avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate mauraanghel

Activitate mauraanghel

Buna ziua! As dori sa intreb ce se intimpla dupa ce banca iti reziliaza contractul de credit. Sumele platite ca rate pina in momentul rezilierii nu se mai iau in calcul? Adica sunt bani pierduti de catre clientul bancii? El trebuie sa o ia de la capat cu plata? Trebuie sa achite suma datorata iniatial?

Am primit ca raspuns: "Sumele platite se iau in calcul.
dar regula este ca la reziliere, desi a platit deja o gramada de bani rambursare, mai toata lumea are de plata o suma mult mai mare decat aia care a luat-o initial!
sunt foarte inventivi si mesteri in "calcule".
Cum vine treaba asta? Sumele platite nu ar trebui sa se scada din datoria generala? Totusi omul a platit o perioada, si-a onorat obligatiile. In ritmul asta, ne furam singuri caciula. Daca platim la final o suma mai mare ca la inceput, nu mai reuseste nimeni sa iasa la liman.
Deci, cum se procedeaza? Legea ce spune?
Răspuns la discuția rate, restante, executari
Multumesc pentru promptitudinea si amabilitatea cu care mi-ati raspuns.
As mai avea o nelamurire. Spuneti undeva ca "In instanta nu veti ajunge decat atunci cand creditorii vor solicita incuviintarea executarii silite prin poprire". Adica? Aici as vrea, daca se poate, da detaliati putin.
Va multumesc!
Răspuns la discuția pfa comunicare
Multumesc frumos! Pentru activitatile secundare trebuie vreun doveditor al calificarii?
Buna ziua! Eu sunt jurnalist de formatie. As putea sa infiintez o intreprindere individuala cu profil comunicare, asta este clar. Dar cit de mult se poate extinde acest domeniu? Spre exemplu, prin acel II pot organiza orice activitati doresc eu? Fireste, dintre cele la care ma pricep. Adica, as putea organiza tirguri sau expozitii? Pina la urma, este o forma de comunicare. Eu, ca si comunicator, sunt un vector intre firme sau diferite asociatii si public.
Răspuns la discuția pfa comunicare
Multumesc frumos pentru raspuns! Dar o intreprindere individuala s-ar preta la ce doresc eu sa fac? Nu as vrea SRL...
Discuție pfa comunicare
Buna ziua! Eu sunt jurnalist de formatie. As putea sa infiintez PFA cu profil comunicare, asta este clar. Dar cit de mult se poate extinde acest domeniu? Spre exemplu, prin acel PFA pot organiza orice activitati doresc eu? Fireste, dintre cele la care ma pricep. Adica, as putea organiza tirguri sau expozitii? Pina la urma, este o forma de comunicare. Eu, ca si comunicator, sunt un vector intre firme sau diferite asociatii si public.
Buna ziua!
O asociatie non-profit poate avea angajati? Poate face plati catre persoane care i-au prestat servicii?