avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate denisapetruta

Activitate denisapetruta

buna ziua! doresc sa stiu in ce cont contabil se pot inregistra parcurile ca mijloace fixe?
multumesc!
Răspuns la discuția promovare in functie publica
va multumesc mult pentru raspuns. exact asa s-a si intamplat!!!=D>
lucrez intr-o institutie publica de 5 ani de zile ca personal contractual pe perioada determinata. de la 1 septembrie 2010 sunt numita functionar public. care este treapta de salarizare legala pe care trebuie sa fiu trecuta tinand cont ca am deja vechime 5 ani?
multumesc
Buna ziua
Sunt angajata intr-o institutie publica pe perioada nedeterminata, si detin pe langa acest loc de munca un contract de mandat cu o companie de asigurari. Intrebarea mea este daca asistentii in brokeraj datoreaza contributii individuale de asigurari sociale 10,5% , de asigurari pentru somaj 0,5% si de asigurari sociale pentru sanatate 5,5% conform Art III din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal .
Mentionez ca eu nu am mers sa depun aceste declaratii. Ce se poate intampla in cazul acesta?
Rog urgent raspuns.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția promovare functionar public
multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția personal contractual primarie
va multumesc pentru raspuns. era de inteles ca nu este in regula. eu ocup un post in contabilitate. si e clar ca sefa mea primeste banii pentru care eu muncesc si ii tin locul colegei mele. oare pana unde mai poate merge nedreptatea???
este posibil ca la o primarie sa se promoveze o persoana incadrata ca personal contractual pe perioada nedeterminata in functionar public, din moment ce legea 69/2010 interzice promovarea care are ca urmare cresterea salariului pana la sfarsitul anului?
buna ziua. lucrez intr-o primarie de 5 ani de zile ca si personal contractual pe perioada determinata, timp in care mi s-a tot reinoit contractul o data la 3 luni ceea ce consider ca nu este foarte legal din cunostintele mele de legislatie, iar incepand de anul acesta ii tin locul unei colege de birou care este functionar public si se afla in maternitate. intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. ce se poate face din punct de vedere legal pentru a putea fi trecuta pe functie publica si sa mi se mareasca salarul ( acum iau 703 lei net in mana, si de luna viitoare o sa iau vreo 534 lei net in mana)?
2. nu ar trebui , conform codului muncii , sa iau macar 30% din salarul colegei la care ii tin locul?
3. colegii "banosi" cu salarii de 5000 lei net in mana, se zbat ca de luna viitoare sa obtina, in schimbul taierii de 25%, suplimente salariale. dar pentru personalul contractual zic ca nu se pot aplica. este legal ce vor ei sa faca? prevede legea 330/2009 asa ceva?
va multumesc anticipat.