avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate mirelutzzza

Activitate mirelutzzza

Buna ziua!
Bunica mea a incetat din viata, ea a cotizat aproape 40 ani la SARD Muncitorul Marasesti.Acum, cand am fost sa ridic ajutorul de inmormantare, am primit doar 3100 lei.Banii pe care i-a dat timp de 40 de ani, an de an, nu i-a mai primit integral inapoi.Nu stiu exact cum functioneaza institutia si daca este normal in 40 ani de cotizat sa primeasca doar 3000 lei.A mai avut si in alta parte, la pensionari, in judetul ei, si a primit toti banii pusi plus ajutor de inmormantare.La ei pe site scrie asa:
"
Cotizațiile și contribuțiile achitate de membrii societății nu vor putea fi restituite, și nici trecute asupra altor persoane, deoarece acestea fac obiectul acordării ajutoarelor pentru deces, pe bază de reciprocitate, deci nu sunt capitalizate în conturi."
Multumesc!
Buna ziua!
Sotul meu a avut o masina,ulterior a dat o la dezmembrari, in 2019 a dus la primarie certificat de distrugere.Masina si astazi este trecuta la impozit.Este normal?Ei zic ca trebuie mers la inmatriculari si scoasa de acolo ca sa poata sa o stearga de la impozit,la inmatriculari cand a fost i a zis sa aduca fiscal ca nu are datori,el avand datorii la primarie nu i da fiscal ca sa o stearga de la inmatriculari.Doamna a zis ca nu stie f bine legea si se documenteaza pana luni si sa mergem luni.Imi puteti spune care are dreptate.Multumesc mult!
Buna ziua!
Soacra mea are vechime doar 7 ani,si 4 copii nsacuti...exista vreo sansa sa ia vreo pensie?Are aproape 62 ani.Multumesc!
Buna seara!sotul meu a avut o masina mai veche de vanzare, a gasit cumparator,el fiind plecat din tara,clientul a venit sa o cumpere,si m-am ocupat eu de asta!pretul masinii a fost de 2000 euro,si au negociat pana s a ajuns la 1000 euro,el mi a dat 500euro si 500 euro urmand sa mi i dea cand vine sotul acasa sa i dea certificatul fiscal de la primarie,am facut un act de mana,cu o semnatura cu numele sotului,noi nu suntem casatoriti,(greseala mea,cu actul de mana)si mersul pe incredere!Cata valoare are acel act?in care scre ca pretul masinii e de 1000 euro dar el mi a dat doar 500?Acum,cand a ajuns sotul acasa l a sunat si nu mai vrea sa i dea diferenta de bani pe motiv ca a vandut masina mai departe si el nu mai are nici un act de la masina(masina fiind pe numele sotului)!ca a legalizat hartia aia scrisa de mine cu mana si a semnat el in locul sotului meu si a vandut masina!Eu as vrea sa stiu daca mai putem face ceva,neexistand contract de vanzare-cumparare intre ei,si masina fiind inca pe numele sotului meu!Mai pot recupera diferenta de bani in vreun mod?Multumesc mult!
Discuție Rovigneta
Buna ziua!am o intrebare,am un camion,care este in Belgia,si are Rovigneta de Romania si vigneta cumparata din Belgia la 2 zile diferenta!ma intereseaza daca pot sa imi mai iau banii inapoi pe Rovigneta pentru ca nu am folosit o!multumesc
hai domnule ca nu e chiar asa...de unde sa stie el ca remorca de la masina lui nu e inmatriculata chiar avea un nr fals de inmatriculare...dar,avea acte(false presupun) avea tot la ea,si nu avea de unde sa-si dea seama!el isi facea doar meseria de sofer.multumesc
bine va multumesc pentru raspunsuri!dar nu mi-ati spus nimic de permis,o sa-l recupereze?multumesc inca o data
ba da i-a dat dovada care expira saptamana viitoare,ii mai da alta?si a dat si declaratie ca nu stie nimic el fiind doar angajat. pe el il intereseaza cel mai mult daca o sa-i anuleze permisul sau daca o sa il inapoieze!multumesc mult
buna seara,am si eu o intrebare:sotul meu este sofer de tir si saptamana trecuta la constanta l-a oprit politia si i-a oprit permisul,remorca pentru ca au constatat ca remorca pe care o avea nu era inmatriculata si avea alte numere pe ea!el nu avea cunostinte de asa ceva nu stia nimic despre aceea remorca ca nu e in regula.i-a facut dosar penal.pe noi ne intereseaza acum ce se intampla o sa-i dea permisul inapoi!precizez ca nu are antecedente penale de nici un fel...ce se va intampla?multumesc si cine o sa fie tras la raspundere pentru toate astea?
Răspuns la discuția pensie limita de varsta...
si mai am o nelamurire:si pentru aia 14 ani de grupa 1 cata reducere ii da la varsta de pensionare?daca ii da vreo reducere!multumesc muuult