avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate bogdannnnnnnnnnnnn

Activitate bogdannnnnnnnnnnnn

buna ziua,sunt intr-o mare dilema,si anume:
am fost casatorita apx .7 ani cu fostul meu sot,care in urma cu apx 9 ani ne-a abandonat ,atat pe mine,cat si pe fiica mea,atunci in varsta de doar 3 ani,si sa mutat intr-o alta localitate cu ibovnica sa.
In timpul casatoriei noastre,am achizitionat un apartament,pentru care eu,pe numele meu,am luat un credit de la cec,si tot eu(in exclusivitate),cu mari eforturi,l-am si achitat,din salariul meu,si cu ajutorul parintilor si bunicului meu,el fiind la acea data inrolat in legiunea franceza,si nu venea cu anii acasa,cat despre trimis bani acasa,nici nu puitea fi vorba.
Cu toate ca la instanta de fond,am aratat toate chitantele platite catre cec,contractul de imprumut,toate fiind doar pe numele meu,cu toate ca am aratat ca el de la divort,in urma cu 9 ani,nu a platit nici macar o singura data pensia alimentara fiicei noastre,si ca nu a participat in nici un fel la achitarea vreunei rate,macar,la apartament,si ca nu si-a platit nici macar partea sa de impozit anual catre fisc(ca si coproprietar al apartamentului),instanta de judecata a dat 50la suta amandoarura.
In timpul in care noi doi am fost casatoriti,bunicul meu,mi-a facut act de vanzare-cumparare pe 1/4 din casa sa,celelalte parti din casa sa,celelalte parti din casa fiind ale verilor mei.
Sotul meu,nu a stiut de existenta acestui act de vanzare cumparare,atatia ani(el la momentul acela era tot plecat),dar acum apx doi ani si jumatate,deci cam la 7 ani dupa divortul nostru,bunicul meu a murit,iar eu,impreuna cu verii mei,am hotarat sa vindem acea casa.
Pentru ca eu sa pot vinde bucata mea de casa si teren,respectiv 1/4 din 260 de metri de curte si 5/8 din casa ce se afla pe acel teren, atrebuit sa-l sun pe fostul meu sot,si sa-l rog sa-mi trimita o procura,pentru ca eu sa pot vinde.
El a ramas foarte uimit,nestiind ca in timpul casatoriei noastrembunicul imi facuse act pe bucatica aceea.
Mi-a trimis intr-un tarziu procura,am vandut,iar acum,in cadrul procesului de partaj,pe langa jumatate de apartament(pe care oricum la obtinut la fond),cere si PARTEA SA,din banii pe care eu i-as fi luat pe acea bucata de teren si casa pe care le luasem de la bunicul meu.
La instanta de fond,aceasta cerere ia fost respinsa,motivatia judecatorului fiind aceea ca,SE SUPUN PARTAJULUI,DOAR BUNURILE EXISTENTE IN NATURA LA ACEA DATA,casa fiind vanduta in urma cu peste 2 ani de zile,in baza procurii,pe care el a trimis-o nesilit de nimeni.
Acum,a deschis recurs la acest proces,si cere,din nou,cota parte din banii pe care eu i-as fi luat pe acea bucatica de casa si teren,motivand ca el ,cu toate ca a trimis procura,nu si-a primit partea de bani cuvenita lui.
Mentionez ca in acea procura el nu cerea absolut nici o suma de bani,si nici nimic altceva.
Acum,intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea;
CE SANSE ARE CA RECURSUL SA-I FIE ADMIS?
2.CE ARTICOL DE LEGE AS PUTEA INVOCA IN ACEST CAZ?
3.CAM CAT AR PUTEA DURA ACEST RECURS?
Va multumesc mult,si astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra,cat mai detailiate!!
oricat am plati noi datoriile catre aceasta asociatie de proprietari,atunci cand exista atata rea vointa din partea unora,sumele raman absolut neschimbate,iar apropo de legea 175/2010(ma incadrez perfect),asa cum v-am spus,acesti indivizi nici nu au vrut sa auda,si cu toate ca eu m-am dus cu o copie a legii in mana,si le-am si citit-o,acestia au dat morocanosi din cap(adica,lasa domne,ca stim noi ce facem),mi-au dat un numar de inregistrare,la care conform legii trebuiau sa-mi raspunda in scris,in 30 de zile,dar au trecut deja 36 de zile si nu am primit nimic oficial!!!
cum adica,sa platim penalitati la penalitati,cum adica o lege promulgata este pur si simplu calcata in picioare,cum adica sa ajung sa platesc lunar 200 de lei la apa potabila,fara ca restanta sa scada cu un singur leu,si tot noi suntem vinovati??????
e jaf pe fata domnilor,ce se intampla in aceasta asociatie de proprietari,in care la numai dupa o luna de la numirea in functia de presedinte(el fiind un amarat de instalator,iar sotia sa casnica),sa ne fluture pe sub nas un autoturism nou-nout,iar la numai o saptamana-doua sa o angajeze imediat si pe consoarta sa,in cadrul aceleasi asociatii de proprietari??????
daca aceste lucruri vi se par normale,domnilor,atunci ajung sa-mi para rau ca m-am nascut in romania!!!!!!!
p.s.asatazi am ajuns la o concluzie,si anume,ca mai bine ne mutam din acest bloc,ptr a nu ne apuca iarna aici,unde sigur vom munci numai ptr acesti indivizi...
cu respectele de rigoare,si cu incredere ca nu v-am suparat si pe dumneavoastra,va doresc o zi buna(nu ca a mea)
in urma cu ceva timp,mi sa protapit in usa,vecina de la etajul 4,fiind toata numai un zambet,si-mi zice:vecinu,nu ati vrea sa semnati aici?? asta pentru ca sotul meu sa devina presedintele asociatiei>??? nevrand sa ma pun rau cu vecinii,ma apuc si semnez acel tabel(nestiind ca va urma calvarul dupa),iar numai dupa cateva zile,aflu ca vecinul de la 4,a devenit oficial ..domnul presedinte al asociatiei nr 10... bunnnn,pana aici,toate bune si frumoaseeeeeeee...
la putin timp insa,urmeaza surprizaaaaaaaa...
am primit acasa o citatie de la tribunal,prin care sunt instiintat ca am fost actionat in judecata,de catre asociatie,pentru suma de 1200 de lei!!!
la suma de 1200 de lei datorie,imediat cei doi,administratorul si noul presedinte,mi-au adaugat imediat cheltuielile de judecata(asta pana a avea loc primul termen de judecata),si au inceput de asemeni sa-mi perceapa si la aceasta suma,penalitati!
cand le-am cerut explicatii,mi-au raspuns vulgar,si au ocolit raspunsul!
la aceasta asociatie(mai precis asociatia nr-ul 10 din tulcea),penalitatile la penalitati,sunt la ordinea zilei,eu ajungand sa platesc pe luna la apa potabila cate 200 de lei,fara ca suma restanta sa scada deloc!!!(suntem 3 persoane,la 2 camere)
Acum cand a aparut legea conform careia penalitatile vor fi sterse,daca se plateste suma restanta in termen de un an de zile,m-am prezentat din nou la asociatie,cu o cerere prin care ceream reesalonarea datoriei(care este de 2000 de lei),si prin care ma obligam sa achit suma restanta in cel mult 2-3 luni de zile(nu 12,asa cum prevede legea).
Bineinteles ca am fost pus la respect de cei 2(care trateaza asociatia de proprietari ca be o afacere proprie),si mi-au spus sec,ca voi primi un raspun oficial in termenul legal de 30 de zile,dar ca,cu siguranta nu vor aplica aceasta lege!!
Au trecut si cele 30 de zile,in care,bineinteles nu am primit nici un raspuns din partea asociatiei,fapt pentru care m-am adresat cu o plangere penala la procuratura.
Dar haideti sa va zic de fapt,de cei cei doi asa zisi domni,nu vor sa aplice lege:
1.PENTRU CA ACEASTA LEGE SA POATE FI APLICATA,SUMELE RESTANTE TREBUIESC TRECUTE SEPARAT DE PENALITATI(acest fapt nu se intampla la asociatia nr-ul 10,si de aceea ei nu pot defalca sumele de penalitati,si tot din acea cauza se produce si furtul,adica calcularea penalitatiulor la penalitati).
2.Cand platesc o suma ptr apa potabila,pe chitanta este scris doar:APA POTABILA RESTANTA!! fara a se mentiona clar,cati metri cubi am platit(ptr a sti si noi,locatarii,cat mai avem de plata),cat din aceasta suma platita inseamna penalitatietc!!!!
La fel se intampla cand platesc si cheltuielile administrative: RESTANTA INTRETINERE 2010!!! asta scrie pe chitanta!! nu scrie pentru ce luni este restanta,care este cuantumul penalitatilor incasate prin acea chitanta,etc!!
va rog respectuos sa-mi spuneti cui ma mai pot adresa cu acest subiect,tinand cont ca pana acum m-am adresat primariei(care nu a facut nimic),procuraturii(de la care astept un raspuns,etc!!
Mentionez ca noul presedinte de asociatie,si-a bagat imediat si consoarta in cadrul asociatiei(asta nu este conflict de interese??),chipurile citeste apometrele,incaseaza apa potabila,caldura etc
astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra vis-a-vis de acest jaf,si promit sa revin sa va mai spun cum au decurs lucrurile!!!!
am inceput partajul cu sotul meu(pe care la deschis el),dupa 8 ani de cand am divortat,si cu toate ca el nu a platit niciodata nimic la intretinerea apartamentului,nu a putut aduce dovada ca a participat si el la achitarea acestuia,apartamentul fiind platit de catre mine prin cec(toate chitantele erau pe numele meu),nu a achitat niciodata fisc-ul aferent(numai eu am achitat,nu a platit nici macar o data pensia alimentara copilului nostru,nu a avut martori pertinenti in proces,nu a avut nici macar o chitanta pentru plata macar a unui leu ptr intrtinerea sau dobandirea apartamentului(care totusi era bun comun fiind achizitionat in timpul casatoriei noastre),am avut neplacuta surpriza ca judecatorul sa dea fifty-fifty?????
asta inseamna ca acum,dupa ce sa efectuat expertiza imobilului de catre evalatuor,daca partea adversa nu emite obiectiuni,la expertiza,va trebui sa-i platesc sulta!!
pot eu face recurs la acest jalnic proces,daca el mai are si tupeul sa faca obiectiuni la expertiza?? asta tinand cont ca imobilul imi va reveni mie,iar el va incasa sulta!
ce sanse ar avea acum (raportul de expertiza este bine facut,corect,si imbatabil,cred eu),ca judecatorul sa accepte obiectiunile,asta in caz ca vor fi facute doar cu privire la valoarea imobilului,la care a ajuns expertul?
Răspuns la discuția ajutor!!!
avocat Cristina Popescu a scris:

1. dupa ce ati luat la cunostinta de continutul rap. de exp. puteati formula obiectiuni . dar eu cred ca aveasta val. mica a apart. pe d-voastra va avantajeaza, intrucat din cate am inteles d-voastra ati solicitat atribuirea acestuia si fostului sot ii achitati o sulta.
2. oricum sper ca ati solicitat ca instanta sa va acorde un termen ptr. achitarea acesteia, potrivit art. 673 ind.10 alin. 4 c.p.c.
3. dupa ce primiti hot., aceasta se ataca cu apel si recurs
3. in ceea ce priveste plg. pen. pentru sav. infr. prev. de art. 305 c.p., potrivit deciziei X/2008 a ICCJ, nu mai sunteti in termen si va va fi resp . ca tardiv formulata( infr. continua, term. curge de la data la care ati cunoscut fapt. )
4. se noteaza in carte funciara hotararea, e discutabil daca puteti vinde sau nu anterior achitarii sultei ( dar s-ar putea totusi )
5. incercati o executare silita asupra veniturilor acestuia, inclusiv din sulta pe care i-o veti acorda, ptr. pensia alim. pe ult. 3 ani, dar numai atat, s-a prescris ptr. perioada ant.
avocat Cristina Popescu
la cat timp dupa ce sa efectuat aceasta expertiza,mai putea el sa efectueze obiectiuni??? mai poate el face asta,tinand cont ca atat el,cat si avocata sa care au fost legal citati sa ia parte la efectuarea expertizei,nu sau prezentat??
Răspuns la discuția ajutor!!!
athe a scris:

e legal sa aibe dreptul la 1/2 din casa deoarece e bun dobandit in timpul marijaului.
puteti contesta evaluarea imobilului in instanta formuland obiectiuni la raportul de expertixa.

mai poate sotul meu sa conteste evaluarea imobilului,daca cu toate ca au fost citati,atat el,cat si avocata sa legal,nu sau prezentat???
Răspuns la discuția ajutor!!!
tin sa mentionez ca nimeni din partea sotului meu nu sa prezentat la efectuarea expertizei cu toate ca atat el,cat si avocata lui au fost citati legal!! mai poate el emite pretentii fata de aceasta expertiza??? mai poate taragana procesul de partaj>??
Răspuns la discuția ajutor!!!
tin sa va informez ca i-am facut deja plangere penala la procuratura pentru abandon de familie,unde am si specificat ca fostul meu sot lucreaza in italia de ani buni ca sofer pe tir unde castiga 3000 de euro pe luna,dar stuipoare,mi-a venit dupa cam 2 luni de zile raspuns de la procuratura precum ca nu se poate incepe urmarirea penala impotriva acestuia,deoarece nu i-am putut demonstra veniturile!!!!! ce fel de legi sunt astea?????????
Discuție ajutor!!!
in urma cu 8 ani,am divortat legal de sotul meu,care nu se mai interesa de noi,de familia sa(era inrolat in legiunea straina),iar in urma divortului nostru,eu am ramas sa locuiesc in apartamentul nostru bun comun,impreuna cu fetita noastra minora!
Precizez faptul ca din anul 2002 cand sa pronuntat divortul nostru si pana in prezent,fostul meu sot nu a achitat niciodata macar pensia de intrtinere legala,care era in suma de doar 35 de lei noi!
In urma cu un an si jumatate,l-am actionat in judecata pe fostul meu sot pentru marirea pensiei alimentare(cu toate ca acesta nu achitase niciodata aceasta pensie),fapt care la suparat pe acesta,si dupa 7 ani de la divort,a deschis actiunea de partaj pentru apartamentul nostru bun comun!
La proces nu a avut nici macar o singura dovada precum ca a contribuit in vreun fel la cumpararea si intrtinerea apartamentului,eu aducand mii de hartii,care dovedeau clar ca apartamentul fusese cumparat si achitat doar de mine,printr-un imprumut la cec,si ca in tot acest timp eu singura m-am ocupat de intrtinerea si de plata impozitelor catre stat,etc!!
Cu toate acestea,instanta a dat 50% lui si 50 % mie!!
A urmat expertiza imobiliara,acesta nu sa prezentat(cu toate ca au fost legal citati),nici el,nici avocata sa!!
Expertiza a calculat ca apartamentul valoreaza 80000 de lei noi,adica 40 mie,si 40 lui!!
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca acesta poate contesta aceasta suma din expertiza(adica suma la care a fost evaluat apartamentul)
Dupa terminarea expertizei daca el nu are obiectii cat mai dureaza procesul>???
Pot vinde apartamentul,sau va trebui mai intai sa-i platesc lui sulta??
Pot sa-i opresc din sulta banii pe care mii datoreaza din neplata pensiei alimentare??(PRINTR-UN EXECUTOR JUDECATORESC)??
daca mi-ati raspunde la aceste 4 intrebari vas ramane profund indatorata!!! va multumesc din suflet!!
X-(buna ziua!! incep prin a va spuna,ca acum apx 9 luni de zile,mai precis in decembrie anul trecut,am primit un telefon de la sotia mea,care se afla acasa,si care-mi spunea ca la usa sa protapit un angajat de la enel,ne-a taiat curentul electric,si ne-a luat si contorul,cu toate ca acesta era relativ nou,si era platit din banii nostri!!
Am ramas stupefiat am fugit repede acasa,deoarece la acea vreme aveam copilul foarte mic(1 an),si nu puteam sta fara energie,mai ales ca era si iarna si se innopta devreme!
Am fugit repede la enel,unde mi sa spus ca din cauza unei datorii(nu mi sa putut mentiona suma),mi sa reziliat contractul de energie electrica(cu toate ca ,cu doar o luna in urma achitasem o factura la dansii),si ca va trebui sa reinoiesc contractul!
La intrebarea mea de ce mi sa luat si contoarul(care era pe casa scarii),reprezentantii enel mi-au spus ca asa se procedeaza in cazul rezilierii contractelor!!
am intrebat ce acte urma sa aduc pentru noul contract,am facut repede noul dosar dar,surpriza!!! aveam sa astept o luna de zile pana aveam sa fiu din nou bransat la energia electrica(cica astea sunt termenele legale),le-am explicat ca am un bebelus in casa,ca achit oricat cer,degeaba..,.
in acelasi timp,am fost instintat ca trebuie sa achit si contravaloarea noului contoar,plus manopera instalarii acestuia,plus taxa de rebransare,in total cam 700 de lei noi!! in consecinta m-am mutat la soacra mea,cu copil cu tot,pana cei de la enel au bransat din nou apartamentul la energia electrica,dar,din nou surpriza!!!!
zilele acestea(deci dupa 8-9 luni),cand am trimis pe cineva sa-mi plateasca factura la curent(cam 800 de lei noi),a fost intrebat de catre casierita cand avem de gand sa ne platim datoria de 1600 de lei la curent?
care datorie??????? la noi sa facut citirea de catre enel,sa emis factura,sa achitat!!!! se refera cumva la datoria veche,de la contorul vechi>???? de unde stim noi ca este reala??? nimeni nu ne-a citit index-ul cand l-au luat,nu am semnat nicaieri ptr indexul de pe el,de unde stiu eu ca este acel index???? este posibil asa ceva??? mai au dreptul sa-mi ceara sa achit un asa zis index,dupa contoarul vechi,si dupa contractul care sa reziliat?????? atunci de ce ne-au pus sa mai cumparam un contoar???? de ce nu au taiat pur si simplu curentul,urmand sa nu-i dea drumul pana la stingerea datoriei???? acum ce vor de fapt???sa achitam dupa 9 luni in care am achitat constincios toate facturile dupa noul contoar ,asa zisele datorii vechi??? de unde stiu ca sunt reale??daca au dat dansii contoarul peste cap??? mentionez ca pana acum,nu ne-a spus nimeni nimic!!!! astept urgent raspunsul dumneavoastra!!!! sa ma adresez opc-ului?? mentionez ca nu am nici o factura din care sa reiasa ca sunt dator la dansii!!!