avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate stefantoth

Activitate stefantoth

Buna ziua,credeti ca dupa 5 ani de la divort mai poate fi vorba de partaj?
Buna seara, in 2012 am divortat de fosta sotie cu care aveam in comun un credit de nevoi personale. Acel credit era destinat pentru renovarea casei parintesti al fostei sotii care are si un frate. dupa divort a preluat el achitarea ratelor, dar ultimele 16 rate nu le mai plateste. Ce pot face juridic
pentru a trece pe numele lor acel credit.
Buna seara, numele meu este Toth Stefan Csaba si in calitate de
reclamant in dosarul 9718/55/2014 am cateva nelamuriri:

-sentinta a ramas definitiva incepand cu data de 09.12.2014, si nu
inteleg de ce pana la data de 5 februarie inca m-i se trage pensie
alimentara?
-cum se poate recupera banii pe care parata i-a incasat de la mutarea
minorei la domiciliul meu si pana in prezent? Se considera de catre
tribunal bani incasati pe nedrept? Nu m-i se pare normal ca timp de
aproximativ 10 luni parata sa incaseze pensia alimentara, iar copilul
locuieste la domiciliul meu din data de 15 apriilie 2014.
-la cat timp de la pronuntarea sentintei se fac formalitatile de
instiintare a locurilor de munca a partilor din dosar, de catre
tribunal?
buna seara,
sunt divortat si am un copil de 15 ani, pensia alimentara este 25 % din salar si se trage odata pe luna, si se inmaneaza mamei personal la casieria firmei.
as dori sa stiu daca exista posibilitatea ca sa-i deschid copilului un cont bancar in care pensia alimentara de 25% din salariul meu sa i se vireze in respectivul cont, de care sa se poata folosi dupa implinirea varstei de 18 ani.
sau propuneti ca o parte din cei 25% din pensie sa se inmaneze mamei, iar restul sa se vireze in cont?
subliniez faptul ca fiica si fosta sotie, locuiesc impreuna intr-un apartament cu 2 camere si copilul fiind in clasa a opta, contribui lunar la cheltuieli extrascolare.
va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.
o seara placuta
Răspuns la discuția probleme succesiune
va multumesc pentru promtitudinea de care ati dat dovada la rezolvarea situatiei mele.
felicitari pentru realizarea si participarea la acest site.
Buna seara. Deoarece am primit si in alte dati raspunsuri la problemele mele va cer inca o data ajutorul. As dori sa continui succesiunea dupa parintii mei care au decedat in 2008 si in 2010. Succesiunea este deja inceputa. Dupa mama mea, de la sora mea am primit declaratie de renuntare la succesiune dar dupa tatal meu nu. Ea este plecata din tara si inca nu am reusit sa primesc acea declaratie. Imi invoca diverse motive personale de ale ei. Verbal mi-a promis renuntarea la succesiune, deoarece si eu am renuntat in favoarea ei la apartamentul ei pe care il detine acum. Ce proceduri trebuie sa urmez?
Discuție cote parte
as dori sa stiu daca in cazul unui concubinaj care a durat mai mult de 30de ani, in urma caruia s-au nascut doi copii, unul are 37de ani iar celalalt 31 de ani. dupa decesul tatalui ce cota parte are fiecare din apartamentul lasat de tata. Precizez ca mama lor mai traieste inca. Cat are fiecare in parte. Multumesc
Răspuns la discuția costuri succesiune
Este vorba de un apartament evaluat pana in 35OOO de euro.Multumesc pentru raspunsuri.
Nu cunosc taxele notariale pentru o succesiune si urmeaza sa ma informez de la diversi notari.Stie cineva ce suma se cere pentru inceperea succesiunii in zilele noastre?As dori sa o incep cat mai repede.
Răspuns la discuția mostenire
va multumesc mult pentru promtitudinea de care ati dat dovada.