avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate marinchen

Activitate marinchen

Buna ziua..as dori un minim de informatii..in legatura cu procesul de divort..doresc sa intentez proces de divort deoarece al meu sot nu doreste sa ne intelegem pe cale amiabila...vrea sa divortam dar sa nu impartim bunurile..asa ca ma vad nevoita sa il actionez in instanta..dar nu stiu la cat m-ar duce costurile...daca aveti cunostinta as vrea sa stiu de cat bani ar fi bine sa ma pregatesc.
Va multumesc anticipat,si astept un raspuns !
Va multumesc,ptr ajutor si ca mi-ati raspuna asa de prompt!
Va doresc o dupa amiaza linistita
Buna ziua ,as dori sa stiu care sunt pasii de transformare a unui post.intr-o institutie publica..din contabil cu studii medii..in unul de economist cu studii superioare...daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna mai exact..
Va multumesc.!
Răspuns la discuția Trecere in actul de proprietate
Stiu D-na Gabriela...dar daca prin absurd sotului meu i se intampla ceva...pot ajumge in situatia de a ma judeca cu frati..rudele lui...tinand cont ca sunt niste vanatori de averi...eu vreau sa fac acest lucru ptr evitarea unor neplaceri si nu din orgoliu...e mai bine sa fiu in regula si linistita...si cat m-ar costa aceste demersuri...eu sunt hotarata si am motive intemeiate...
Răspuns la discuția Trecere in actul de proprietate
Totul e facut in timpul casatoriei...ne-am casatorit in 1989,...achizitionarea imobilului s-a facut in 1999..deci .....
Buna ziua! As avea si eu intrebare cu referire la trecerea in actul de ,proprietate,care sunt pasii de urmat...mentionez ca sotul meu a achizitionat o casa in timpul casatoriei,in care am investit amandoi,actul doveditor de cumparare e o sentinta civila ,care tine loc de contract de vanzare cumparare,actul a fost facut fara a fi informata,am cerut trecerea mea i actul de proprietate,dar sotul refuza,am cerut sa mergem la notar ptr a face o declaratie,insa refuza,doresc sa stiu care sunt pasii ce trebuiesc urmati si actele ce trebuie sa le am!
Va multumesc anticipat!
Discuție Dividende
Buna ziua!Sunt un cetatean ca oricare altul care in urma cu ceva ani a considerat sa investeasca actiunile .As dori sa aflu cum pot intra in posesia drepturilor ce rezulta din obtinerea profitului la o societate comerciala unde am actiuni?M-am interesat de acea societate comerciala si se pare ca functioneaza din plin!S-au care ar fi pasii de urmat in cazul in care as dori sa le vand actionarilor majoritari?!
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!As dori daca se poate sa mi se dea un raspuns in legatura cu impartirea bunurilor in cazul unui divort la notar sau la starea civila!Intentionez sa introduc cererea de divort la notar in cazul in care sotul nu va vrea sa mergem la starea civila si as dori sa aflu cum vor ave loc sau cum se va desfasura impartirea bunurilor!Pun aceasta intrebare pentru ca s-ar putea sa intampin anumite impotriviri ale sotului meu in cazul partajului,casa ce e de impartit e pe numele lui desi a fost achizitionata in timpul casniciei,stiu ca bunurile dobandite in timpul casniciei se impart chiar daca a e numele unui singur sot,specific ca mai avem o locuinta care se afla sub ipoteca si in care locuieste fiica mea cu familia!pe mine m-ar interesa cum se face partajul in cazul acesta si daca avem o rata la banca la cre sotul e titular si eu girant ,datoria cum se imparte, in functie de venituri sau in procent de 50% pt fiecare?Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Sentinta civila
D ati avut dreptate D-na Legally_aid e vorba de o hotarare a instantei civile ce tine loc de contract de vanzare-cumparare autentic pt ca scrie clar ca aceasta hotarare tine loc de contract de vanzare -cumparare in cazul in care vanzatorul refuza sa incheie un contract in forma autentica!Acum pe mine ma intereseaza cum trebuie sa procedez pt a fi trecuta la cap. proprietar in actul de proprietate?!Am inteles ca e suficient sa merg si sa dovedesc cu certificatul de casatorie si sa cer trecerea in CF?!e posibil?pt ca mi se pare o varianata destul de simpla daca e asa!Va multumesc in eventualitatea unui raspuns!
Răspuns la discuția Sentinta civila
Scuzati am scris fara sa vad daca a mai fostt trimis un alt mesaj!Va multumesc!