avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate ionelaion

Activitate ionelaion

Răspuns la discuția legea 196/2018 modificata in 2020
Multumesc.
Cunoaste cineva care sunt modificarile concrete la aceasta lege in 2020? Nu gasesc textul nou niciunde, doar mentiunea ca sunt modificari.
Sau nu s-a modificat oficial nimic?

Multumesc.
Discuție arta de amator
1) Un artist AMATOR are dreptul sa isi vanda picturile pe un website international? Daca da, la ce categorie intra acest venit?
2) Un srl romanesc are dreptul sa vanda in afara tarii lucrari de artist AMATOR? Daca da, exista vreo procedura suplimentara avand in vedere ca e vorba de arta, sau e ca o simpla vanzare de obiect?
Multumesc.
Răspuns la discuția Divortul cel mai simplu
Multumesc.
Dupa noua lege din 2020, daca ambii soti sunt de acord, nu sunt copii la mijloc, nu este partaj in discutie, care este cea mai simpla procedura de divort, este obligatoriu sa se faca proces cu judecator si tot ansamblul?
Multumesc.
Detin un SRL la care sunt administrator si lucrez pe cont propriu. Nu am niciun angajat. In aceasta perioada domeniul meu este complet inactiv, deci nu am niciun venit. Exista vreo formula prin care pot apela la ajutorul de stat (prin srl sau persoana fizica)? Nu ma refer la imprumuturi.
Multumesc.
Buna ziua,

M-am mutat in apartament de jumatate de an. Am constatat foarte repede ca vecinii mei de la etajele inferioare sunt inundati de fiecare data cand ploua. Da, locuiesc la ultimul etaj iar balconul nu e acoperit.
Constructorul se poare ca nu mai exista deci nu mai am pe cine sa dau in judecata pt neregulile descoperite in apartament dupa ce am inceput sa locuiesc in el. Nu se mai pune problema nici la garantie deoarece este cam acelasi lucru.
Ca sa rezolv mai multe probleme, mi-am montat o copertina pe un cadreu metalic iar rezultatul a fost total, vecinii nu mai sunt inundati.
A aparut o alta problema: unul din vecini considera ca fatada este inestetica datorita acoperisului meu (cu toate ca am primit felicitari de la mai multi vecini pt proiectul foarte bine incadrat in arhitectura blocului) si ma santajeaza ca daca nu "rezolv" problema, ma "denunta" la primarie ca am schimbat structura fatadei. Eu nu am facut decat sa atasez balconului un cadru metalic cu policarbonat deasupra. Am folosit exact materialele din care e facut balconul, ca sa nu iasa din compozitie. Totusi acest om sustine ca am nevoie de autorizatie si nu se va linisti pana nu va face "ce trebuie". El mai sustine ca sunt responsabila (fiind prima din cele 4 familii de la etajul meu,care si-a construit acoperisul) pentru faptul ca ceilalti 3 nu respecta proiectul meu, adica fiecare face cum poate si cum il tine buzunarul. Eu consider ca nu ma priveste ce fac ceilalti vecini in casele lor atata vreme cat nici ei nu se amesteca la mine. Mai e si contextul, ca lumea isi face de nevoie, pentru ca le ploua in casa si nu are cine sa plateasca garantia.
Un ultim detaliu: omul care ameninta cu denuntul este fost angajat la firma de la care am cumparat apartamentul.
In caz ca va fi nevoie de autorizatii, ce trebuie sa fac?
Am cautat pe acest forum si am gasit referinte legate de inchiderea balconului care cred ca intra intr-o alta categorie de modificari si am vazut ca lumea se descurca si fara autorizatie.