avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate consuelo67

Activitate consuelo67

Colegii care sunt luati din Serviciile de Evidenta a Persoanelor, fiind redistribuiti in alte servicii,in care nici macar nu este nevoie de ei,datorita OUG.63/2010, pot sa revina prin dispozitie de primar sau orice altceva inapoi in serviciile de evidenta sub o alta forma,delegare de atributii,eu stiu...tinand cont de specificul de confidentialitate si securitate al serviciului?
La 8 mil/luna dupa 21 de ani de lucru ,nu prea ma mai coafeaza,dar asta e!#-o
Multumesc mult !Deci, inca o sarcina in plus nerenumerata, ca multe altele.
Am o dilema.Pana acum actele /cererile/adresele,de la Serviciile de Evidenta a Persoanelor erau semnate de seful serviciului.In urma reorganizarii conform OUG 63/2010,ramanand doar 4 persoane,serviciul s-a desfiintat,devenind un compartiment,deci automat si postul de sef a fost eliminat.Legal am inteles ca acesta atributie ii revine de drept secretarului de care apartinem in organigrama.D.l secretar va putea sa delege ,sa imputerniceasca, printr-o dispozitie ca semnarea acestor acte sa se faca de unul din lucratori?Ar fi legal?Tinand cont de faptul ca acest functionar nu mai incaseaza spor de conducere el poate refuza acest lucru?
In primul rand eu consider responsabile de acest haos Directiile Publice Judetene.Ele erau primele care trebuiau sa ia masuri inainte de a se trimite raspunsul DEPABD in teritoriu.Au insistat ei oare la centru sa se inteleaga corect menirea acestui serviciu de evidenta?Ma indoiesc.E imposibil,ca un om cu carte,caruia i se descrie un fapt real sa nu priceapa concret ca aceste activitati,ma refer la cea de evidenta si cea de stare civila,sunt 2 activitati distincte,care nu pot fi desfasurate consecutiv de functionarii de la ghiseu.Cred ca numai un batut in cap nu pricepea.Probabil ca sefii nostrii sau gandit mai intai la scaunul lor si apoi la al nostru,iar cum se procedeaza acum ,ca se sta doar in pozitia ghiocelului in fata sefilor normal ca la Bucuresti nu s-a auzit.Mie nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva cu un serviciu de care toata lumea are nevoie.E strigator la cer sa distrugi ceva care a fost atat de greu pus bine pe picioare,cand incepuse si politistul sa se inteleaga cu delegatul de stare civila,cand toata lumea daduse cat de cat la pace,vine OUG 63 si strica tot.
Inca mai sper intro minune.
Niciodata nu am sa inteleg de ce sunt mai multi pe evidenta decat pe stare civila.Eu am lucrat in ambele birouri si tind sa afirm ca la starea civila este mult mai mult de scris.La evidenta se fac verificarile si trebuie sa ai mare atentie la identitatea persoanei,dar in ceea ce priveste scriptologia la starea civila se scrie de 2 ori mai mult.De aceea consider ca trebuie sa se faca o imparteala perfect egala intre cele doua domenii si sa li se dea aceeasi importanta.Stiu ca exista o radiograma din care rezulta ca politistii depasati nu trebuie cooptati la activitati de stare civila.Atunci cei de la stare civila de ce sa-i inlocuiasca pe cei de la evidenta cand acestia lipsesc?Vedeti dvs.unele categorii tot timpul sunt mai favorizate si asta nu e cinstit,pentru ca e loc pentru toti sub soare,mai ales ca salariul nostru de 7 milioane nu il eclipseaza pe cel al colegilor politisti de 25 -30 milioane/luna.
stimate coleg,aveti mare dreptate.Noi ramanem si cu munca si cu injuraturile.Primarii asculta cetatenii si te pun sa-l rezolvi dar tu sa gasesti solutia de compromis.Apoi vin sefii de la directii si tot pe noi ne trag la raspundere ca am gresit,dar ei nu lucreaza cu publicul si nu pot intelege ca volumul de lucru si raspunderea mare te coplesesc la un moment dat.Noi ne imbolnavim,clacam phihic,iar guvernantii ranjesc la televizor.Cata indolenta.
Multumesc!Puteti sa-mi spuneti si baza legala de atac?
Răspuns la discuția sporul de conducere
La noi astazi s-a finalizat organigrama .Si am ramas pe serviciu 4 persoane.Intrebarea care ma nemultumeste este de ce noi?Cui i s-a parut ca in serviciile de evidenta se sta?Ca la programul cu publicul pe care il avem 8,30-16,30 ,fara pauza de masa,in curand o sa cedam psihic.Vom deveni niste nevrotici.Guvernantii sunt foarte ciudati.Nu stiu ce au in cap dar creier in nici un caz.Cred ca ar trebui sa intre toate serviciile in greva generala.
Astazi,marti 13,am primit vestea ca in conformitate cu OUG 63/2010,colegii mei au fost redistribuiti ,iar eu v-a trebui sa deservesc 24.560 de locuitori singura.Pe serviciu am fost impartiti 4 ,dar 3 la evidenta si 1,adica eu,pe stare civila.In concluzie in timp ce colegii mei sunt 3 eu ,doar una.Se poate,este legal,ca eu sa raman cu un oras intreg ,ma refer la volumul de lucru, la nasteri,casatorii,decese,etc.Cum cred guvernantii ca am sa ma descurc?Oare pot actiona institutia in judecata?