avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1781 soluții astăzi
Forum Activitate mica39

Activitate mica39

Răspuns la discuția Parcari imobil constructie noua
Este vorba de Bragadiru, jud. Ilfov, bloc de locuinte.
Discuție Mostenitor
Bunicii mei au decedat acum cativa ani. Succesiunea , dupa cate stiu eu si conform spuselor parintilor mei nu s-a facut pana acum. Unde trebuie sa ma interesez, daca vreunul din fratii tatalui meu s-au declarat unici mostenitori?
Răspuns la discuția Succesiune/mostenire
Multumesc.
Bunicul si bunica mea (sot si sotie) au murit acum cativa ani si nu s-a facut succesiunea. Tatal meu a murit anul acesta. Pentru a face succesiunea dupa tatal meu , trebuie mai intai sa facem succesiunea dupa bunic. Eu pot cere deschiderea procedurii succesorale , dupa bunicul, nepoata fiind , in conditiile in care tatal meu este mort, el mai avand doi frati in viata?
Buna ziua,

m-ar interesa sa stiu care este nr. minim de parcari, care trebuie asigurat pentru un imobil nou (ex. 7 etaje).Exista vreo lege?
Aici este vorba de banii mei platiti pentru doua rate de credit dupa decesul tatalui meu. Banii acestia pe care trebuie sa mi-i restituie banca, nu existau la data decesului tatalui meu si nu sunt o mostenire.Sunt banii pe care mi i-a solicitat banca , deci mie , fiica decedatului, pana la finalizarea dosarului de la asigurari, data in care banca incasa toti banii ramasi din credit exact din data decesului tatalui meu.
Tatal meu a contractat un credit in anul 2008, cu asigurare in caz de deces,iar in iulie 2010 a decedat. Conform clauzelor contractuale am anuntat banca , dupa care banca mi-a comunicat in scris instructiunile privind pasii care trebuie sa-i urmez pentru a beneficia de asigurare respectiv , de a putea fi platit tot creditul restant. Am luat legatura cu firma de asigurari, le-am furnizat toate documentele necesare, dar pana la finalizarea dosarului de despagubire a mai trecut ceva vreme. Intre timp au venit si scadentele la credit, dosarul de asigurari inca nu era finalizat, drept urmare am intrebat banca cum se procedeaza in cazul in care a venit data scadenta a platii ratei lunare . Banca mi-a comunicat ca pana la finalizarea dosarului trebuie sa platesc ratele, pentru ca banii pe care-i voi plati pana la finalizarea dosarului de despagubire imi vor fi returnati incepand cu data decesului tatalui meu. Asa am facut. Pe 06.09.2010 firma de asigurari mi-a comunicat ca banii ramasi de restituit din credit au intrat in contul bancii , iar eu urmeaza sa-mi ridic ratele platite dupa data decesului. Surpriza!! Dupa ce m-am conversat o luna si jumatate cu banca , stiind ca eu sunt fiica decedatului si eu am platit ratele dupa decesul tatalui meu, acum , in ultimul moment, cand i-am intrebat cum ridic banii, cu buletinul? Banca mi-a comunicat sec , ca trebuie sa ma prezint cu certificatul de mostenitor. Dar eu ce sunt? Cine a platit cele doua rate? Banii provin din ratele platite de mine dupa deces, nu erau in cont la data decesului. Am cerut de nenumarete ori sa-mi comunice in scris starea creditului tatalui meu, starea contului curent , din mometul acela nu-mi mai raspunde nimeni la nici o intrebare.
Este legal ce a facut banca si ce face in continuare? Unde trebuie sa apelez pentru a obtine informatiile de care am nevoie? Cum pot sa-mi recuperez banii platiti de mine?
Răspuns la discuția Titlu de proprietate padure
bunicul a murit inainte de 2005, iar fratele tatalui meu a fost inaintea tatalui meu la primarie sa treaca padurea pe numele lui , fara sa-l intrebe pe tatal meu. In momentul in care am fost si noi la primarie sa intrebam de padure , atunci am aflat ca padurea a fost trecuta pe numele fratelelui tatalui (unchiului).
Ce putem face pentru a beneficia si tatal meu din mostenirea bunicului, in acest caz.Se poate sparge titlul? Care este calea legala?

Multumesc
Bunicul meu a decedat acum cativa ani , dar succesiunea inca nu s-a facut. Fratele tatalui meu a fost la primarie si si-a scos titlu de proprietate pe aceasta padure , pe numele lui . Poate sa obtina acest titlu fara a se face succesiunea si fara a avea certificat de mostenitor?
Răspuns la discuția OUG 50/2010
Nu mai este legal comisionul sau nu se aplica art.35?
Ma scuzati, dar n-am inteles .

Multumesc