legal ?
Multumesc, :((
Răspuns la discuția Concediu medical
multumesc ,
buna ziua-ma intereseaza cum si cine trebuie sa faca plata concediilor medicale (ce procent din salariu si pe cate zile trebuie sa plateasca angajatorul si cat CAS ) si in ce termen de la prezentarea certificatului medical ?
-ce se poate face -legal- (desi stiu ca legea e permisiva cu "bolnavii") cu un angajat care are certificat medical dar care in acest timp se plimba nestingherit prin oras fiind vazut la diverse "terase" consumand cate ceva, iar angajatorul in acest timp avand nevoie de personal ? Am citit articolul privind OUG 158/2005 dar nu gasesc modul de plata .....multumesc,
Răspuns la discuția Carnet de munca
multumesc- voi depune in acest sens o cerere la itm, pt ca am aflat intre timp ca asa se procedeaza pt a se cauta cartea in arhiva......da, cartea a fost depusa de fostul angajator la itm, stiu asta sigur, pt ca atunci cand s-a dus decizia de incetare a activitatii si am fost programata pt o data ulterioara sa mi-o ridic, s-a facut verificarea la nr.de inregistrare al angajatorului la itm si cartea era acolo.....
Discuție Carnet de munca
buna seara- doresc sa stiu cum trebuie procedat pt a-mi recupera "cartea de munca" care a ramas la ITM si cei de acolo spun ca nu este la ei, desi nu o cauta si in arhiva. Mentionez ca in urma cu vreo 8 ani, cand cartile de munca se tineau inca la ITM, am cerut incetarea activitatii la firma la care lucram . Am primit decizia de incetare si de la ITM am fost programata (asa se proceda atunci ) sa imi ridic cartea de munca completata , undeva cam la 2-3 saptamani de la incetare activitate.(la o data fixata de ei ). Eu nu m-am dus atunci sa imi iau cartea , deoarece am plecat din tara. Acum cand am venit , am zis sa imi recuperez cartea de munca si m-am dus la ITM pentru ca acolo a ramas in momentul incetarii CIM. Ei spun ca nu este acolo , desi in urma cu 8 ani am fost programata tot de ei sa mi-o ridic. Deci, cum pot face acum sa mi-o recuperez / /? Multumesc.