avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate moon10

Activitate moon10

Buna ziua ! As vrea sa situ ce masuri pot lua in legatura cu neplata pensiei de intretinere pentru minori (fiind de obligul tatalui necustodian )!!!
In urma divortului ( 2010) tatal fiind obligat la plata pensiei (minimul ), nerespectand decizia, in anul 2011 am depus o plangere si a fost deschis un proces in urma caruia el are obligul de a plati lunar pensia pentu cei 2 copii (respectand data ),in caz contrar sau daca intarzie cu plata i s-a dat condamnarea cu inchisoarea (1 an)si pierderea altor drepturi asupra copiilor care se va aplica daca nu respecta decizia judecatoreasca !!!
De la data deciziei a trecut aproape 1 an iar el nu a platit nimic ,cum ar trebui sa procedez in continuare ????
Multumesc pt. raspunsul dvs,un weekend placut !!
Buna ziua ,as dori sa stiu daca noul cod civil se aplica chiar daca am divortat in 2010 avand o hotarare definitiva si irevocabila din care reiese ca sunt unicul custode al copiilor minori ,fostu sot neavand zile de vizite .
Avand aceasta hotarare judecatoreasca din 2010 fostul sot mai poate interveni facand recurs pentru a aplica noul cod civil sau mai are dreptul la vreun fel de decizii in ceea ce priveste copii????
Multumesc!!
dupa divort mi-au fost incredintati copiii mie ,am hotararea definitiva si irevocabila din luna iunie 2010 dar fostul sot este obligat de catre judecatorie sa plateasca pensia de intretinere din luna noiembrie 2009....pana in ziua de astazi nu a platit nimic ,nici cheltuielile de judecata ...am facut o plangere la parchet dar nu s-a rezolvat nimic,fostul sot, sustinand ca nu are cui sa plateasca .invocand motivul ca eu nu sunt in tara ,desi eu am imputernicit pe cineva sa se ocupe de tot daca este nevoie ...cum trebuie sa procedez si daca pot sa-l decad din drepturile parintesti ???....In hotarare nu e trecuta nici o zi de vizite pt. copii si nici nu a cerut acest drept.Multumesc!!
nu are nici un bun personal,sta impreuna cu paritnii si sora care are sot si 2 copii,cei de la parchet au trims la politia locala din orasul meu plangerea dar aceia nu au facut nimic ,sustinand ca fostul sot a declarat ca nu stie cum sa plateasca...ca nu are nici un nr de cont si ca eu sunt plecata..ceea ce este o prostie ...poate trimite prin mandat postal ,iar eu am imputernicit bunica sa se ocupe de toate problemele juridice .avand toate actele necesare..
Multumesc pt raspunsul dumneavoastra!!
sunt divortata de un an....am doua fetite care mi-au fost incredintate mie ,iar fostul sot a fost obligat la plata pensiei de intretinere ,minima,pana acum nu a platit nimic si nici chieltuielile de judecata,momentan sunt plecata din tara dar inainte sa plec am depus o cerere la Parche prin care el este obligat sa plateasca dar nici pana in ziua de astazi nu a platit.....cum trebuie sa procedez si ce spune legea???
Multumesc!!
Am doua fetite minore ...7 si 8 ani....in urma divortului mi-au fost incredintate mie cu hotarare definitiva si irevocabila ,fostul sot nu are nici o zi de vizita .....Pentru a le face pasapoarte fetitelor minore mai am nevoie de acordul fostului sot si de ce acte mai am nevoie???