avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate typu84

Activitate typu84

ce trebuie sa fac sa pot importa bauturi alcoolice dintr-o tara ce se afla in spatiul comunitar?
ce taxe se platesc? (accize, taxa de timbru...)
bauturile trebuiesc timbrate?sau se foloseste timbrul din tara de provenienta?
Si pe cand se preconizeaza aparitia legi???
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu oarece informatii privind fondurile de infiintare a unei societati pentru persoane sub 35 de ani care nu a mai fost implicata in nici o alta firma(asociat,actionar, administrator)?

Va multumesc anticipat
am si eu o curiozitate.ce costuri ar implica deschiderea unei agentii loto? se dau in sistem de franciza, sau cum?
Discuție dosar parchet
buna ziua ,
daca nu sunt avocat ,in calitate de acuzat ma pot interesa la parchet daca a ajuns dosaru si daca i s a dat numar de inregistrare?
am inteles ca a plecat de luni d la sectie ,in cat timp ar trebui sa ajunga la parchet?

multumesc
Răspuns la discuția concediu de crestere al copilului
pai asta incerc sa fac. sa invart roata.....altfel bv lui cum se descurca.
dar categoric nu are voi sa aiba vre un alt tip de venit????
In cazul in care o persoana se afla in concediu de crestere al copilului are voie prin lege sa mai aiba vreun alt tip de venit decat cel de la stat? (contract de colaborare,part time,contract de management,contract prestari servicii,administrator,asociat intr-o firma). daca legal nu este posibil cum as putea denunta o persoana de acest tip?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția incetarea contractului de munca
si in cazul in care angajatorul nu doreste sa imi aprobe incetarea cu acordul partilor? ce se poate face?
am si eu o problema. sunt angajat la o firma cu contract de munca pe perioada determinata.acesta expira in luna decembrie 2010. Din decembrie 2009 si pana azi (25.07.2010) nu am semnat protectia muncii. Intrebarea mea este: pot cere anularea contractului de munca daca nu m-i s-a facut instructajul in munca si nu am semnat protectia muncii?