avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Moldovan

Activitate Alina Moldovan

In ultima zi a lunii? Sau in ultima zi in care trebuie depusa rata?
Răspuns la discuția ce presupune vinzarea directa
mda...presupun ca-i complicata tare treaba cu vinzarea asta directa,de nu mi-a raspuns nimeni nici macar la jumatate de intrebare...
Am pierdut o parte din actele si stampila firmei.Unde trebuie publicat anunt de pierdere ca sa le declar nule? Doar in Monitor,sau e bine si la un ziar? Daca da,care? Multumesc.
Daca sunt angajat cu norma intreaga la stat,pot sa ma autorizez si ca PFA sau II? (in alt domeniu)Daca da,mai trebuie sa platesc alte contributii la stat in afara de impozit,tinind cont ca ele mi se retin odata din salariul meu? Daca doresc sa fac comert ca si PFA,ce dovezi trebuie duse pt infiintare care sa ateste calificare/cunostinte in domeniu?? Este necesar sa ai calificare pt a vinde? Mentionez ca vinzarea se va face direct,nu voi avea un sediu propriu zis,doar un depozit pt marfa.Multumesc!
Buna ziua.As dori sa editez un catalog cu anumite produse (cosmetice si suplimente alimentare) cu care sa fac vinzarea directa catre clienti a acestor produse.De asemenea,as dori sa recrutez colaboratori,carora sa le acord discounturi din pretul produselor in functie de valoarea comenzii,dar si bonusuri pentru recrutarea de noi cumparatori directi (colaboratori),bonusuri constand in reducere de pret din valoarea comenzii sau produse cadou.
Eu sint administrator unic al unei societati comerciale pe care nu am mai folosit-o din 2005,dar fiind la inceput de afacere nu imi permit sa platesc acel forfetar asa ca m-am gindit sa incerc sa obtin o autorizatie pe persoana fizica sau de intreprindere individuala.Din pacate nu stiu prea multe despre aceste forme de autorizare si ma intreb daca pot presta activitatea pe care doresc pe o asemenea forma de autorizare.V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati putea sfatui in acest sens: care din cele doua forme este mai avantajoasa pt mine,care m-ar putea limita la un moment dat in activitate,eventual daca ma puteti sfatui si in privinta acestei forme de comert (despre care trebuie sa recunosc ca nu stiu prea multe) de ce anume ar trebui sa tin cont (am nevoie de casa de marcat?)(cumparatorii mei directi,cei care primesc discount pt valoarea comenzilor si bonusuri pt recrutarea altor cumparatori,trebuie neaparat sa isi faca autorizatie de persoana fizica? as vrea sa fie cit mai simpla treaba pt ei).Multumesc!