avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate ady28

Activitate ady28

da, inregistrati in contabilitate doar factura , pentru ca platile cu cardul sunt similare alimentarilor pe baza de avize ; practic nu sunt plati , plata o faceti dvs ,banuiesc , cu ordin de plata;
dvs ar trebui sa urmariti combustibilul ce vii se factureaza pe baza acestor alimentari cu cardul , sa existe corelatie intre facturi si "avize"
Răspuns la discuția reevaluare constructii si teren
jcarmen , va rog sa-mi spuneti , in cel de-al doilea caz noua rata de amortizare este compusa din 2 parti ? una deductibila si egala cu amortizarea stabilita initial (la achizitie) si partea nedeductibila egala cu diferenta rezultata in urma reevaluarii ? am inteles corect? va multumesc
Răspuns la discuția declaratia 394
deci facturile emise pentru societati care nu au CIF cu "RO" nu se declara ? am inteles corect da ?
pentru raportarile contabile de la 30 iunie nu a aparut inca programul ? sau nu-l gasesc eu pe site? va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Certificat Digital - I.I
toate declaratiile trebuie trimise online? eu stiam ca doar 112 , incepand cu luna iunie ? nu am dreptate?
Răspuns la discuția Inspector SSM - pensionar angajat
buna seara,
va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs in legatura cu contractul de munca cu norma intreaga dar , pe perioada determinata (in hg 955 nu scrie ca trebuie sa fie pe perioada nedeterminata ) ; mai exact pentru societatile cu activitate de birou unde faci instructaj o data la 6 luni ...... nu ar merge un astfel de contract ? norma intreaga cateva zile , desfaci contractul si revi peste 6 luni:D
Răspuns la discuția monografie - nonprofit
cititi ordinul 1969/2007 , acolo gasiti planul de conturi si monografia pentru asociatii,fundatii etc
Răspuns la discuția CIM cu 1 zi/pe luna
pentru freeelis : lamuriti-ma din 01.07.2011 se modifica art.20 ?eu am gasit 12 luni trecute la art.II din HG955/2010 #-o
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția CIM cu 1 zi/pe luna
pentru k-2 : lamuriti-ma si pe mine va rog de ce spuneti ca lucratorul desemnat ssm trebuie sa lucreze norma intreaga? multumesc anticipat
Răspuns la discuția clienti incerti
Buna ziua, revin cu o intrebarea la subiectul de mai sus si anume :
am constituit provizioane la 31.12.2010 cf.art.22 lit c (cazul mentionat mai sus) .
In trim I al anului curent societatii pentru care am constituit provizionul mai sus mentionat , i s-a deschis procedura de insolventa .In acest caz ar trebui sa anulez provizionul constituit in anul precedent si sa constitui alt provizion in anul curent conform art.22 lit j ? va multumesc anticipat .