avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate silvam

Activitate silvam

locuinta nu este pusa garantie, iar valoarea datorata, restanta plus soldul creditului in curs este de 900 euro.In instiintarea primita de la recuperator se specifica, ca urmeaza sa se puna sub 'urmarirea silita a bunurilor mobile si imobile, sechestrarea si vanzarea bunurilor, inclusiv prin licitatie publica'
buna ziua
am un contract de credit cu intarziere la plata de mai mult de 90 zile.In prezent contractul meu este la o firma de recuperatori, care azi m-au instiintat ca urmeaza sa dea curs executarii silite, pentru neachitarea debitului restant.Eu am mai achitat din restanta , insa situatia financiara nu-mi permita sa achit mai mult de contravaloarea a 300 de lei pe luna, eu fiind in concediu crestere copil din februarie 2012.Vreau sa va intreb , daca poate sa-mi puna poprire pe indemnizatie de crestere a copilui sau daca, poate sa imi puna sechestru pe locuinta. Nu vreau sa se ajunga pana acolo, insa vreau sa stiu daca, nu pot da curs cererilor lor(adica sa achit intreaga restanta)ce pot face?
Va multumesc
Buna Ziua!!
Sunt in concediu crestere copil, din februarie 2012 insa situatia finaciara nu-mi mai permite sa raman acasa pana cand copilul face 2 ani!!Cand am depus dosarul pentru indemnizatie am optat pentru 2 ani, nemaivand loc de munca(contract pe perioada determinata).Vreau sa stiu daca imi voi gasi un servici, voi beneficia de stimulentul de 500 lei?
Va multmesc din suflet
In ultimele 24 luni , am 12 luni muncite, insa contabila de la firma, mi-a spus ca nu am dreptul la somaj decat daca ma dau ei afara (eu fiind in concediu medical pentru risc maternal, nu ma pot da afara)..cu alte cuvinte daca contractul de munca se desface numai cu o anumita litera
Va multumesc
Buna ziua!!Sunt insarcinata in 22 saptamani, iar contractul de munca este pe perioada determinata, iar astazi m-au anuntat ca nu mai au de gand sa imi prelungeasca contractul de munca pentru ca nu au nici un beneficiu de pe urma asta. Intrebarea mea este, daca pot cumva sa imi platesc la casa de pensii sau la casa de asigurari de sanatate cotizatiile lunare, ca sa pot beneficia de indemnizatie crestere copil....este vorba de 3 luni, pentru ca, data probabila a nasterii este la sf lunii februarie
Unde, mai exact trebuie sa merg , sa aflu cat anume trebuie sa platesc.
Va multumesc !!!
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor!!!
V-as ruga cu inca un raspuns, daca din decembrie, de cand imi expira contractul de munca, intru in somaj, beneficiez de indemnizatie si concediu crestere copil?Mentionez ca data probabila a nasterii este 23 februarie
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor!!!
Va multumesc pentru rapunsurile prompte!!!
Sunt angajata la firma la care lucrez din mai 2011, cu contract pe perioada determinata pana in decembrie 2011.Am ramas insarcinata, acum sunt in 16 saptamani, am instiinat angajatorul si itm-ul privind starea mea de graviditate,insa intampin probleme de sanatate si sunt in concediu medical pentru 3 zile.Astazi ma suna sefa mea si imi spune ca o sa angajeze pe altcineva in locul meu,pentu ca nu se poate descurca cu un singur om, cu alte cuvinte o sa ma dea afara.
Vreau sa stiu daca ma poate da afara daca sunt in concediu medical, in conditiile in care am adresa de instiintare catre itm semnata. VReau sa stiu, deasemenea daca este obligat sa imi prelungeasca contractul de munca,
Va multumesc anticipat!!
Va multumesc pentru raspuns!!