avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate ilo_2003

Activitate ilo_2003

da, student, si secretara de la universitate a zis ca nu se poate face asa ceva
as dori sa stiu daca se poate face trensferul intre o universitate de stat si o universitate privata, in baza carei legi se poate face? multumesc
Răspuns la discuția cadru legal
prin credit bancar, contractat de mine, instanta a zis ca nu contesta acest fapt, ca eu am luat creditul si apoi s-au cumparat utilaje pe societate doar ca trebuie sa spun un cadru legal prin care cer despagubiri
Discuție cadru legal

buna ziua,as vrea sa stiu daca exista un cadru legal prin care un angajat poate in instanta sa ceara despagubiri materiale de la o societate facand dovada ca a achizitonat utilaje pt acea firma cu bani sai


Răspuns la discuția AGA
nu m-au convocat la nimic, pe 26 01.2011 avem infatisare la tribunal si ei trebuie sa faca dovada desfiintari postului meu, inclisiv sa aduca aceea hotarare AGA prin care se specifica desfiintarea postului. Intrebam de presedinte si secretar pt ca din cate am citit la o sedinta AGA exista si aceste doua persoane
Răspuns la discuția AGA
ideea este urmatoarea, in luna a 7-a 2010 fiind in concediu medical am primit prin curierat o instiintare de preaviz, considerand ca este nelegal am facut plangere in instanta, dupa doua luni primesc si o decizie de concediere in care se spune citez "desfiintarea locului de munca ocupat de salariata (director tehnic) ca urmare a dificultatilor economice, a transformarilor tehnologice sau a reorganizarii activitatii asa cum rezulta din Hotararea Generala a Asociatului Unic nr .. din data..." acest sa nu mai punem ca in decize au pierdut sirul ideilor si spun doar ca inceteaza conform art 65.1, dar au uitat sa specifice ce anume inceteaza
Discuție AGA
in cadrul unei societati cu raspundere limitata in care asociatul unic este si administrator cum se convoaca adunarea generala si cum se desemneaza un presedinte si un secretar, iar daca sedinta adunarii generale vizeaza concedierea unui director acestuia trebuie sa i se aduca la cunostinta acea decizie? multumesc
Discuție preaviz
un preaviz primit inaintea concediului de odihna mai intra in vigoare la terminarea concediului, sau este nevoie de o alta instiintare in scris
Răspuns la discuția concediere
angajatorul este in calitate de parat, deoarece incearca sa desfaca un contract de munca fara a lua in calcul drepturile angajatului din codul muncii
Discuție concediere
buna ziua, am o intrebare: pe perioada unui proces angajatul poate fi concediat