avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate cpatenta

Activitate cpatenta

Eu am rezolvat o problema pe care am avut-o cu o firma americana dupa o reclamatie la Better Business Bureau.
Cazul era diferit insa. Eu consumator, firma americana furnizor. Eu am platit, ei tot amanau prestarea serviciului sau returnarea banilor cu diverse scuze aiurea.
Dupa cateva luni de amanari am facut o reclamatie la BBB si in cateva zile am primit banii inapoi.

Studiaza site-ul lor si vezi daca te pot ajuta.

[ link extern ] /

Succes!
Buna ziua,

Va cer sfatul in legatura cu o firma nou infiintata (anul acesta), care are ca obiect de activitate lucrari de constructii (finisaje) si care are posibilitatea de a incheia primul ei contract cu un beneficiar din Germania.

Firma are salariati romani.
Firma va fi inregistrata ca platitor de TVA si inscrisa in ROI.

1. Din ce am citit este exclusa momentan posibilitatea obtinerii formularului A1, deoarece firma nu are activitate in Romania. Corect?

2. In acest caz, cum plateste firma contributiile sociale in Germania? Nu se doreste detasarea salariatilor la beneficiarul german, acestia ar fi de preferat sa ramana salariatii firmei din Romania si firma sa plateasca pentru ei contributiile.

3. Cum plateste firma impozitele pe salarii si acel impozit pe venit (3% din cifra de afaceri)? Se declara si platesc in Romania?

4. Firma din Romania trebuie sa obtina certificatul de rezidenta fiscala?

As aprecia si indicarea unor articole din lege pentru a ma putea informa mai departe.

Va multumesc!
Multumesc pentru raspunsul clar si concret!

I-am incetat CIM cu data de 27.05.2013.

Acum, el ca pensionar cu pensie anticipata partial nu mai poate fi salariat.

Pot insa sa-l platesc ca zilier, el fiind tractorist iar firma avand obiect de activiate zootehnie?

Exista interdictia ca pensionarii cu pensie anticipata partial sa fie zilieri?

Multumesc,
Buna ziua,

Am si eu acum o problema similara. Am gasit in aceasta dimineata in cutia postala o notificare de la Casa de Pensii referitoare la o decizie de pensionare a unui salariat al nostru.

Notificarea este inregistrata de Casa de Pensii cu numar de iesire din 30.04.2013, eu am primit-o astazi (data Postei de pe plic este 24.05.2013.

Din notificare aflu ca data deciziei de pensionare este tot 30.04.2013

Este vorba de pensie anticipata partiala (P10)

Salariatul nu m-a anuntat pana acum ca a primit decizie de pensionare, mi-a confirmat telefonic astazi cand l-am intrebat.

Conform art. 56 lit. C, eu trebuie sa incetez contractul individual de munca al respectivului salariat la data comunicarii deciziei de pensionare.

Care este data comunicarii? 30.04.2013 sau 27.05.2013?

Daca este 30.04.2013 cum inteleg din mesajele de mai sus, salariatul respectiv a muncit pana astazi in baza unui contract nul? Ce implicatii are acest lucru?


Multumesc,
Cristian
Buna ziua,

Anul trecut am avut o suprafata de teren de pe care am obtinut o cantitate de grau.

O parte din grau am vandut-o anul trecut. Atunci impozitul se retinea la sursa.

Anul acesta nu mai cultiv teren, dar mai am grau din anul trecut pe care-l vand.

Cum se stabileste in acest caz impozitul pe venit (si contributia la sanatate)?

Multumesc

M-am lamurit acum.

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Parintii mei, in calitate de proprietari ai unui imobil au incheiat un contract de inchiriere cu o firma pentru acel imobil.
Au inregistrat la ANAF contractul de inchiriere si au depus declaratia 220.

Intrebarea mea este daca ei mai trebuie sa declare contractul si la CASMB si daca trebuie sa plateasca contributia de sanatate pentru venitul din inchiriere?

Cei de la ANAF nu au stiut sa-mi raspunda la intrebare, pe Internet sau pe site-ul CASMB nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare.

Mama este pensionara cu o pensie de 1057 lei, tata este salariat cu contract individual de munca.

Multumesc,
Cristian
simonaoprica a scris:

Nu puteti compensa salariile restante.
Dvs.vorbiti de salarii neridicate,ori salarii neridicate inseamna cu totul altceva fata de salarii restante.
Eu inteleg ca pe firma A sunt salarii restante,iar firma B are datorii la firma A.
Firma B plateste datoria firmei A si aceasta va plati salariile restante.
Nu inteleg rostul compensarii sau poate nu am inteles eu corect.


Este vorba de salarii restante.
Firma B nu are bani pentru a plati datoria firmei A iar firma A nu are bani pentru a plati salariile. Suma reala este mult mai mare decat cea data de mine in mesaj.

Doream ca printr-o compensare sa anulam aceste datorii si de o parte si de alta.
Buna ziua!

Va cer un sfat in legatura cu urmatoarea situatie:

Sunt salariat la firma A si am salarii restante neridicate de, sa zicem, 1000 lei.
In acelasi timp sunt administrator la firma B.

Firma B are datorii la firma A de 1010 lei.

Se poate face o compensare a datoriilor intre cele doua firme cu salariile mele?

In acest caz se considera ca eu am creditat firma B cu 1000 lei?

Care sunt documentele ce ar trebui intocmite intre parti? Si care sunt inregistrarile contabile ce trebuie efectuate?

Multumesc!
Eu insa nu am platit la ghiseu in numerar ci prin ordin de plata in contul gasit pe site-ul primariei Sector 1
[ link extern ]
pozitia 17 din tabel "Persoane juridice - amenzi auto privind circulatia pe drumurile publice"
Am trecut pe OP seria si numarul procesului verbal precum si numarul autocamionului.

Si acum apare ca si creanta la ANAF si cei de acolo spun ca trebuie sa platesc 4000 lei la bugetul de stat...