avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate andreeakristina

Activitate andreeakristina

buna ziua,

In cadrul unei contestatii la executare, la primele 4 termene intimatul nu a depus intampinare, iar mai apoi, dupa ce a ramas in pronuntare, judecatorul s-a abtinut, cauza fiind repartizata aleatoriu altui complet. La cel de-al doilea complet, intimatul depune intampinare la al doilea termen (la primul termen fiind lipsa procedura). Contestatorul invoca exceptia tardivitatii intampinarii (si pentru faptul ca la primul complet, timp de 4 termene nu s-a depus intampinare).

In acest caz, avand in vedere c aprin incheierea de admitere a abtinerii nu s-a precizat care acte de procedura vor fi mentinute, este in termen depusa intampinarea? Cauza se judeca pe baza vechiului cod de procedura.
va multumesc
buna ziua,

as dori sa stiu ce coduri CAEN sunt necesare pentru construirea de fantani arteziene si instalarea de mobilier urban. Am cautat in lista cu codurile, dar nu am gasit.

Va multumesc
Am dat asiguratorului meu procesul verbal intocmit de politie. Ma gandeam sa intreb asiguratorul meu daca are nevoie de acea copie a politei RCA,iar daca nu,sa nu o ridic. Din cate am citit in legislatia asigurarilor eu nu sunt obligata sa repar masina pe baza RCA-ului,ci pot alege sa utilizez asigurarea CASCO. din moment ce asiguratorul
Meu a fost de acord,nu vad ce interes ar avea cel vinovat sa ma notifice prin intermediul instantei sa ma prezint sa ridic asigurarea.mi se pare cel putin ciudat.
"vinovatul" a trimis notificarea prin instanta. notificare prin care mi s epune in vedere sa ma prezint la instanta si sa ridic copia dupa asigurarea sa. am ales sa repar masina prin casco deoarece dansul nu a dorit sa colaboreze, m-a amenintat si am preferat sa evit orice contact cu dansul.
In situatia de fata, cand e prea tarziu sa ma adresez asiguratorului sau, mai are rost sa ridic acea copie?
buna ziua,
am fost implicata intr-un accident auto, iar vinovatul a refuzat sa imi predea asigurarea RCA. Politia a fost prezenta la fata locului si a constatat prin proces-verbal vinovatia celulilalt aplicandu-i o sanctiune. Dupa 2 zile eu m-am prezentat la asiguratorul meu si mi-am reparat masina pe baza politei CASCO. Acum, la vreo 2-3 saptamani dupa accident, am primit o notificare de la instanta sa ma prezint la camera X sa mi se predea RCA-ul celui vinovat.
Este posibil asa ceva? din cate stiu mama celui vinovat lucreaza la respectiva instanta asa ca tind sa cred ca este o chestuine nu tocmai oficiala. sunt obligata sa iau acea polita RCA din moment ce eu deja mi-am reparat masina pe CASCO? nu este practic interesul asiguratorului meu casco sa sa intoarca impotriva vinovatului?
Ce risc daca nu ridic acea polita RCA?
Va multumesc
buna seara,

in cazul in care intr-o sentinta judecatoreasca s-a constatat faptul ca o persoana a desfasurat acvtivitate in grupa II de munca intre anii 1980-2001, dar nu s-a specificat in ce procent, iar unitatea angajatoare in adeverinta eliberata (necesara la Casa de Pensii) la mentiunea referitoare la procent a scris "___", adica practic a omis sa mentioneze procentul, ce este de facut?

Cei de la Pensii refuza sa ia in considerare respectiva adeverinta deoarece nu se mentioneaza procentul, care practic ar trebui calculat de angajator si scris in adeverinta, fiind de 100%.

multumesc
buna ziua,
o persoana este asociat in 2 societati. In acest caz, participarea ambelor societati la aceeasi licitatie publica este posibila?
multumesc
buna ziua,as
dori sa stiu daca exista o dispozitie legala care sa ma oblige sa cesiunez un numar de actiuni la valoarea reala si nu la cea nominala. doresc sa realizez o astfel de cesiunea, dar la valoarea nominala, si ma intreb daca acest fapt e posibili sau exista posibilitatea sa fie o forma de evaziune fiscala(lucru ce evident nu il doresc).
multumesc
buna ziua,
un contract avand ca obiect executarea de lucrari de amenajare peisagistica, pe o durata de 2 luni, este un contract cu executare succesiva sau dintr-o data?
Răspuns la discuția Muzica în cafenea
in ritmul acesta, cred ca voi deschide o cafenea "muta":)