avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate delevadova

Activitate delevadova

Răspuns la discuția contract de mandat
CE INSEAMNA CONTRACT CU TITLU ONEROS?
ESTE UN CONTRACT DE MANDAT
unde se inregistreaza si ce taxe se platesc?
multumesc
Buna ziua!
Am o firma care este momentan suspendata pe o perioada de 3 ani cu regim derogatoriu,acom am primit de la ANAF o decizie de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA. CE TREBUIE SA FAC EU? si pentru ce s-a anulat.
In cazul in care -mi reiau activitatea trebuie sa ma inregistrez din nou?
eram la semafor si m-am oprit ocolind o alta masina intre timp am avut semafor si am demarat politia m-a oprit spunand ca nu am respectat culoarea semaforului nu au avut dreptate mi-au dat amenda pe care am platit-o si mi-u luat carnetul pe 1 luna vreau sa depun contestatie ce trebuie sa fac?
multumesc!
Discuție contract mandat
daca lucrez cu contract de mandat si primesc si ajutaor de somaj inregistrandu-ma fiscal trebuie sa platesc din nou la stat somaj si asigurare si ce mai este?
care este procedura, si ce declaratie trebuie depusa si unde?
multumesc!
Răspuns la discuția raportari contabile
Am fost la financiar si mi-au spus ca trebuie depus numai bilantul la sfarsit de an.
Mentionez ca societatea are regim derogatoriu pe 3 ani.
multumesc!
daca o firma este suspendata pe o perioada de 3 ani se mai depune vre-o declaratie sau numai bilantul la sfarsit de an?
Discuție firme
daca am o societate care este inchisa pe 3 ani se poate reactiva dupa noua lege?
daca primesc ajutor de somaj pot lucra cu contract de mandat la o firma de asigurari fara sa pierd somajul?
si unde trebuie sa ma inregistrez?
Răspuns la discuția contract mandat
acest contract de mandat nu este contract de munca din cate stiu este un contract de genul unei procuri ca si cum as fi indreptatita sa desfasor o activitate sau sa rezolv o problema in locul altei persoane,
contractul de mandat este de o alta natura juridica s-au poate ceva s-a schimbat este vorba de o firma de asigurari as dori sa lucrez ca colaborator
multumesc