avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate simona_g

Activitate simona_g

Răspuns la discuția Plata spitalizare
Din cate stiu eu, la acel moment avea asigurarea expirata. Prietenul meu a fost rugat de proprietarul masinii sa il duca undeva pentru ca el avea permisul suspendat, si din pacate nu s-a gandit sa verifice actele masinii inainte de a urca la volan
Buna ziua. Am o problema: prietenul meu a avut parte de un incident in 2015. Era cu masina unui prieten, intra intr-o parcare. Trei persoane traversau prin locul respectiv, iar cel din mijloc l-a acuzat ca l-a calcat pe picior. Desi prietenul meu stia clar ca nu avea cum sa se intample acest lucru, a sunat la 112. Au venit Politia si Ambulanta, au mers la spital, li s-au recoltat probe de sange. Prietenul meu nu bause nimic, celalalt avea alcoolemie de 0,9. Anul trecut a venit decizia cu neinceperea urmaririi penale si clasarea cazului. Acum cateva zile insa, i-a venit instiintare de la Spitalul Judetean ca trebuie sa achite in jur de 4000 de lei, cheltuieli de spitalizare ale respectivului. Ce este de facut in situatia aceasta?
Va multumesc pentru ajutor!
parintii mei mergeau cu caruta si dintr-o data calul a calcat pe un fir de electricitate cazut jos si a murit.cei de la e-on au spus ca ii vor despagubi,insa tot trag de timp si gasesc motive...ce drepturi au in acest caz parintii mei?ce acte sunt necesare? va rog sa imi dati niste articole din lege referitoare la aceste situatii.multumesc!
Răspuns la discuția Distrugere
Va rog din suflet sa ma ajutati,sa ma indrumati in legatura cu ce pot face ca persoana care a facut asta sa plateasca!
Discuție Distrugere
Buna ziua.va rog tare mult sa ma ajutati intr-o problema.
In seara de sfantul ilie,fiind ziua prietenului meu,am pus un pic de muzica,insa nu tare din moment ce aveam 2 copii mici care dormeau,iar vecinul de langa noi a zis ca nu a auzit muzica.a venit vecinul de desubt si in loc sa spuna frumos ca il deranjeaza muzica,a sarit la bataie la prietenul meu.l-am luat in casa si am incercat sa il calmez si sa sun la politie.apoi,dupa cateva minute a venit fiul vecinului si a lovit de 3 ori usa cu o bata de baseball,amenintand ca ne va omori.cand a venit politia le-am aratat domnilor politisti si mi-au zis sa depun plangere.am fost a doua zi dimineata la sectie,am intrebat cum se procedeaza,iar domnul de acolo a zis sa scriu foarte scurt pe o foaie ce s-a intamplat.a trecut aproape o saptamana si nu s-a intamplat nimic.nu trebuia sa imi dea un numar de inregistrare?si nu trebuia sa vina cineva sa ia probe,sa faca fotografii?va rog sa ma ajutati!
Răspuns la discuția pensie de handicap
adica 1 pe 6. nu stiu de ce nu arata liniuta dintre litere
Răspuns la discuția pensie de handicap
simona_g a scris:

retinopatie diabetica (16).


retinopatie diabetica 16
Răspuns la discuția pensie de handicap
este indemnizatie gradul 2+buget complementar.
as vrea sa stiu daca se acorda pensie de handicap unei persoane cu diabet zaharat tip 1 si retinopatie diabetica (16).mentionez ca anul trecut a luat iar acum trebuie sa se prezinte la comisie.multumesc
inteleg acest lucru dar vreau aceste fragmente pt a-i demonstra ca nu va pierde copiii pt ca ea nu doreste divortul tocmai din frica de a-si pierde copiii