avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate ERMa

Activitate ERMa

Pe mine ma intereseaza daca odata promovat examenul de intrare in Barou sunt obligata sa fac stagiatura imediat sau o pot suspenda la cerere si relua alta data.
Nu sunt inca decisa daca vreau sa renunt la Intreprinderea Individuala pe care o am si la profesia de Designer.
Vreau sa dau examenul de intrare in Barou ca sa fie dat si sa am o sansa in plus in domeniul dreptului daca nu reusesc in moda :">.
:help:
Examenul promovat de intrare in profesie e luat in considerare pentru todeauna sau pot pierde in timp dreptul de a face stagiatura etc.... ?
Nu este scris nicaieri pentru cat timp te poti suspenda la cerere din profesia de avocat.
Aceleasi reguli ale suspendarii se aplica si pentru avocatii stagiari sau trebuie sa fi avocat definitiv pentru a beneficia de suspendarea din profesie la cerere ?
Multumesc mult pentru raspuns.
Faptul ca am o Intreprindere Individuala in domeniul Designului vestimentar si comertului online conteaza pentru inscrierea la examenul de admitere in Barou ?
Ma pot inscrie la examen, sa-l promovez si de abia ulterior sa-mi suspend Intreprinderea Individuala ?



Stimate R.
Nici eu nu inteleg incompatibilitatea avocat-designer autorizat, dar atata timp cat in
Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008 scrie:
Art. 23. - Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului....

Eu nu sunt comerciant pentru ca prestez doar servicii dar in ordonanta este folosit cuvantul COMERCIANT pentru definirea Intreprinderii Individuale => incompatibilitate.
Vreau sa dau examenul la Barou dar nu vreau nici sa pierd definitiv posibilitatea de a activa ca designer.
Daca devin avocat ma pot suspenda si ulterior revenii in profesie ?
Va rog mult sa-mi spuneti legea, ordonanta etc. in care scrie acest lucru.
Multumesc.
Multumesc mult.
Probabil ca consiliul e cam incuiat... Intreprinderea Individuala conform legii e comerciant...
Stiu ca se poate suspenda pentru maxim 3 ani. Nu stiam ca doar odata....
In 3 ani ar trebui sa stiu ce vreau sa fac sau mai bine zis ce pot sa fac...

Eu personal cred ca cuvantul "exercita" e mai important decat prezenta autorizatiei.
"Faptele de comert exercitate" sunt incompatibile cu profesia de avocat.

Daca o suspend este de ajuns ?

As vrea opinia unui avocat.
:help:
Art. 30
(1)Sunt incompatibile cu exercitarea profesiei de avocat, daca legi speciale nu prevad altfel:
a) faptele personale de comert exercitate cu sau fara autorizatie;

Daca suspend Intreprinderea Individuala nu mai exercit fapte personale de comert chiar daca autorizatia exista.

Nu este asa ?

Multumesc mult tuturor.
Mai ales celor care au luat intrebarea in serios.
Am citit si eu tot ce se putea si stiu ca conform Ordonanţei de urgenţă nr. 44/2008
privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale,"Art. 23. - Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului"

Vreau sa stiu daca suspendand Intreprinderea Individuala scap de icompatibilitate.

Nu as vrea sa o desfintez pentru ca nu am nici banii necesari si nici nu stiu ce-mi rezerva viitorul... Poate peste 3 ani vreau sa o reactivez si sa renunt la avocatura...
Pot sa raman Intreprindere Individuala (activa) si sa profesez si ca avocat daca exclud comertul din obiectul de activitate ?

As ramane cu obiectul principal: "Activitati de design specializat (designer vestimentar si design de interior) cod: 7410"